גנץ: בשבוע הבא אביא את תוכנית השלום של טראמפ לאישור הכנסת

יו"ר כחול לבן אמר כי "תוכנית השלום משקפת נאמנה את עקרונות היסוד במצע כחול לבן", וטען שחוסר תיאום עם ירדן ומצרים עלול לסכן את ישומה. אדלשטיין: "אעביר את החלת הריבונות בכנסת במסלול מהיר"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, הערב בת"א
גנץ בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, הערב בת"אצילום: מוטי מילרוד
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש מפלגת כחול לבן, ח"כ בני גנץ, קרא הערב (רביעי) למימוש תכנית המאה על כל סעיפיה, כולל ההכרה במדינה פלסטינית בעתיד. "תוכנית השלום משקפת נאמנה את עקרונות היסוד הכתובים במצע כחול לבן", אמר גנץ בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בת"א. "מדובר בהזדמנות היסטורית לעיצוב גבולותיה ועתידה של ישראל".

לדבריו, "צעדים פזיזים וחסרי אחריות שאינם מתואמים עם ירדן, מצרים ומדינות ערב המתונות – מסכנים את היכולת ליישם אותה". גנץ אמר כי יביא בשבוע הבא את תוכנית השלום של טראמפ לאישורה של הכנסת – ככל הנראה לא כהצעת חוק אלא כהצעה לסדר – אך בשלב זה לא ברור אם המהלך אפשרי מבחינה מעשית, ועד כמה הצבעה על מהלך כזה תחייב את הממשלה והכנסת בהמשך.

גנץ וטראמפ בבית הלבן, שלשוםצילום: אלעד מלכה

יוזמתו של גנץ להביא את התכנית המלאה להצבעה במליאה – ולא רק את הצעת הסיפוח – צפויה להביך את מפלגות הימין. ח"כים בליכוד הבהירו ביממה החולפת שיסרבו להצביע בעד הכרה במדינה פלסטינית בעתיד.

אך גנץ לא הבהיר באופן פומבי כיצד יצביעו הוא ומפלגתו בתסריט שבו נתניהו יביא להכרעת הכנסת בשבוע הבא רק את סוגיית הסיפוח. בעוד שאביגדור ליברמן הבהיר ביממה החולפת שישראל ביתנו תתמוך בסיפוח ותקנה לגוש הימין רוב לאישור היוזמה, בכחול לבן לא ידעו הערב לומר כיצד יתנהלו חברי מפלגתם בהצבעה כזאת.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הבטיח הערב כי הכנסת לא תהווה גורם מעכב בפני החלת ריבונות ביהודה ושומרון. אדלשטיין הבטיח לזרז את התהליך, ואמר: "אעביר את החלת הריבונות בכנסת במסלול מהיר. השאלה אם אנחנו עדים לרגע היסטורי ומשנה מציאות או לתכנית שתישאר חוברת דפים צבעונית - זו רק החלטה שלנו".

אדלשטיין בכנסת, לפני כשבועייםצילום: אוהד צויגנברג

בוועידת איגוד התאגידים העירוניים באילת, הבטיח אדלשטיין לכנס את המליאה באופן מידי. "אני אומר כאן לראש הממשלה: אם תחזור מוושינגטון, ותבקש לכנס את מליאת הכנסת כדי לנצל את הנכונות ההיסטורית של הממשל בארצות הברית ולהחיל את הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון – אני אכנס את המליאה מיד. לא משנה מה תהיה הביקורת, לא משנה אם יהיו התקפות חריפות, הדבר הנכון ייעשה".

אדלשטיין הדגיש שאינו מאמין שהפלסטינים יעמדו בתנאים הנדרשים מהם להקמת מדינה - אך בכל מקרה הוא מתנגד בכל תוקף להקמת מדינה פלסטינית, לחלוקת ירושלים ולהקפאת בניה.

בין המצע להצהרות

גנץ כינה את תוכנית המאה "האירוע ההיסטורי המשמעותי השני שהתרחש השבוע". הוא תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו וציין שכדי לממש את תכנית טראמפ "דרוש ראש ממשלה ישר, אמין ופנוי לניהול המדינה מדובר בהזדמנות הססטורית לעיצוב גבולותיה של ישראל. יצירת פתרון לסכסוך במקום ניהול הסכסוך".

גנץ מבקר בעיר דוד, לפני שבועייםצילום: אוהד צויגנברג

"כראש ממשלה", אמר גנץ, "אפעל למימושה של התכנית על כלל סעיפיה. הנהגה פלסטינית אחראית צריכה לקבל את עקרונות התוכנית. אני קורא להנהגה הפלסטינית: מאז הסכם חברון הפכתם לסרבנים. פעם אחת תגידו כן, ותתנו לילדים שלכם תקווה לעתיד טוב יותר".

במצע כחול לבן, המפלגה הסתייגה מקידום מהלכים מדיניים חד צדדיים כשהתחייבה להמנע מפינוי חד צדדי של אדמות. "מהלך המבוצע באורח חד צדדי מוביל את האויב בהכרח למסקנה שההתנגדות האלימה שלו הכריעה אותנו. לא נחזור על הטעות הזו", נכתב במצע, "כל החלטה מדינית היסטורית תובא להכרעת העם במשאל עם או תאושר בכנסת ברוב מיוחד".

מהליכוד נמסר בתגובה לדבריו של יו"ר כחול לבן: "הטרמפיסט גנץ מנסה לתפוס טרמפ על ההישגים האדירים שראש הממשלה נתניהו הביא לאחר שלוש שנות עבודה מאומצת מול ממשל טראמפ. בדיחה".

ח"כ איציק שמולי (עבודה-גשר-מרצ) קרא הערב לגנץ להבהיר האם יתמוך "בסיפוח חד צדדי נמהר ומסוכן או במסגרת משא ומתן". שמולי פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וקרא לו לסכל את כוונת נתניהו לספח את ההתנחלויות בגדה ערב הבחירות. בפנייתו הזכיר שמולי כי מנדלבליט עצמו התריע בעבר מפני "יצירת עובדות מוגמרות (בידי ממשלת המעבר) אשר עלולות להעמיד את הממשלה הנבחרת במצב בלתי הפיך".

ח"כ עמיר פרץ, יו"ר, העבודה-גשר-מרצ, אמר הערב כי מפלגתו תתנגד לכל החלטה "שמריחה ריח של גזענות או של טרנספר". מוקדם יותר קרא לחברי כחול לבן שלא להיסחף ימינה בגלל הבחירות הקרבות. "אתם צריכים להתנגד לכל פעולה לפני הבחירות, כדי שנוכל להקים ממשלה של שינוי ותקוה לשלום", אמר, "הדרך היחידה לשמור על ישראל יהודית ודמוקרטית בגבולות בטוחים הוא חידוש התהליך המדיני לשלום עם הרשות הפלסטינית על בסיס חזון שתי המדינות".

בכינוס של חברי הרשימה באנדרטה לזכר יצחק רבין בת"א, אמר יו"ר מרצ ניצן הורוביץ כי לנתניהו אין מנדט לבצע שום מהלך, בטח שלא לספח חלקים ניכרים מהשטחים ואת כל ההתנחלויות. "ערב בחירות, כראש ממשלת מעבר של מעבר העומד לדין בעבירות פליליות חמורות, אין לו ולממשלתו לגיטימציה לספח אפילו דונם אחד באופן חד צדדי. רק הממשלה שתקום לאחר הבחירות תוכל לטפל בתוכנית האמריקאית".

הורוביץ כינה את הסיפוח "מהלך הרסני" ו"חלום הבלהות של הישראלים". יו"ר מרצ טען כי נתניהו מכונן מדינה דו-לאומית כדי להיחלץ מהדין, וקרא גם הוא לאנשי כחול לבן להתנגד לתוכנית של טראמפ: "אני אומר לאנשי השמאל בכחול לבן, לאנשים המתונים ושוחרי השלום והצדק החברתי – אצלינו אף אחד לא יסתום לכם את הפה כשתדברו על שלום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ