ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות יפגינו מול הכנסת בעת השבעת הממשלה

ראשי הרשויות הודיעו כי יפגינו בדרישה להעביר אליהם תקציב של 202 מיליון שקלים שכבר אושר בממשלה ולתקן את חוק הלאום וחוק קמיניץ. במשרד רה"מ אמרו אתמול כי הגיעו לסיכום עם עם ראשי הרשויות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרוזים וצ'רקסים מפגינים נגד הממשלה בצומת עזריאלי, השבוע
דרוזים וצ'רקסים מפגינים נגד הממשלה בצומת עזריאלי, השבועצילום: מגד גוזני
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות הודיעו כי יפגינו ביום חמישי מול הכנסת בעת השבעת הממשלה תחת הסיסמה "בגדת בי אחי". הם טוענים למדיניות של אפליה מתמשכת מצד הממשלה נגדם. בין השאר, הם דורשים להעביר לרשויות 202 מיליון שקלים, כפי שאישרה הממשלה בינואר השנה.

ההפגנה תתקיים אף שבמשרד ראש הממשלה אמרו כי ממלא מקום המנכ"ל, רונן פרץ, הגיע אתמול (שני) לסיכום עם ראשי הרשויות. גורמים במשרד ראש הממשלה ציינו כי סיכמו על העברת 130 מיליון שקלים לרשויות, וכן על תוכנית חומש חדשה לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים במגזר הדרוזי והצ'רקסי. עם זאת, לא ברור מתי יועברו 72 מיליון השקלים הנוספים הכלולים בתקציב שאושר.

דרוזים וצ'רקסים מפגינים נגד הממשלה בצומת עזריאלי, השבועצילום: מגד גוזני

בפורום הרשויות הדרוזיות אמרו כי תוכנית החומש הקודמת הסתיימה בשנה שעברה, ומאז לא חודשה. הם דורשים להגדיל את מענקי האיזון – "תקציב" שמעבירה המדינה באמצעות משרד הפנים לרשויות מקומיות חלשות מבחינה חברתית-כלכלית – ל-100%, בדומה לרשויות אחרות באותו דירוג סוציו-אקונומי. הרשויות דורשות גם לתקן את חוק קמיניץ, שמחמיר את הענישה על עבירות בנייה, ולקדם פתרון לבעיית הדיור בציבור הדרוזי והצ'רקסי. כמו כן הם דורשים חקיקת תיקון לחוק הלאום, שיסדיר את מעמדם כאזרחים שווי זכויות.

השבוע הפגינו עשרות אזרחים דרוזים וצ'רקסים בצומת עזריאלי בתל אביב, ובשבוע שעבר חסמו עשרות מפגינים את הכניסה לכביש 6, בטענה למדיניות של אפליה מתמשכת מצד הממשלה. יו"ר פורום הרשויות הדרוזיות, ג'בר חמוד, אמר כי בתקופת הקורונה הרשויות הפסידו כ-50% מהכנסותיהן מגביית ארנונה ממשקי בית, וציין כי שיעור האבטלה ביישובים עלה ל-30%.

חמוד דרש "להפסיק את השימוש בביטוי הסתמי 'אחים' ולהפריח הבטחות שווא, ולהעביר מיד את כל התקציבים הנדרשים. הייבוש התקציבי הוא רק המחשה נוספת למדיניות האפליה שממשלת ישראל נוהגת בדרוזים ובצ'רקסים, בעיקר מאז חוקק חוק הלאום". ראש מועצת דלית אל-כרמל, רפיק חלבי, הסביר בשיחה עם "הארץ" כי המאבק אינו נסוב רק סביב התקציב החסר. "אנחנו בשולי האזרחות ובשולי הזכויות במקום שנהיה במרכז", אמר, "תוסיף לזה את חוק הלאום וחוק קמיניץ ואתה מבין שאין מדובר בעוד כמה מיליוני שקלים, אלא בדברים הרבה יותר עמוקים".

ההפגנה בצומת עזריאלי, השבוע צילום: מגד גוזני

במשרד הפנים אמרו כי סיכמו עם ראשי הרשויות על הקמת צוות מעקב שיהיה אחראי על העברת תקציב של 90 מיליון שקלים מטעם המשרד. עוד נמסר כי הסכימו להקים תוכנית לפיתוח ולהעצמת היישובים הדרוזים והצ'רקסים ב-2020, שבראשה יעמוד מ"מ סמנכ"ל אגף פנים, תכנון ופיתוח במשרד ראש הממשלה, ליאור פרבר. "לאור מצבן של הרשויות וממשלת המעבר שבה היינו מצויים, לא ניתן היה להכין תכנית חומש חדשה", נמסר ממשרד הפנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ