חיים לוינסון
חיים לוינסון

סיעת ימינה הודיעה היום (ראשון) כי לא תצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו ובני גנץ ותהיה חלק מהאופוזיציה. לפי הודעת ימינה, היא לא תצטרף "לאור הרכב הממשלה ומדיניותה המסתמנת כממשלת שמאל בראשות נתניהו, ולאור הזלזול הבוטה של ראש הממשלה כלפי ימינה וציבור בוחריה". בסיעה מסרו עוד כי היא "תערך ליום שאחרי נתניהו, שיבוא בעוד שנה וחצי".

הליכוד וכחול לבן הודיעו בשבוע שעבר כי השבעת הממשלה צפויה להיות ביום רביעי הקרוב. בתמיכת כחול לבן, נשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל ביום חמישי את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו. לרשותו עומדים 14 ימים לעשות זאת, עד יום חמישי הבא. אם לא יעלה בידי נתניהו להקים ממשלה, הכנסת תתפזר.

נתניהו ובנט בישיבה של גוש מפלגות הימין בירושלים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

בימינה אמרו כי הסיעה "תייצר מהאופוזיציה אלטרנטיבת ימין אמיתית: ימין שלא מוכן למכור את מערכת המשפט לשמאל בשביל שרידות אישית, ימין שלא מוכן להתרפס בפני חמאס ואבו מאזן, ימין שמחוייב באמת לפיתוח והסדרה של ההתיישבות, ימין שלא מוכר את היהדות לעסקנים ואת הכלכלה הישראלית לידי עמיר פרץ וההסתדרות, ימין שלא מרים ידיים מהמאבק להוצאת המסתננים ושיקום השכונות".

לפי הסיעה, "ההחלטה התקבלה לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים למצות את המו"מ הקואליציוני עם הליכוד ורה"מ נתניהו, שבחר לפרק את גוש הימין ואת השותפות עם ימינה". עוד נמסר כי הסיעה "תהווה אופוזיציה לוחמת אך אחראית, שתתמוך מבחוץ בהחלטות חיוביות של הממשלה, כדוגמת החלת ריבונות, ובלבד שהיא תובא ללא הכרה, מפורשת או משתמעת, בהקמת מדינה פלסטינית".

בנט במליאת הכנסת, בינוארצילום: אוהד צויגנברג

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', אמר הבוקר בכאן ב' כי "אין מו"מ אמיתי בינינו לבין הליכוד. לא נראה שהליכוד חפץ להמשיך את השותפות הזו". לדבריו, "נתניהו יכול היה לנהל את המו"מ מול כחול לבן אחרת, אבל הוא לא התייעץ איתנו". סמוטריץ' גם הכחיש את טענת הליכוד כי הסיבה לכשלון במשא ומתן היא ויכוחים פנימיים בימינה לגבי חלוקת תיקים.

ח"כ איילת שקד הכחישה ידיעה שפורסמה באתר וואלה, לפיה היא התנגדה לפרסום הכרזת ימינה על הליכה לאופוזיציה, בטענה כי "אין חזרה ממנה". שקד כתבה: "בניגוד לידיעות שהופצו, הודעת ימינה היתה על דעתי ובאישורי. הצעת הליכוד מבזה ונטולת השפעה ומשמעותה פרוק גוש הימין. גם נסיונות הפיצול ייכשלו כולם. ימינה היא סיעה אחת וכך תישאר".

מהליכוד נמסר: "אם ימינה היתה מקבלת עוד תיק, זו היתה מבחינתם ממשלת ימין? זאת הממשלה הראשונה בתולדות המדינה שתחיל ריבונות על יהודה ושומרון, ומצער שימינה לא תהיה חלק מזה רק בגלל מאבקים פנימיים בתוכה על חלוקת תיקים. אנו מקווים שימינה יתעשתו, יגלו אחריות לאומית ויכנסו לממשלה שתוביל מהלך היסטורי בתולדות הציונות".

המפד"ל - וגלגוליה המאוחרים יותר - היא המפלגה היחידה שכיהנה בכל ממשלות נתניהו מאז חזר לשלטון ב-2009‎.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ