גלעד ארדן נענה להצעת נתניהו ויכהן כשגריר ישראל באו"ם ובארה"ב

השגריר הנוכחי רון דרמר יישאר בתפקיד עד הבחירות לנשיאות בארה"ב בנובמבר. גנץ יוכל להחליף את גלעד ארדן לאחר שיתמנה לראש הממשלה, וארדן יישאר בתפקידו באו"ם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארדן בדיר אל-אסד, באפריל
גלעד ארדן בדיר אל-אסד, באפרילצילום: רמי שלוש

השר גלעד ארדן הודיע הערב (שני) כי הסכים לכהן כשגריר ישראל באו"ם ובארצות הברית, כפי שהציע לו ראש הממשלה בנימין נתניהו. מינוי אדם אחד לשני התפקידים במקביל הוא צעד חריג.

נתניהו הבהיר כי ארדן ייכנס לתפקידו כשגריר בארה"ב אחרי הבחירות לנשיאות שם שייערכו בנובמבר. הוא הוסיף כי ארדן יכהן בתפקיד בתקופת כהונתו כראש הממשלה. זאת, מפני שההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן קובע כי ראש הממשלה הוא זה שממנה את השגריר בוושינגטון. בשל כך, גנץ יוכל להחליפו לאחר יישום הרוטציה. השגריר הנוכחי בארה"ב, רון דרמר, ביקש כמה פעמים לסיים את תפקידו מטעמים משפחתיים אבל נשאר בשל אי-היציבות הפוליטית.

ארדן ציין הערב שההחלטה לקבל את התפקידים היתה עבורו קשה מאוד. "בשנים הקרובות אנחנו נתמודד עם אתגרים משמעותיים בשדה הבינלאומי - איראן שממשיכה להתקדם לגרעין, החלת הריבונות שלנו בעזרת השם על ההתיישבות ביהודה ושומרון, וכמובן המאבק הנחוש באנטישמיות וב-BDS", אמר. נתניהו אמר לאחר ההודעה על המינוי: "אני מכיר את גלעד שנים רבות, אני מכיר את הכישרון שלו, את הניסיון שלו, את הנמרצות שלו, את המחויבות שלו להגן על מדינת ישראל. גלעד, אני מצפה להמשך שיתוף הפעולה בינינו בשנים הבאות במשימות החשובות למדינת ישראל".

ארדן רצה להישאר במשרד לביטחון הפנים, אולם נתניהו מתכוון להעביר את התפקיד לאמיר אוחנה או למירי רגב. כשהבין שמספר המקומות הפנויים בממשלה נמוך משמעותית ממספר התיקים בפנויים, החליט ארדן שעדיף לו להיענות להצעת נתניהו מאשר לקבל תפקיד משמעותי פחות מאלו שכיהן בהם עד כה. ארדן ימשיך לכהן כשר לביטחון הפנים וכשר לנושאים אסטרטגיים עד למינויו כשגריר על ידי הממשלה החדשה. הבא בתור ברשימת הליכוד לכנסת הוא אריאל קלנר.

תפקיד השגריר באו"ם - שנמצא בניו יורק - הוצע לארדן כמה פעמים בעבר, אולם הוא דחה את ההצעות עד כה. כך היה באוגוסט בשנה שעברה, אז הודיע ארדן: "החלטתי שעליי להמשיך בתפקידי כשר לבטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, ולהישאר בארץ בתקופה חשובה זו בכדי לעשות כל שביכולתי למען ניצחון הליכוד בראשות נתניהו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ