גנץ התפטר בפעם השנייה מתפקידו כיו"ר הכנסת לקראת השבעת הממשלה

יו"ר כחול לבן משך אמש את התפטרותו עם ההחלטה לדחות את השבעת הממשלה ליום ראשון, משום שנתניהו לא הספיק לחלק את התיקים. המועד האחרון להשבעה הוא יום חמישי בחצות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ בכנסת, השבוע. כמעט סיים לאייש את התיקים
גנץ בכנסת, השבוע. כמעט סיים לאייש את התיקיםצילום: עדינה ולמן / דוברו
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התפטר היום (שישי) בפעם השנייה מתפקידו כיו"ר הכנסת לקראת השבעת הממשלה ה-35, המתוכננת להתקיים ביום ראשון. גנץ התפטר בפעם הראשונה מהתפקיד ביום שלישי, אך אתמול משך את התפטרותו בשל ההחלטה לדחות את השבעת הממשלה. בעקבותיו התפטר בשנית גם השר יריב לוין, המיועד להחליפו בתפקיד.

הליכוד וכחול לבן הודיעו אמש על דחיית ההשבעה משום שראש הממשלה בנימין נתניהו לא סיים לחלק את התיקים של מפלגתו. בכחול לבן, שכמעט סיימו לאייש את תיקיהם, התנגדו לכך תחילה, וגנץ אף התעקש שההצבעה על הממשלה תתרחש הלילה, אך לבסוף הוא התרצה ומשך את התפטרותו.

ההתפטרות מתפקיד יו"ר הכנסת נכנסת לתוקף רק כעבור 48 שעות, ועד אז יכול היו"ר לחזור בו מהחלטתו. כעת יידרש לקבוע מועד חדש להשבעת הממשלה, שמתוכננת לפי שעה ל-13:00 בצהריים ביום ראשון. המועד האחרון להשבעה הוא יום חמישי הבא בחצות.

נתניהו בכנסת, בשבוע שעבר. חלק מחברי הליכוד הביעו את אכזבתם מנתניהו בגלוי צילום: עדינה ולמן / דוברו

נתניהו הודיע אמש כי אמיר אוחנה ימונה לשר לביטחון הפנים. סגנו יהיה חבר מפלגתו גדי יברקן, שיהיה גם הממונה על שילוב יוצאי אתיופיה. מיקי זוהר מונה ליו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד, ונתניהו כתב כי בהמשך ימנה אותו לשר "אם יתפנה תפקיד". מירי רגב, שרצתה את התיק לביטחון הפנים, מונתה לשרת התחבורה. הלילה הודיע נתניהו על מינויו של רפי פרץ לתפקיד השר לענייני ירושלים ומינויו של דוד אמסלם לשר המקשר בין הממשלה לכנסת.

ראש הממשלה טרם מצא שיבוצים לשרים יובל שטייניץ, צחי הנגבי, ציפי חוטובלי, אלי כהן, יואב גלנט וגילה גמליאל — וגם לניר ברקת ולאבי דיכטר, שסבורים כי הם צריכים להתמנות לשרים. מלבד תיקי החינוך, האנרגיה והמודיעין שנותרו בידיו, נתניהו מנסה להמציא משרדים חדשים — כמו משרד הסייבר — ולפצל חלק מהתיקים לתיקי משנה.

כך, למשל, חזר לחיים רעיון ישן שלו בדבר הפרדת תיק החינוך לשניים — תיק חינוך ותיק השכלה גבוהה. את האחרון הוא הציע לגמליאל, אך היא מסרבת ומבקשת את התיק המלא. הנגבי ודיכטר, שכלל לא הוזמנו ללשכת נתניהו, הודיעו שיחרימו את ההשבעה. בניסיון לתמרן בין הדרישות, מנסה נתניהו למנות לממשלה הנכנסת את כל מי שהיה שר בממשלה היוצאת, גם אם חלקם יתחילו לכהן רק בהמשך הקדנציה. הצעותיו למינויי שגריר בלונדון ובפריז נדחו כולן.

חלק מחברי הליכוד הביעו אתמול בגלוי את אכזבתם מהתנהלותו של נתניהו. דיכטר כתב אתמול בטוויטר כי "יש גבול לזלזול". לדבריו, הוא החליט שלא להשתתף בהצבעה על הקמת הממשלה. "למרות העובדה שנבחרתי בעשירייה הראשונה ברשימת הליכוד, ראש הממשלה וראש תנועת הליכוד לא טרח כלל להיפגש עמי עד שעה זו ולהציע לי תפקיד ראוי בממשלה. זאת, בשעה שתפקידי שרים הוצעו לח"כים הממוקמים הרחק מאחוריי ברשימת הליכוד ואף לחברי כנסת שאינם חלק ממפלגת הליכוד. זוהי יריקה בפרצופם של 130 אלף מתפקדי ליכוד שבחרו בי לצמרת הליכוד". הנגבי מצדו אמר אמש: "דקות לפני הצגת הממשלה, עדיין לא זומנתי לשיחה בעניין הממשלה החדשה. אני מניח שלא זקוקים לי הערב בכנסת".

מהצד השני, בכחול לבן סיים גנץ את חלוקת התיקים, לאחר שמינה 15 שרים מתוך 17 מכסות שהוקצו לו. זאת, משום שאין לו את מי עוד למנות. גנץ ויתר על תיק המיעוטים שדרש בהסכם הקואליציוני, ומיכאל ביטון יהפוך להיות שר במשרד הביטחון שיטפל בעניינים חברתיים, כגון מכינות קדם־צבאיות, שנות שירות ועידוד גיוס. אורית פרקש־הכהן תמונה לשרה לעניינים אסטרטגיים ותהיה חברת הקבינט המדיני־ביטחוני. פרקש־הכהן היא עורכת דין שמתמחה ברגולציה וציפתה לקבל תיק כלכלי. במקום זאת, ייעד אותה גנץ להיות האשה היחידה מטעמו בקבינט.

גנץ הודיע גם על מינוי יועז הנדל לשר התקשורת, פנינה תמנו־שטה לשרת הקליטה, חילי טרופר לשר התרבות והספורט, אלון שוסטר לשר החקלאות, מירב כהן לשרה לשוויון חברתי, עומר ינקלביץ' תמונה לשרת התפוצות, אסף זמיר לשר התיירות ויזהר שי לשר המדע והטכנולוגיה.

המינויים ישפיעו גם על הרכב הקבינט המדיני־ביטחוני, המונה 16 חברים משני הגושים המרכיבים את הממשלה. מטעם הליכוד יכהנו נתניהו, שר האוצר ישראל כץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, אוחנה וארבעה נוספים. מטעם כחול לבן יכהנו גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי, שר המשפטים אבי ניסנקורן, הנדל, פרקש־הכהן ושלושה נוספים.

מינוי נוסף שעליו הוכרז אתמול הוא של אורלי לוי־אבקסיס (גשר) לתפקיד השרה לחיזוק וקידום קהילתי. לוי־אבקסיס תמונה על חשבון מסכת השרים של הליכוד, ולמשרדה יעברו כמה תחומים מהמשרד לביטחון הפנים, בהם "קידום פרויקטים והתעצמות במגזר הערבי", הרשות לביטחון קהילתי, התוכנית "עיר ללא אלימות" למאבק באלימות ברשויות המקומיות (ללא תחום השיטור הקהילתי), הרשות למאבק בסמים ובאלכוהול והמטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ