נשיא המדינה ראובן ריבלין הודיע הבוקר (חמישי) כי הוא מטיל את הרכבת הממשלה על הכנסת, לאחר פקיעת המנדט של יו"ר כחול לבן בני גנץ בתום 30 ימים. לפי החוק, אם בתוך 21 ימים לא תורכב ממשלה, הכנסת ה-23 תפוזר ויתקיימו בחירות בתוך 90 יום. בשעות הצהריים הודיע הליכוד כי נתניהו הזמין את גנץ לפגישה שתתקיים הערב, וכי צוותי המשא ומתן של המפלגות ייפגשו קודם לכן.

"לאף אחד מן המועמדים אין תמיכה של רוב חברי הכנסת באופן המאפשר להם לקבל את אמון הכנסת ולהרכיב ממשלה, גם לא בדרך של ממשלת אחדות", כתב ריבלין במכתב שהופנה לגנץ בשבתו כיו"ר הכנסת. "מתוך מחויבות להביא להרכבת ממשלה מהר ככל הניתן, אינני רואה אפשרות להגיע לכך, ואני מעביר את התהליך לכנסת. אני תקוה כי יעלה בידי חברי הכנסת לגבש רוב, באופן שיאפשר להביא להרכבת ממשלה מהר ככל הניתן, ולהימנע ממערכת בחירות רביעית".

ריבלין ונתניהו בכנסת, באוקטוברצילום: אמיל סלמן

לאחר הבחירות שהתקיימו בחודש שעבר, זכה גנץ ל-61 ממליצים והוא קיבל את המנדט להרכבת הממשלה. רשימת כחול לבן התפצלה לאחר שגנץ ניהל מגעים עם הליכוד ונבחר בקולות גוש תומכי נתניהו ליו"ר הכנסת, אך המשא ומתן בין הצדדים לא הבשיל להסכם עד תום 28 הימים הראשונים שהוקצו לו. ריבלין האריך את המנדט של גנץ ביומיים, לאחר בקשה משותפת שלו ושל ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר שהשניים דיווחו אתמול כי לא הושגה התקדמות, בחר ריבלין שלא למצות את 12 הימים הנוספים שהיה רשאי להעניק לגנץ, או להטיל את המנדט על חבר כנסת אחרת שהיה זוכה לתקופה של 28 ימים. אם אחד המועמדים יקבל תמיכה של 61 ח"כים בשלושת השבועות הקרובים, יעמדו לרשותו 14 ימים להציג ממשלה.

גנץ ונתניהו נפגשו בשבוע החולף כמה פעמים, האחרונה שבהן ביום שלישי. צוותי המשא ומתן נועדו גם אתמול בערב, מבלי שהושגה פריצת דרך במגעים להקמת הממשלה ה-35. בין היתר, הצדדים היו חלוקים בשאלת הרכב הוועדה למינוי שופטים והחוק שנועד לעגן את הרוטציה בין נתניהו לגנץ. בשני הצדדים אמרו כי הפערים קטנים, אך בכחול לבן הביעו חשד כי נתניהו אינו רוצה להגיע להסכם מאחר שהוא אינו רואה סיבה לתת לבני גנץ שנה וחצי בראשות הממשלה.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, קרא הבוקר לגנץ לקדם את החוקים שימנעו מנתניהו לכהן בעודו נאשם בפלילים. בחשבון הפייסבוק שלו דרש ליברמן בין היתר להניח על שולחן הכנסת תיקון לחוק יסוד: הממשלה לפיו כהונתו של ראש ממשלת מעבר תופסק אם הוא מואשם בפלילים, וכן תיקון לפיו על ראש הממשלה או שר להתפטר במקרה שמוגש נגדם כתב אישום. כמו כן דורש ליברמן לקדם חוקים להגבלת הכהונה של ראש הממשלה לשתי קדנציות רצופות ולהחלת ריבונות על בקעת הירדן.

בתוך כך ועל רקע האפשרות שיו״ר העבודה, עמיר פרץ, יצטרף לממשלה, הוא אמר היום כי יעשה ״את כל המאמצים כדי שכל מהלך מדיני ייעשה בתהליך של הסכמה״. זאת, בתגובה למכתב של עשרות ארגונים יהודיים מהעולם, שקראו לפרץ, גנץ וגבי אשכנזי למנוע סיפוח חד-תדדי של שטחים בידי ישראל. בין החותמים jstreet, jcall, הקרן החדשה, השומר הצעיר העולמי, הבונים-דרור דרום אפריקה, ארגוני רבנים מארצות הברית, הברית העולמית של מרצ, ידידי "שלום עכשיו" ועוד, בתיווכו של חבר מרצ מוסי רז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ