ארדן הקפיא את הליך מינוי המפכ"ל עד לאחר הבחירות

בתחילת החודש דחתה ועדת המינויים את בקשת ארדן לבחון מראש את שלושת המועמדים לתפקיד המפכ"ל. בתגובה איים השר כי לא ימנה מפכ"ל קבוע. השר: הוועדה הערימה קשיים משפטיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארדן וכהן בטקס חנוכת תחנת משטרה במזרח ירושלים, היום
ארדן וכהן בטקס חנוכת תחנת משטרה במזרח ירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע היום (ראשון) כי החליט להקפיא את הליך מינוי מפכ"ל המשטרה ונציב שירות בתי הסוהר ולהמשיך בו לאחר הבחירות. זאת, לדבריו, "עקב הערמת קשיים משפטיים וסירוב ועדת גולדברג (הוועדה המייעצת למינוי בכירים) לבדוק כמה מועמדים".

בתחילת החודש את בקשת ארדן לבחון מראש את שלושת המועמדים לתפקיד המפכ"ל, לפני שהשר יחליט סופית מי מהם למנות. בתגובה איים ארדן כי לא ימנה מפכ"ל קבוע.

ארדן שוחח עם ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, ועם ממלא מקום נציב בתי הסוהר, גונדר אשר וקנין, ועדכן אותם בהחלטתו. השר הבהיר כי בהתאם לחוק, נתונות לממלאי המקום הסמכויות והגיבוי להמשיך ולבצע כל תיקון וכל שינוי נדרש במשטרה ובשב"ס, כולל סבבי מינויים פנימיים. כהן מצדו הודיע כי בכוונתו לפתוח בסבב מינויים, בעיקר בדרג סגני ניצב, ניצבי-משנה ותת-ניצבים. זאת לאחר שנמנע מכך מאז מונה לממלא מקום.

לאחרונה בחן השר את האפשרות לקדם מינויי קבע וקיים פגישות מקצועיות עם המועמדים לשני התפקידים. אולם לדבריו, בשבועות האחרונים נוצרה אי-ודאות משפטית בנוגע ליכולת לקדם ולהשלים את אישור המינויים בממשלה לפני יום הבחירות מכמה סיבות – בין השאר בשל סירוב הוועדה לבדוק כמה מועמדים במקביל.

ממלא מקום נציב שב"ס, אשר וקנין, בשנה שעברה בירושלים. עודכן לגבי ההחלטהצילום: אוליבייה פיטוסי

ארדן פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וביקש כי יחווה דעתו על כלל המועמדים. זאת כדי לוודא שאיש מהם לא ייפסל על ידי ועדת גולדברג. מנדלבליט מצדו הודיע כי אין מניעה משפטית להביא מי מהמועמדים לאישור הוועדה; אלא שבמסגרת חוות הדעת הוסיף כי יש להביא לידיעת הוועדה אירועים משמעתיים מעברם של המועמדים כדי שזו תחווה דעתה עליהם. בעקבות זאת ביקש ארדן להביא את כלל המועמדים לאישור ועדת גולדברג, אולם זו סירבה בטענה כי החלטת הממשלה בדבר עבודת הוועדה מחייבת את השר להביא לפניה מועמד אחד.

שלושת הניצבים המועמדים לתפקיד מפכ"ל המשטרה הם ממלא המקום כהן, מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד וסגן המפכ"ל אלון אסור. לתפקיד נציב שירות בתי הסוהר מועמדים ממלא המקום וקנין וראש מטה השירות, אילן מלכא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות