ועידת מפלגת העבודה אישרה את ההצעה לחבור לקואליציה בראשות נתניהו

ההחלטה התקבלה ברוב של 64.2% מחברי הוועדה שתמכו בעמדת יו"ר המפלגה פרץ וח"כ איציק שמולי. ח"כ מרב מיכאלי התנגדה. פרץ: "זכינו לגיבוי גורף להיות הסמן החברתי והמדיני של הממשלה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרץ בתל אביב, בחודש שעבר
פרץ בתל אביב, בחודש שעברצילום: דניאל בר און
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועידת מפלגת העבודה אישרה הערב (ראשון) את בקשתו של יו"ר המפלגה עמיר פרץ לחבור לקואליציה בראשות בנימין נתניהו ברוב של 64.2% תומכים. 90.5% מ-3,840 חברי הוועידה השתתפו בהצבעה, שהחלה הבוקר וננעלה ב-20:00. בפרץ תמך ח"כ איציק שמולי, וח"כ מרב מיכאלי התנגדה להצעה.

פרץ מסר לאחר פרסום התוצאות: "זכינו לגיבוי גורף להיות הסמן החברתי והמדיני של הממשלה, ולשנות את סדר היום ואת המדיניות הכלכלית של הממשלה לסוציאל דמוקרטית. אנחנו לא מצטרפים לממשלת ימין, אנחנו מצטרפים לממשלת אחדות שוויונית עם רוטציה. שיתוף הפעולה האסטרטגי שלנו עם בני גנץ ישיב את תנועת העבודה למקומה כתנועה פוליטית מובילה ומשפיעה בישראל". פרץ צפוי להתמנות בממשלה החדשה לשר הכלכלה.

שמולי, הצפוי לקבל את תיק הרווחה, מסר: "לא מדובר בהכרעה קלה, אך תחת נסיבות החירום היא האחראית והנכונה מכולן. בכוונתנו להיאבק מתוך הממשלה למען שינוי טוטאלי של המדיניות החברתית-כלכלית, ובתוכה מתן מענה משמעותי יותר לנפגעי המשבר הכלכלי של הקורונה, וכן להיות הסמן השמאלי שירסן כל ניסיון לפגוע בדמוקרטיה, או לקדם סיפוח חד צדדי".

מיכאלי אמרה היום לאחר ההצבעה כי "גנץ ואשכנזי, והיום גם פרץ ושמולי, עשו את הגניבה הפוליטית הגדולה של קולות הישראלים והישראליות שבחרו בהם". לדבריה, "ההסכם הקואליציוני שלהם עם ביבי הוא אוסף מביש של שקרים ועיוותים, והוא עוד ייבחן בבית המשפט העליון". מיכאלי אמרה כי תשקול את המשך צעדיה לאחר החלטת בית המשפט העליון בנושא ההסכם הקואליציוני. "בניגוד לפרץ ולשמולי, אני מאמינה במפלגת העבודה ואני מקווה שתהיה לנו בקרוב הזדמנות לשקם אותה ולבנות אותה מחדש", הוסיפה מיכאלי.

ח"כ איציק שמולי טען היום ובסוף השבוע כי ההסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד מחשק את הליכוד ומציב בפניו תנאים שיסכלו את יכולתו לקדם סיפוח. שמולי אמר הבוקר בריאיון לכאן ב' כי ראש הממשלה יוכל להביא הצעה לאישור הסיפוח, אולם לדבריו "לפי סעיף 28 היא תעמוד בתנאים בלתי אפשריים כמו לעמוד בתנאי ההסכם עם ירדן או שלא תערער את היציבות האזורית".

חרף דברי שמולי, סעיף 28 בהסכם לא מחייב את הממשלה לזכות בהסכמת הקהילה הבינלאומית למהלך או לשמר את הסכמי השלום השונים אלא רק "לחתור" לכך. הסעיף קובע שנתניהו וגנץ יבצעו את הסיפוח בהסכמת ארה"ב, "בהידברות בינלאומית בנושא, כל זאת תוך חתירה לשמירה על האינטרסים הביטחוניים והאסטרטגיים של מדינת ישראל ובהם הצורך בשמירה על היציבות האזורית, שמירה על הסכמי השלום וחתירה להסכמי שלום עתידיים".

היום אמר נתניהו בשידור המיועד לקהל נוצרי אוונגליסטי כי הוא משוכנע שבתוך כמה חודשים הממשלה תיישם סיפוח בגדה המערבית. "תוכנית טראמפ הכירה בזכויות של ישראל בכל יהודה ושומרון, והנשיא טראמפ הבטיח להכיר בריבונות הישראלית ביישובים היהודים שם ובבקעת הירדן", אמר. "בעוד כמה חודשים מעכשיו אני בטוח שההבטחה הזו תכובד. שאנחנו נוכל לחגוג עוד רגע היסטורי בתולדות הציונות. מאה שנים אחרי סן רמו, הבטחת הציונות ממומשת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ