נתניהו וגנץ נפגשו במעון ראש הממשלה והודיעו כי "הושגו הבנות והתקדמות"

יו"ר כחול לבן כתב בפייסבוק כי "רוב הדברים הבשילו לכדי סיכום", אך סייג: "ישנם מספר נושאים מהותיים וקריטיים שנמצאים בדיונים". לדבריו, "ברור לכולנו שאין אלטרנטיבה אחרת לאף אחד מהצדדים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ ואשכנזי לאחר פרסום מדגמי הבחירות בתל אביב, במארס
גנץ ואשכנזי לאחר פרסום מדגמי הבחירות בתל אביב, במארסצילום: מוטי מילרוד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ נפגשו היום (שישי) בירושלים במסגרת המו"מ להקמת ממשלת אחדות. בהודעה משותפת של הליכוד וכחול לבן נמסר כי "השיחה התקיימה באווירה עניינית וטובה והושגו בה הבנות והתקדמויות". לאחר פגישתם במעון ראש הממשלה בבירה, "הנחו השניים את צוותי המשא ומתן לנסות ולהביא בהקדם האפשרי לסיכומים שיאפשרו הסכם קואליציוני בין כחול לבן לליכוד".

גנץ כתב מוקדם יותר היום בעמוד הפייסבוק שלו כי מפלגתו הגיעה להסכמות עם הליכוד "ברוב הנושאים" במסגרת המגעים על הקמת ממשלת אחדות. בפוסט כתב גנץ כי "נכון להיום, ניתן לומר שהגענו להסכמות ברוב הנושאים שיבטיחו בראש ובראשונה את שמירת החוק ושלטון החוק".

גנץ הוסיף כי "רוב הדברים הבשילו לכדי סיכום, ואני יכול להבטיח לכם שלא יהיה אדם אחד במדינה שלא ירגיש את השינוי לאחר שניכנס לממשלה. יחד עם זאת, ישנם מספר נושאים מהותיים וקריטיים שנמצאים בדיונים. לנוכח גודל השעה, ברור לכולנו שאין אלטרנטיבה אחרת לאף אחד מהצדדים ולמדינת ישראל דרושה ממשלה".

שלשום פורסם ב"הארץ" כי טיוטת ההסכם הקואליציוני מאפשרת לבנימין נתניהו להישאר במעון ראש הממשלה גם כשיכהן כממלא מקום, בזמן כהונת יו"ר כחול לבן. הטיוטה מאפשרת מימון מעון גם לראש הממשלה וגם לממלא מקומו. המהלך, ככל שיוסכם על הצדדים, דורש את אישור ועדת הכספים.

גורמים בכחול לבן אמרו ל"הארץ" כי המהלך מעגן את רצונו של גנץ להישאר בביתו בראש העין גם כשתתחיל כהונתו, מאחר שהוא אינו מעוניין לעבור למעון בבלפור בירושלים. אם המהלך יאושר בוועדה, כספי ציבור יממנו בפועל את מעונו של ממלא מקום ראש הממשלה בלבד, במקרה שבו נתניהו אכן יבחר להישאר בו לאחר שגנץ ייכנס לתפקיד ראש הממשלה.

עוד דווח ב"הארץ" כי ההסכם הקואליציוני המסתמן בין הליכוד לכחול לבן כולל מנגנון המסדיר את מינוי השופטים, כך שייעשה רק בהסכמה בין המפלגות. לפי ההסכם, בראשות הוועדה למינוי שופטים יעמוד שר משפטים משורות כחול לבן. כמו כן בוועדה אמורים לכהן שר נוסף מהממשלה – שרה למעשה, לפי נוהל הייצוג בוועדה – ועוד שני חברי כנסת, אחד מהקואליציה ואחד מהאופוזיציה, כך שהליכוד יכול למלא שני מקומות מטעמו בוועדה.

בהנחה שהממשלה המתגבשת תאריך ימים, הוועדה תוכל למנות באפריל הבא מחליף לשופט העליון חנן מלצר, שעתיד לפרוש מתפקידו, ובאפריל-מאי 2022 מחליפים לשופטי העליון ניל הנדל וג'ורג' קרא. לפי ההסכם המסתמן בין המפלגות, אחד הצדדים לא יוכל לקדם מינוי שופט בלי הסכמת רעהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ