לאחר שנחשפו פרטים על מיליונים, משרד המשפטים בודק את אפליקציית הליכוד

הרשות להגנת הפרטיות שלחה פקחים למשרדי חברת "אלקטור" והזהירה כי "מפלגות עלולות לשאת באחריות פלילית". לאחר איסוף הממצאים יבדקו במשרד אם נעשתה עבירה על חוק הגנת הפרטיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו באירוע השקת קמפיין הליכוד בבנייני האומה בינואר
נתניהו באירוע השקת קמפיין הליכוד בבנייני האומה בינוארצילום: אמיל סלמן

משרד המשפטים פתח היום (שני) בבדיקת האפליקציה "אלקטור" המשמשת את הליכוד לניהול ימי בחירות, לאחר שדלף ממנה מידע של יותר משישה מיליון אזרחים. פקחים של הרשות להגנת פרטיות במשרד נשלחו למשרדי חברת "אלקטור" בחשד שהמידע דלף ממאגריה ופתחו בהליך פיקוח - שבמסגרתו יבדקו אם היא עברה על חוק הגנת הפרטיות.

ממשרד המשפטים נמסר כי הליך הפיקוח נפתח בשל "חשדות להפרת הוראות חוק הגנת הפרטיות ותקנות הגנת הפרטיות (אבטחת מידע), בעקבות מידע עלדליפת פנקס הבוחרים". בהודעת המשרד נמסר כי הרשות להגנת הפרטיות "פועלת מול הגורמים המוסמכים למניעת המשך הדלף, בתיאום עם מכלול הרשויות הרלוונטיות". במשרד הדגישו כי מפלגות מחויבות להשתמש בפנקס הבוחרים לפי חוק הבחירות וחוק הגנת הפרטיות, וכי "האחריות מוטלת בראש ובראשונה על המפלגות". עוד נמסר כי מפלגות "עלולות לשאת באחריות פלילית או אזרחית במקרה של הפרת הוראות חוק הגנת הפרטיות".

צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב Tsur-Tubeצילום: צילום מסך מתוך ער

לצד הרשות להגנת הפרטיות, גם מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה שותפה להליך הפיקוח. לאחר איסוף המידע ייערך ניתוח הממצאים, וברשות יחליטו אם אכן התבצעה עבירה על חוק הגנת הפרטיות. במקרה של עבירה יכריעו ברשות אם לאכוף אותה בתביעה אזרחית או בהליך פלילי. אם העבירה על חוק הגנת הפרטיות נעשתה במזיד, העונש המרבי עליה יכול להגיע לחמש שנות מאסר.

מפלגות בישראל מקבלות את פרטי הבוחרים לפני הבחירות ומתחייבות להגן על פרטיותם, לא לשכפל את הפנקס, לא להעבירו לצד שלישי ולמחוק את המידע עם סיום מערכת הבחירות באופן שלא יאפשר את אחזורו. המידע שהעלתה מפלגת הליכוד לאפליקציית "אלקטור" כולל שמות מלאים, מספרי תעודות זהות, מין וכתובת עדכנית של כל בעלי זכות ההצבעה בישראל, וכן מספרי טלפון ופרטים נוספים של חלק מהם.

בוחרים בקלפי בראש העין ב-2019צילום: מוטי מילרוד

הליכוד הסתבך בעבר בשערוריות אבטחת מידע, ומאגר המתפקדים של המפלגה דלף כמה פעמים לרשת. גם מערכת הפריימריז של המפלגה היתה פרוצה ואפשרה לכל משתמש שמחובר לרשת לבצע שינויים. בפרשה הנוכחית נחשפו פרטים של כלל האזרחים, ללא קשר לחברות בליכוד. מהמפלגה טרם נמסרה תגובה.

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ