יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע אמש (רביעי) לנשיא המדינה ראובן ריבלין וליו"ר הכנסת בני גנץ כי עלה בידו להרכיב ממשלה. במקביל פנה נתניהו לגנץ וביקש ממנו לכנס את המליאה כדי לקיים הצבעה על הקמת הממשלה ה-35. הוועדה המסדרת תתכנס היום ב-18:00 להצגת הממשלה החדשה, קווי היסוד ותפקידי השרים, אך השבעת הממשלה תוכל להתקיים רק אחרי בחירת יו"ר הכנסת, שתתקיים ב-22:00.

הליכוד, כחול לבן והשותפות הקואליציוניות המיועדות הניחו אמש את ההסכמים הקואליציוניים ביניהן על שולחן הכנסת וכן את קווי היסוד של הממשלה המיועדת. העיכוב בהגשת ההסכמים צפוי גם לעכב את ההצבעה במליאה לאישור הממשלה, שכן יש צורך להציג את ההסכמים לפחות 24 שעות מראש.

לוין ויו"ר הכנסת לשעבר יולי אדלשטיין, בשנה שעברה בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

כך, ההסכם עם יו"ר גשר, אורלי לוי-אבקסיס, הוגש אחרי חצות וההסכם עם רפי פרץ לא הוגש עד כה, אם יחליט לחבור לממשלה ללא חבריו לסיעת ימינה. לפי שעה, אין הסכמה בין ימינה לנתניהו בנוגע לכניסת המפלגה לקואוליציה.

לפי ההסכם שנחתם עם לוי-אבקסיס, היא תכהן כשרה במשרד חדש שיוקם – המשרד לחיזוק וקידום קהילתי. בין התחומים שיהיו בסמכות המשרד ויועברו מהמשרד לביטחון הפנים: הרשות לביטחון קהילתי, התוכנית "עיר ללא אלימות" למאבק באלימות ברשויות המקומיות (ללא תחום השיטור הקהילתי), קידום פרויקטים בחברה הערבית, הרשות למאבק בסמים ובאלכוהול והמטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת.

מועצת חכמי התורה של ש"ס קיבלה אמש את המלצת יו"ר המפלגה, אריה דרעי, שלפיה שר הדתות יהיה הרב יעקב אביטן. אביטן, סגן ראש העיר אשקלון, אינו נמנה עם חברי הכנסת של המפלגה. מש"ס נמסר כי הוא "ידוע כאדם סובלן, מאיר פנים, מקרב ליהדות, דוגל בגישה סובלנית ומקובל על כל הזרמים, חרדים, דתיים, מסורתיים וחילוניים".

לפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לש"ס, שתי המפלגות סיכמו כי הן יחוקקו זמנית את חוק הגיוס שהוצע בידי משרד הביטחון וצה"ל, לאחר הכנסת "התיקונים הנדרשים נוכח ההכרה בחשיבות לימוד התורה". לאחר מכן, נכתב בהסכם, תגבש הממשלה חוק חדש ומקיף בהסכמת סיעות הקואליציה, כאשר היא "תפעל ברוח המדיניות שבמדינת ישראל לא יגבילו את מכסת לומדי התורה". במקביל, הליכוד התחייב בפני ש"ס לעמוד לצדה כדי לתקן את הפגיעה בתלמידי הישיבות כתוצאה מיישומו של החוק לאחר שיעבור.

בהסכם מצוין עוד כי הליכוד התחייב בפני ש"ס שלא לפגוע בסטטוס קוו. המשמעות היא שכחול לבן לא תוכל לקדם את החוקים שעליהם התחייבה בקמפיין, בהם ברית הזוגיות, תחבורה ציבורית בשבת וכנראה גם חקיקה למען להט"ב.

גם ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ויהדות התורה תואם את הסיכומים עם ש"ס בנושא חוק הגיוס ובענייני דת ומדינה. לפי ההסכם, יהדות התורה תקבל את משרד הבינוי והשיכון, את תפקיד יו"ר ועדת הכספים ושני תפקידים של סגני שר במשרד התחבורה ובמשרד החינוך. עוד תקבל הסיעה את ראשות ועדת החוקה וועדת פניות הציבור ב-15 החודשים הראשונים לכהונת הכנסת.

גם הסיעות כחול לבן ודרך ארץ הגישו אמש למזכירות הכנסת את ההסכם הקואליציוני ביניהן. לפי ההסכם, דרך ארץ תהיה כפופה להחלטות גוש כחול לבן בנוגע להצטרפות או לפרישה מהממשלה: "כחול לבן, דרך ארץ וכמותן שאר הסיעות המצטרפות לקואליציה מתחייבות לתמוך בממשלה ובכנסת בכל החוקים המתחייבים מההסכם הקואליציוני הראשי". עוד נכתב כי כי יועז הנדל ימונה לשר באחד מהמשרדים הבאים - תקשורת, תרבות וספורט או חקלאות; צבי האוזר יהיה מועמד כחול לבן לוועדה לבחירת שופטים ויעמוד בראש ועדת חוץ וביטחון; נציג דרך ארץ יהיה חבר בוועדת השרים לחקיקה ובקבינט המדיני-ביטחוני. כמו כן, גנץ יהיה רשאי למנות סגני שרים במשרד המוקצה לדרך ארץ.

נתניהו שוחח אתמול עם יו"ר ימינה, נפתלי בנט, אך לפי בנט לא הושגה התקדמות לקראת כניסת המפלגה לקואליציה. גורם בליכוד אמר כי תיק האוצר הוצע לימינה, אך שם טענו כי לא קיבלו הצעה כזו. נתניהו ובנט, שהיו אמורים להיפגש אתמול בלשכת ראש הממשלה, שוחחו בטלפון, לפי בנט כיוון ש"לשכת נתניהו לא ניאותה לקבוע את הפגישה בין השניים".

בשתי המפלגות מסרו גרסאות סותרות על תוכן השיחה. "ראש הממשלה אמר כי הצעת הליכוד לא השתנתה ולא תשתנה", נמסר מימינה. "ההצעה היא תיק ירושלים, סגן שר עם אחריות לשירות הלאומי והתיישבות, חצי יו"ר ועדת קליטה ושר נוסף". מנגד הודיע הליכוד: "נתניהו עשה כעת ניסיון אחרון להכניס את ימינה לממשלה, לפני הנחת ההסכמים הקואליציוניים הלילה. ראש הממשלה הציע לבנט הצעה משופרת - חינוך או תיק כלכלי בכיר לבחירתו, נוסף על תיק ירושלים והחטיבה להתיישבות, השירות הלאומי והמורשת. לצערנו בנט דחה את ההצעה בשל המאבק הפנימי בתוך ימינה על חלוקת התיקים וכיוון שמה שחשוב לו זו כיסאולוגיה ולא אידיאולוגיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ