יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר העבודה עמיר פרץ הודיעו היום (שני) כי יפעלו לאחד בין סיעותיהם בכנסת. השניים מסרו כי בשלב ראשון, יעבדו הסיעות בכנסת בתיאום ובשיתוף פעולה, ובהמשך הן יעבדו על "שיתוף פעולה פוליטי והיערכות לבחירות עתידיות". את כחול לבן ייצג במגעים ח"כ אבי ניסנקורן ואת העבודה ח"כ איציק שמולי.

פרץ אמר ל"הארץ" שמדובר בחיבור טבעי לרשימתו של בני גנץ. "אני רואה בתהליך הזה תהליך חשוב ביותר. תנועת העבודה על כל מרכיביה נמצאת היום בחוסן לישראל. אני רואה את אבי ניסנקורן, את חילי טרופר, את מיכאל ביטון, את מרב כהן ואלון שוסטר". פרץ הוסיף כי לאחר האיחוד עם כחול לבן, "אנחנו הולכים להיות סיעה גדולה שיכולה לתת תשובה לאוכלוסיות רבות. יכולת ההשפעה שלנו בכנסת תהיה הרבה יותר גדולה".

יו"ר העבודה הבהיר כי הוא מחויב לברית עם כחול לבן ולא יחבור לממשלת נתניהו אם המגעים עם גנץ יעלו על שרטון. "אין סיכוי שהוא יוכל לעשות הפרד ומשול", טען.

כחול לבן התפצלה בחודש שעבר מסיעות יש עתיד ותל"ם, לאחר שגנץ בחר להמשיך במגעים להקמת הממשלה עם הליכוד ונבחר ליו"ר הכנסת. העבודה התפצלה היום ממרצ, לאחר שגשר כבר התפצלה מהן לאחר הבחירות. כחול לבן מונה כעת 15 ח"כים והעבודה שלושה - פרץ, שמולי ומרב מיכאלי, שאמרה כי לא תחבור לקואליציה תחת בנימין נתניהו. מיכאלי הביעה התנגדות גם לאיחוד הסיעות, ומסרה היום: "כדי לסדר שני תיקים לפרץ ולשמולי לא זורקים מפלגה של בן גוריון, רבין ופרס. הם בונים על זה שחברות וחברי המפלגה, שרובם הגדול מתנגד למהלך, יעזבו. משמעות המהלך היא אחת - אין יותר מפלגת העבודה".

מרב מיכאלי בהפגנה מול הכנסת, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

פרץ הבהיר כי הוא מצפה ממיכאלי לתמוך בקואליציה אם ועידת העבודה תחליט לאשר את המהלך. "אני מצפה שכל חבר שדורש ממני לקבל את החלטות הוועידה יהיה מחויב גם הוא להחלטות", אמר. פרץ הוסיף כי מיכאלי "חברה שלנו. אנחנו לא ממהרים להשתמש בשום לשון מהסוג שמשתמשים בה נגדי. הלשון שלי קצת יותר רכה".

בינתיים, פרץ ובכירים נוספים בעבודה מנסים להכשיר את דעת קהל למען החבירה לממשלה בראשות נתניהו, אחרי שפרץ הבטיח פעמים רבות שלא יעשה זאת. "כהונה של ראש ממשלה תחת כתב אישום היא אסורה מבחינה ציבורית, אבל מותרת מבחינה משפטית", אמר גורם במפלגה שהיה שותף למגעים עם כחול לבן. לדברי הגורם, "שלוש פעמים הבאנו את השאלה הזאת למבחן הבוחר ולא היתה הכרעה. בנסיבות שנוצרו, צריך להפוך את מפלגת העבודה לגורם בעל השפעה. החיבור הזה מחייה מחדש את מפלגת העבודה. הוא הופך אותה שוב לגדולה משמעותית, עם אחיזה בהגה של המדינה". הגורם הוסיף כי בהסכם הקואליציוני המתגבש נמצא נוסח מוסכם לסוגיית הסיפוח.

שתי המפלגות חברו בשבוע שעבר למגעים להקמת ממשלה בראשות נתניהו. לפי הסיכומים בין הצדדים, פרץ ימונה לשר הכלכלה ושמולי ימונה לשר הרווחה. התיקים שיקבלו יהיו חלק מהמכסה שהקצה נתניהו לסיעתו של גנץ. מאז בחירתו ליו"ר העבודה בשנה שעברה הצהיר פרץ כי לא יצטרף לממשלה בראשות נתניהו, ואף גילח את שפמו כדי להדגיש את מחויבותו לכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ