עודה בוועידת הדמוקרטיה: ברשימה המשותפת יש 90% ערבים וזו נקודת תורפה

הוועידה
עדכונים

ח"כ כאמל מריח: הממשלה תתפרק תוך חודשים, גנץ לא יהיה ראש ממשלה

ח"כ ע'דיר כאמל מריח (יש עתיד) אמרה בשיחה עם העיתונאית נעה לנדאו כי היא משוכנעת שהממשלה שעומדת לקום תתפרק בתוך חודשים, וכי יו"ר כחול לבן בני גנץ לא יכהן כראש ממשלה. לדבריה, היא לא הגיעה לכנסת "כדי לחפש ג'ובים פרסונליים אלא כדי לקדם את המגזר שלי, שצמא לפתרונות. היו לי שני תנאים: חוק הלאום וביטול חוק קמיניץ. נדהמתי לגלות שהממשלה הבאה לא מוכנה לעגן את השוויון בחוק הלאום".

היא הסבירה כי הצטרפה לחוסן לישראל (ממנה עברה ליש עתיד, ש"ק) "כדי להחליף את הממשלה, כדי לשים קץ לשחיתות. גם לו הייתי שרה - הייתי כבולה בממשלה שבה חלק גדול מחברי הכנסת בזים לבג"ץ, לא ששים לכבד שום מוסד. לא הגעתי כדי לתת לזה יד. הממשלה הבאה לא מבינה מה זה מיעוטים. היו שאמרו: תיכנסי, תהיי שרה, תפעלי מבפנים. אבל להיות שרה בממשלה כזו, זה להיות חתומה בכל יום שני וחמישי על חוקים גזעניים. יש כל כך הרבה טינופת שצריך להתמודד איתה, לא בשביל זה הגעתי לפוליטיקה".

ח"כ ע'דיר כאמל מריח בוועידה, היום

עו"ד בשאיר פאהום ג'יוסי, יו"ר שותפה בעמותת יוזמות אברהם, הוסיפה כי "הסוגיות הכואבות של הציבור הערבי דורשות טיפול. מכאן האכזבה הגדולה (מחבירת גנץ לממשלת נתניהו, ש"ק) - כי זה היה קרוב והתפוצץ. ועם זאת, צריך לזכור שהציבור הערבי עבר בחמש השנים האחרונות ממצב של תגובה למצב של פעולה. נמשיך לראות מגמה של עלייה באחוזי ההצבעה, זה לא ייחלש. 15 המנדטים של הציבור הערבי בכנסת הם משמעותיים ומצביעים על רצונו של הציבור הערבי להיות פעיל".

עודה: כיום יש ברשימה המשותפת 90% ערבים וזו נקודת תורפה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר בשיחה עם העיתונאית נעה לנדאו כי הוא רואה בעובדה שמרבית חברי הרשימה המשותפת ערבים "נקודת תורפה", וכי יש לשלב יהודים ברשימה על מנת להוות אלטרנטיבה ממשית ולהחליף את שלטון הימין.

לדבריו, "מי שהרוויח מהבחירות האחרונות זה הימין. מסיבה כלשהי ליברמן החליט לתמוך בגנץ ולא בנתניהו, ונפתחה אופציה ממשית שאנחנו (הרשימה המשותפת) נהיה חלק מהעשייה. אנחנו מוכנים להיות גוש חוסם ולתרום את תרומתנו להחלפת שלטון הימין. מה שקרה מלמד את כולנו לקח - אנחנו לא יכולים להישען על גנץ, על האוזר והנדל. צריך לקחת את המושכות לידיים".

עודה בוועידה, היום

הוא קבע כי יש לבנות "מחנה דמוקרטי ציבורי. לא בהכרח פרלמנטרי. אם נצליח לבנות תנועה שתפעל בשטח, נוכל לחשוב על צעדים כמו יותר יהודים ברשימה המשותפת. רשימה ערבית עם יהודי אחד - כך לא מציבים אלטרנטיבה שלטונית. כיום יש לנו 90% ערבים וזו נקודת תורפה. האזרחים הערבים לא יכולים לפעול לבד, אבל אי אפשר לפעול בלעדינו. לא תהיה דמוקרטיה אמיתית בלי המשקל של האוכלוסייה הערבית. זה צריך להיות מאבק משותף ליהודים וערבים".

יו"ר הרשימה המשותפת תקף את התנהלותו של יו"ר כחול לבן בני גנץ ואמר כי הופתע מהחלטתו לחבור לממשלתו של בנימין נתניהו. "מדובר בחולשה אישית של גנץ. גם הוא עצמו מבין היום את חולשתו. בעוד כמה חודשים נתניהו ימצא דרך לזרוק אותו".

עודה התייחס למאבק בהתפשטות הקורונה וציין כי הוא משוחח מדי יום עם רופאים ואלו אמרו לו שמספר הבדיקות שנעשו לאבחון הנגיף בציבור הערבי הגיע ל-9000 - שהם כ-9% מאחוז הבדיקות הכללי. "אנחנו רוצים שיתקיימו בדיקות בשיעור שמייצג את האוכלוסייה הערבית", הבהיר.

פלוג: לממשלה יש כלים למתן את המיתון

נגידת בנק ישראל לשעבר קרנית פלוג אמרה בשיחה עם עיתונאי "דה מרקר" סמי פרץ כי "הממשלות הן שקבעו את השבתת המשק, וחשוב שהן יעשו הכל כדי לאסוף מידע מבדיקות כדי שאפשר יהיה לחזור בהדרגה לפעילות. לממשלות יש כלים למתן את המיתון באמצעות תוכניות נרחבות. עידוד מתן אשראי, רכישת איגרות חוב - פעולות שנועדו לאפשר למערכת הפיננסית לגשר על התקופה שבה אין הכנסות".

על תוכנית הסיוע הכלכלי שמעניקה המדינה למובטלים בעקבות התפשטות הקורונה אמרה פלוג: "בסך הכל יש בה את כל המרכיבים הנדרשים וגם ההיקף דומה לזה של שאר מדינות העולם ואף יותר מזה. אבל צריך לוודא שיש יכולת ליישם את התוכנית באפקטיביות ובמהירות, שלא נפלו אוכלוסיות בין הכיסאות, שיש תמריץ לעסקים להחזיר אנשים לתעסוקה. יש סעיף שנראה לי מיותר - השי לחג לציבור ההורים (500 שקלים לכל ילד, ש"ק) - זה מסתכם בכשני מיליארד שקל, פי שלושה או ארבעה מתקציב סל הבריאות".

לדבריה, "קשה להעריך מה יהיה משך ההשבתה ואיך יראה המשק אחריה. ברור שיש ענפים שייקח להם זמן רב להתאושש: תיירות, פנאי ובידור. אני מניחה שעסקים שיהיו מושבתים לתקופה ארוכה ולא ישרדו. חלקים אחרים של המשק, ברגע שיוסרו המגבלות, יוכלו לחזור לעצמם. לממשלה יש תפקיד מרכזי - לתמרץ להחזיר את העובדים כמה שיותר מהר".

היא הוסיפה כי "העובדה שנעשים צעדים מאוד קיצוניים, כמו איכון טלפונים, שעוברים בלי הבקרות המתאימות של הכנסת - זה בעייתי מאוד. אני לא אומרת שלא צריך לעשות צעדים קיצוניים, אבל חשוב שנשמור על הבקרות המתאימות. זה משמעותי גם כדי לשמר את האמון בין האזרחים לרשויות וגורמי השלטון. אנשים לא יעשו צעדים של ייאוש ויקפידו על ההנחיות".

נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה: רוב הציבור נותן יותר אמון בבית המשפט העליון מבכנסת

נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה יוחנן פלסנר אמר בשיחה עם עורך "הארץ" אלוף בן כי הדמוקרטיה "מתמודדת עם איומים הולכים ומתגברים כבר עשור. מצד אחד, יש לדמוקרטיה עוצמות גדולות בציבור הישראלי. ומצד שני אנחנו הדמוקרטיה היחידה בלי חוקה וחוקי משחק משוריינים, ואפשר לנצל זאת לרעה. רוב הציבור נותן אמון בבית המשפט העליון - הרבה יותר מאשר האמון בכנסת, בפוליטיקאים ובמפלגות".

על חבירת גנץ לנתניהו אמר: "פוליטיקה בהגדרה היא זירה של פשרות. אין מה לעשות. כשאנשים שמשתתפים בשיח, צריך לתת לגיטימציה לעשיית פשרות. גנץ לא קיבל 61 מנדטים, הוא לא יכול להרכיב ממשלה, הוא יכול לקבל רק חלק ממה שהוא רוצה. בפוליטיקה עושים פשרות כואבות וצריך לתת לזה גם לגיטימיציה".

פלסנר בוועידה, היום

לדבריו, אחד האתגרים הגדולים של החברה הישראלית הוא "השתלבות החברה הערבית בפוליטיקה הקואליציונית. 80% מהציבור הערבי רוצה שנציגיו יהיו חלק מהקואליציה. בואו נסתכל על חצי הכוס המלאה - גנץ קיבל תמיכה מחברי הכנסת הערבים, והיה מוכן גם להקים ממשלה שתהיה תלויה בהם. היו כאן מהלכים שהם התקדמות משמעותית".

פלסנר ציין כי הציבור החרדי בישראל הוא "הציבור עם העמדות הכי פחות דמוקרטיות. רוב אדיר רוצה להחיל פה מדינת הלכה, לא רואים מקום לשוויון בין מי שאינו יהודי או שוויון בין המינים. מדובר במרכיב גדול מאוד בחברה הישראלית, ואם לא נדע לחבר אותו לערכי הדמוקרטיה יהיה קשה לשמר את הדמוקרטיה כמו שאנחנו מכירים אותה".

שלח: ישראל חייבת לעבור למדיניות של בידוד אזורי שיהיה ממוקד בחברה החרדית

יו"ר הוועדה המיוחדת של הכנסת בעניין הקורונה, ח"כ עפר שלח (יש עתיד), אמר בשיחה עם העיתונאית רוית הכט כי אחרי פסח, ישראל חייבת "לעבור למדיניות שתוציא אותנו מהשמיכה שהוטלה על המשק, למדיניות יותר ממוקדת ומפולחת. אנחנו מדברים על בידוד אזורי, שיהיה ממוקד בחברה החרדית - בבני ברק אבל לא רק. שיעור החולים החדשים במקומות כמו מודיעין עלית עולה על זה של בני ברק. יהיה צורך להעלות משמעותית את מספר הבדיקות".

לדבריו, מערכת הבריאות "עובדת על הקצה ומתחת לו גם בימים בתיקונם. כשהיא מגיעה למצב חירום, היא לא יכולה להתמודד עם זה. המשבר הזה מתחילתו לא נוהל על ידי מטה שמנהל משבר לאומי. בניגוד לעמדת בנט אני לא חושב שזה היה צריך לעבור למשרד הביטחון. צריך לבנות חדר ניהול משברים לאומי, עם נציגי משרדי הממשלה: הבריאות, הביטחון, אנשי הסברה. אני חושב שגם בנושא הבדיקות והמסכות משרד הבריאות נטה לקבל החלטות מתוך המחסורים שיש לו, ולא מתוך התמודדות אמיתית עם המצב".

ח"כ שלח בוועידה, היום

על פירוק כחול לבן אמר שלח: "36 שעות לפני שבני גנץ פירק את כחול לבן הוא ניהל איתי שיחה שבה ניסיתי להסביר לו שכל עמדות הכוח שלנו - בין אם יושבים עם נתניהו ובין אם לא - כולן יתחזקו ברגע שנתחיל להניע את החוקים שמאיימים על נתניהו. אני לא ידעתי שאצל גנץ כבר בשלה באותו הזמן הכניעה. היינו ערב מימוש עמדת הכוח שלנו, לאיים על היריב ב'שח', וגנץ העיף את הכלים שלנו מהלוח. עכשיו הוא מנהל משא ומתן מעמדה של חולשה".

שלח קבע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "הניח על השולחן אקדח ריק מכדורים. בני גנץ הצליח לירות בעצמו עם אקדח ריק. אני לא שופט את אופיו של גנץ. פוליטית זה עשה נזק עצום למחנה שלם והציב גם את גנץ עצמו בעמדה שהוא יכול רק להפסיד ממנה".

ביניש: הפוליטיקאים בחרו לערער את היציבות של המבנה החוקתי שלנו

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית ביניש אמרה בשיחה עם העיתונאית רוית הכט כי הפוליטיקאים "בחרו לערער את היציבות של המבנה החוקתי בישראל". לדבריה, ישראל "נמצאת בשעת חירום. אנחנו בתקופת חירום, במצוקה אמיתית. המון בעיות (יש) לחברה בישראל, והן לא ייפתרו מהר. אני מודאגת כי הפוליטיקאים בחרו בימים אלה לערער את היציבות של המבנה החוקתי שלנו".

ביניש הוסיפה כי "הדבר הזה לא התחיל היום ולא התחיל בתקופת החירום. אנחנו רואים את זה במערכות הבחירות האחרונות. קשה לי להבין איך מערכת המשפט הגיעה לראש התור במסגרת הבעיות שלנו. מאז קום המדינה יש לנו מערכת שיפוט עצמאית, מקצועית. מותר לבקר את המערכת ואפשר לשאול שאלות. אבל לומר שהבעיה הגדולה של מדינת ישראל היא בחירת השופטים, הגבלת סמכות בג"ץ? זה בלתי נתפס".

לדבריה, "לא יעלה על הדעת שיבוא יו"ר כנסת ולא יציית למערכת המשפט. אני חושבת שפסק הדין (בעניין אדלשטיין, ש"ק) הוא מקצועי ונכון. התבלבלו היוצרות. הדמוקרטיה היא מבנה שלם. לא ניתמם: לא ההחלטה הזו הובילה להתקפה על בית המשפט. זה חלק מפסיפס גדול. וזה מאוד מטריד".

על פסיקת בג"ץ בעניין איכון הטלפונים הניידים של חולי קורונה אמרה ביניש כי בית המשפט "פסק שהעניין צריך להיות מפוקח על ידי הכנסת. אני לא יכולה לומר שאני מרוצה מכך שהמעקב יעשה על ידי השב"כ. אבל יש כאן שאלות קשות ודחופות. בזמנו, בפסק דין שכתבתי לגבי המשטרה, אמרנו שאפשר לעשות מעקב על תנועת שיחות אבל לא על תוכן שיחות. זה ניתן למשטרה בפיקוח שיפוטי. היום המצב אחר. היה רצוי שזה לא יקרה, אבל אני לא יכולה לומר אם יש דרך אחרת. אולי יש אינפורמציה שאני לא מכירה. אם היה פתרון אחר, הייתי אומרת שזה מועדף".

ביניש בוועידה, היום

שקד: נתניהו התחייב בפנינו שהממשלה שתקום "תחיל ריבונות על יו"ש ובקעת הירדן"

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד (ימינה) אמרה בשיחה עם עורך "הארץ" אלוף בן כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב בפני מפלגתה כי "הממשלה שתקום בתוך חודש-חודשיים תחיל ריבונות על יישובי יהודה ושומרון ובקעת הירדן. אנחנו צריכים לראות מה עמיר פרץ ובני גנץ יגידו על זה, והאם הם יסכימו להיות שותפים בממשלה כזו, כי זה קו אדום שגם אנחנו (שרטטנו) וגם ראש הממשלה שרטט".

על הוועדה למינוי שופטים אמרה: "כמו שזה נראה, לצערי, הרוב שהיה בתקופתי לימין בוועדה לבחירת שופטים נעלם. ברגע שנותנים את השליטה לאבי ניסנקורן (כחול לבן), לימין לא יהיה שוב רוב, ושוב המחנה הליברלי-פרוגרסיבי יוכל לעשות מה שהוא רוצה. לאורך כל השנים, הוועדה עובדת בשיטת הסכמות מאחורי הקלעים. הדבר הזה (הפרשות שנקשרו בשמו של אפי נווה, ש"ק) נגלה רק בגלל הפריצה, בניגוד לחוק, לטלפון של יו"ר לשכת עורכי הדין. הוועדה עבדה כך לאורך כל השנים. פעם היו סיפורים גרועים הרבה יותר".

שקד בוועידה, היום

שקד סיפרה כי כל חברי הוועדה המיוחדת של הכנסת בעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה "היו תמימי דעים שמשרד החינוך חייב לייצר עד אחרי פסח 20-30 אלף בדיקות ביום ולשחרר אחרי פסח את האוכלוסייה שאינה בסיכון, מתחת לגיל 65, לא במקומות נגועים כמו בני ברק. צריך לאט לאט להתחיל לשחרר את האנשים במקביל לכמות מסיבית של בדיקות. כרגע אין בשורות, אבל אנחנו בעד שהממשלה תכין אסטרטגיית יציאה מסודרת. אם יאיצו את הביורוקרטיה במשרד הבריאות יהיה אפשר להגיע ליעד הבדיקות ולהתחיל לשחרר את האנשים".

מו"ל "הארץ": אנו רואים תהליכים של חיסול הדמוקרטיה בישראל

מו"ל "הארץ" בוועידה, היום

מו"ל "הארץ" עמוס שוקן פתח את הוועידה באומרו כי ממשלות ברחבי העולם מוצאות דרכים להחליש את הדמוקרטיה. "בסין, ברוסיה, בהונגריה ועוד. גם בישראל אנו רואים תהליכים של חיסול הדמוקרטיה. ראש הממשלה מצליח לנטרל את פיקוח הכנסת ולפעול בלעדיה. יש איום מתמיד על מערכת המשפט. חוק כבוד האדם וחירותו לצנינים בעיני השלטון", אמר.

הוא הוסיף כי "אם יש נקודת אור אחת, היא ההצלחה של הרשימה המשותפת מבחירות לבחירות, והמעבר מגישה מתבדלת להשתתפות אקטיבית ומשמעותית בניהול המדינה. ימי הקורונה מפחידים. אבל מה שקורה הוא שבימים אלה מנסים לפגוע בערכים הדמוקרטיים עוד יותר. דיון בנושא הוא הכרחי תמיד, ועל אחת כמה וכמה בימי חירום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ