בכירים בממשל טראמפ יגיעו החודש למזרח התיכון כדי לקדם את "תוכנית המאה"

המשלחת בראשות ג'ארד קושנר צפויה להתמקד בהקמת קרן בינלאומית לתמיכה בכלכלה הפלסטינית. הבכירים צפויים לבקר בישראל, ירדן, מצרים, סעודיה, איחוד האמירויות וקטאר

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו וקושנר בירושלים, ב-2017
נתניהו וקושנר בירושלים, ב-2017צילום: מתי שטרן / שגרירות ארה"ב בת"א
אמיר תיבון
אמיר תיבון

משלחת בכירה של ממשל טראמפ תגיע בסוף החודש לישראל ולמדינות נוספות במזרח התיכון כדי לדון בקידום השלבים הבאים בתוכנית השלום של הממשל. את המשלחת יוביל ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא דונלד טראמפ, וישתתפו בה גם ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון ובכירים נוספים בממשל.

המשלחת צפויה להגיע לישראל, ירדן, מצרים, סעודיה, איחוד האמירויות וקטאר. זו תהיה הפעם הראשונה בה בכירים בממשל מגיעים לאזור כדי לדון בקידום תוכנית השלום מאז כינוס הוועידה הכלכלית של הממשל בבחריין, שנערכה בחודש שעבר. הוועידה בבחריין נערכה ללא נציגים רשמיים של ישראל או של הרשות הפלסטינית.

משמאל לימין: ג'ייסון גרינבלט, דיוויד פרידמן, ג'ארד קושנר ונתניהו, בלשכת ראש הממשלה בירושלים ב-2017צילום: מתי שטרן / שגרירות ארה"ב בתל אביב

אחד הנושאים שצפויים לעמוד במוקד הביקור של המשלחת הוא הקמת הקרן הבינלאומית לתמיכה בכלכלה הפלסטינית, שמתוארת בפירוט בחלק הכלכלי של תוכנית השלום. בממשל מקווים שמשרדי הקרן יוקמו במנאמה, בירת בחריין. בממשל מעריכים כי מיקום הקרן בבחריין - מדינה ערבית שיש לה יחסים קרובים לסעודיה ושמתקרבת בשנתיים האחרונות גם לישראל - יסייע לקרן להתבסס ולהתחיל לגייס כספים לטובת פרויקטים עתידיים.

למשלחת יצטרפו בנוסף בריאן הוק, בכיר במשרד החוץ האמריקאי שאחראי על המדיניות בנושא איראן, ואבי ברקוביץ', יועצו הקרוב של קושנר. בפגישות שייערכו בישראל ישתתף גם השגריר האמריקאי דייוויד פרידמן. המשלחת צפויה להיפגש בין היתר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כחודש וחצי לפני הבחירות. לצד תוכנית השלום, השיחות של המשלחת עם מנהיגי האזור יעסקו גם במתיחות מול איראן במפרץ הפרסי.

בשלב זה אין שינוי בכוונתו של הממשל לפרסם את החלק המדיני של תוכנית השלום רק לאחר הבחירות בישראל. הרשות הפלסטינית ממשיכה להחרים את נציגי ממשל טראמפ, וגם הביקור הקרוב לא צפוי לכלול פגישות כלשהן עם נציגים פלסטיניים. זאת בדומה לכל הביקורים שקיימו נציגי הממשל במזרח התיכון מאז דצמבר 2017, אז הכריז טראמפ על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ