גנץ: היינו קרובים להסכם עם הליכוד, אנחנו מעוניינים באחדות אבל לא בכל מחיר

יו"ר כחול לבן אמר כי המו"מ עם הליכוד הופסק בגלל דרישת נתניהו לפגוע בעבודת הוועדה לבחירת שופטים. נתניהו: היו הבנות שהשותפים הפוטנציאליים שלנו מתקשים לכבד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ בכפר המכביה, בחודש שעבר
גנץ בכפר המכביה, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום
הארץ

יו"ר כחול לבן בני גנץ כתב היום (רביעי) בפייסבוק כי המשא ומתן עם הליכוד להקמת ממשלת אחדות הופסק עקב מה שכינה דרישת ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגוע בעבודת הוועדה לבחירת שופטים. "אנחנו חפצים בהקמת ממשלת חירום לאומית, אבל לא בכל מחיר", כתב גנץ.

"היינו קרובים מאוד לברך על המוגמר, ואז הגיעו נתניהו ואנשיו עם דרישה לפגוע בעבודה התקינה של הוועדה לבחירת שופטים בניגוד למה שכבר סוכם", כתב גנץ, "איחוד כוחות בשעת משבר הוא חשוב – אבל דווקא בשעות כאלו, שמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק למען עתיד ישראל, חשובה וקריטית".

נתניהו בירושלים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

לדברי גנץ, "עם ישראל ואזרחי ישראל מצפים מאיתנו המנהיגים לפעול גם בשדה הפוליטי. זוהי אינה עת למשחקים על זמן, לכיפופי ידיים ולפוליטיקה קטנונית. כך אני מחויב להתנהל". הוא הוסיף כי "המשא ומתן ביננו לבין הליכוד להקמת ממשלת חירום לאומית כמעט והושלם בהצלחה השבוע. אף צד לא קיבל את כל דרישותיו, גם לא אנחנו. אבל כל צד קיבל את הדברים ההכרחיים עבורו בכדי שנוכל לשרת את אזרחי ישראל נאמנה בתקופה שלפנינו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בראיון ל-103fm כי "היו הבנות, שלצערי השותפים הפוטנציאליים שלנו מתקשים לכבד. אני מקווה שתהיה ממשלת אחדות לפני (סיום פסח), אנחנו צריכים לפעול להקים ממשלת חירום. מראש אמרתי שנושא הריבונות חשוב לי ואני מתכוון לעמוד עליו, אבל אפשר להגיע להבנות". נתניהו התקשר בצהריים לגנץ, והשניים סיכמו להמשיך את המשא ומתן ביניהם בצאת החג.

מהליכוד נמסר בתגובה לדבריו של גנץ כי "מהרגע הראשון הוסכם כי ממשלת האחדות השיוויונית תקום על שני קווי יסוד ברורים: קבלת החלטות משותפת בכל הנושאים וקידום החלת הריבונות. לצערנו ברגע האחרון כחול לבן היא שחזרה בה מהסכמות אלו, שהן בסיס הכרחי לכל ממשלה שיוויונית. ברגע שכחול לבן תחזור להסכמות המקוריות, ניתן יהיה להשלים את ההסכם ולהקים ממשלת אחדות. ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה".

היום דיווח יוסי ורטר ב"הארץ" כי פרטי ההסכם בין המפלגות הגיע לנוסחו הסופי-לכאורה בצהרי יום שני. אולם, מאוחר יותר באותו היום הודיע שליח מטעם נתניהו למחנה גנץ כי ראש הממשלה דורש שהליכוד הוא שיקבע את מועדי כינוס הוועדה לבחירת שופטים, ולא שר המשפטים ויו"ר הוועדה המיועד, אבי ניסנקורן. מחנה גנץ הודיע כי הדרישה היא "דיל ברייקר" ומאז ועד אמש שרר ככל הידוע נתק בין המפלגות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ