עדכונים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לראשונה לאחר השבעת הממשלה לתלונה שהגיש היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על הטרדות ואיומים. "אינני רוצה לראות התקפות על אף אחד, לרבות בני משפחתי", השיב נתניהו לשאלה בנושא.

מליאת הכנסת הביעה אמון בממשלת ישראל ה-35. 73 ח"כים תמכו בממשלה, ו-46 התנגדו לה, בהם מרב מיכאלי, שחבריה למפלגת העבודה עמיר פרץ ואיציק שמולי הושבעו כשרים. באופן חריג, ראש הממשלה והשרים מחאו כפיים במליאה.

יו"ר הכנסת הנבחר, יריב לוין, התייחס בנאומו במליאה למתח בין המערכת הפוליטית לבין מערכת המשפט. "עלינו להקפיד הקפדה יתרה על כבודה של הרשות השופטת", אמר. "אולם ההתערבות הגדלה והולכת של בית המשפט העליון מחייבת אותנו לעמוד בנחישות על כבוד הכנסת, למנוע את הסגת גבולה ולהגן על מעמדה".

יריב לוין נבחר ליו"ר הכנסת ברוב של 71 חברי כנסת. מול לוין, מועמד הקואליציה לתפקיד, התמודדו שני מועמדים מטעם האופוזיציה, קארין אלהרר (יש עתיד-תל"ם) ואחמד טיבי (הרשימה המשותפת)

עמיר פרץ בכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

עמיר פרץ (העבודה) אמר מעל במת הכנסת: "אני מלא תקווה שהקמת ממשלת האחדות השוויונית, תשפוך מים קרים על האש של הפילוג. עלינו לחדול מהרטוריקה שמחלקת את ישראל לכוחות האור ולכוחות החושך, להתנער מהציניות ומהלגלוגים ההדדיים. עלינו להפוך את המשבר הפוליטי הגדול ביותר בתולדות המדינה להזדמנות. נכון, יהיו ויכוחים ועימותים, ניאלץ להתפשר - אבל אל לנו לדבוק בגישה של הכל או כלום, אל לנו לברוח מאחריות, גם אם היא גוררת החלטות קשות".

בנט בכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

נפתלי בנט הסביר מדוע מפלגתו, ימינה, לא תהיה חלק מהקואליציה. "הציעו לנו שלושה תפקידי שרים – שר לענייני כלום, שר לענייני 'לום' ושר לענייני 'כלם'", אמר. "רצו להכניס אותנו חלשים. נתניהו מעדיף לידו גמדים חלשים, נטולי כוח - וזה לא אנחנו".

לפיד בכנסת, היוםצילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת

יו"ר האופוזיציה הנכנס, יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם), אמר במליאת הכנסת כי "הבניין הזה איבד היום סופית את אמונם של אזרחי ישראל". לדבריו, "אנשים שונאים פוליטיקאים, שונאים פוליטיקה - לא חושבים שהיא מייצגת ערכים, בטח לא חושבים שהיא רלוונטית לחיים שלהם. הם צודקים במיליון אחוז. הפוליטיקה לוקחת את הכסף שלהם, ולא נותנת כלום בתמורה".

לפיד המשיך להטיח ביקורת בממשלה. "הקורונה היא תירוץ לעשות מסיבה מושחתת על חשבון משלמי המסים", אמר. "אחרי כל הדיבורים הריקים על 'ממשלת חירום', מקימים היום את הממשלה הגדולה ביותר, הבזבזנית ביותר, בתולדות ישראל".

בלי לומר את שמו, לפיד עקץ את שותפו לשעבר להנהגת כחול לבן, בני גנץ. "יש את ז'אנר המתנצלים. משפילי העיניים. אלה שאומרים 'זה לא מה שרציתי, אבל לא היתה ברירה'. תמיד יש ברירה. תמיד אפשר לשמור על העקרונות שלך, בתנאי אחד: שאתה מוכן לשלם את המחיר. אם קנו אותך, לפחות אל תמכור לנו שלא היתה ברירה. קנו אותך, יש לך מחיר, זה מה שאתה".

"בבניין הזה, שני רמטכ"לים של צה"ל נכנעו היום לאדם עם שלושה כתבי אישום פליליים חמורים", המשיך לפיד. "אתם נשבעים היום אמונים לאדם שעוד שבוע יעמוד למשפט על הפרת אמונים, על שוחד, על מרמה. בחיים האמיתיים אתה לא נותן לילדים שלך לשחק עם בן אדם כזה, פה בבניין הוא ראש הממשלה. בחיים האמיתיים יש ערך למילה של בן אדם".

הוא הוסיף ופנה לגנץ ולראש הממשלה בנימין נתניהו: "אין דבר שאני יכול להגיד פה על הדוכן שיהיה גרוע ואלים ומכוער כמו הדברים שאמרתם אחד על השני. שאתם עדיין אומרים אחד על השני מאחורי הגב. זה לא יחזיק מעמד כי זה עקום".

גנץ נואם בכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון הנכנס, בני גנץ, נשא דברים בכנסת והצהיר: "תם המשבר הפוליטי הגדול בתולדות המדינה - הגיע הזמן לסיים את עידן השיסוי והפילוג ולהתחיל בעידן של פיוס". גנץ הוסיף: "העם אמר את דברו והותיר לנו המנהיגים משני צדי הבית שתי אפשרויות - אחדות או סוג של מלחמת אחים. העם אמר לנו 'תפסיקו לריב ביניכם ותתחילו לעבוד בשבילנו'".

על רקע משבר הקורונה אמר יו"ר כחול לבן: "אלו אינם רגעים להתבצרות בשאיפות האתמול. אני מעולם לא פחדתי לקחת אחריות אישית ולאומית, תמיד התגייסתי למען מדינת ישראל. אחרי למעלה מעשור תם עידן ממשלת חצי העם. אנחנו כאן גם כשליחיהם של אלה שהרגישו שאין להם קול בהנהגת המדינה".

עוד אמר גנץ: "כל אחד מאיתנו היה מעדיף להרכיב ממשלה אחרת, ואולי היה יותר קל מבחינות מסוימות ללכת לבחירות". הוא פנה לנתניהו ואמר: "אחרי 11 שנות שלטון כראש ממשלה קיבלת את דין הבוחר ובחרת לחלוק עם שותפיי ואיתי את הגה השלטון, וקבעת את התאריך שבו ההנהגה תתחלף. זוהי החלטה מנהיגותית אמיצה, אפשר להגיד גם הגונה. למען מדינת ישראל ראוי שאנחנו נבנה את האמון בינינו".

הנגבי וחוטובלי בכנסת, היוםצילום: אלכס קולומויסקי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג את הממשלה והודיע - מבלי שהוכרז על כך קודם - כי צחי הנגבי יהיה שר ויחליף את ציפי חוטובלי כשר ההתיישבות בהמשך הקדנציה. הנגבי ימונה כעת לשר וכך עלה מספר השרים מטעם הליכוד ל-19, אחד יותר מהמכסה עליה הוסכם בהסכם הקואליציוני. על חוטובלי אמר נתניהו כי היא "תצא לשליחות דיפלומטית". היא צפויה להפוך לשגרירה בלונדון, אך לדבריה היא עדיין שוקלת אם לקבל את התפקיד.

נתניהו בכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו במליאת הכנסת כי עלות ממשלת האחדות "נמוכה לאין שיעור מהעלות של בחירות נוספות". ראש הממשלה טען כי עלות בחירות רביעיות היו מסתכמות בשני מיליארד שקלים, וכי ממשלת האחדות עולה 85 מיליון שקלים בשנה. "אם היינו הולכים היום לבחירות - זה היה הבזבוז המשווע".

נתניהו אמר עוד מעל במת הכנסת כי "זהו יום חשוב למדינת ישראל - הממשלה החדשה הוקמה ברצונם של רוב אזרחי ישראל והיא תשרת את כל אזרחי ישראל – יהודים ולא יהודים כאחד". "רוב מוחלט של הציבור מקבל בברכה את ממשלת האחדות", אמר. "הציבור רוצה ממשלת אחדות וזה מה שהציבור מקבל היום".

במהלך נאומו של נתניהו נשמעו קריאות ביניים מכמה חברי כנסת, בהם אחמד טיבי שצעק "שוחד בחירות" ועופר כסיף שצעק "שקרן פתולוגי". נתניהו התייחס אליהם ואמר: "יש אשליה של חברי כנסת חדשים שאם הם יפריעו ויצעקו ויתעמתו איתי, זה יבנה אותם במהלך הזמן. הגסות וההתנהגות הזו - אמרתי את זה לכל כך הרבה אנשים שאינם כאן היום, צעירים מבטיחים שנעלמו... אני אומר לכם, זה לא עובד".

אשכנזי וגנץ בכנסת, בחודש שעברצילום: עדינה ולמן / דוברו

אלה שרי הממשלה החדשה:

בנימין נתניהו - ראש הממשלה למשך שנה וחצי, ואז יחליף אותו בני גנץ

בני גנץ - ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון עד הרוטציה

שרי גוש הליכוד: ישראל כץ (שר האוצר), יולי אדלשטיין (בריאות), מירי רגב (תחבורה), אמיר אוחנה (ביטחון הפנים), אריה דרעי (פנים ופיתוח הנגב והגליל), יואב גלנט (חינוך), יעקב ליצמן (בינוי ושיכון), יובל שטייניץ (אנרגיה), זאב אלקין (השכלה גבוהה ומים), אורלי לוי-אבקסיס (חיזוק וקידום קהילתי), גילה גמליאל (הגנת הסביבה), דוד אמסלם (קישור בין הממשלה לכנסת), ציפי חוטובלי (התיישבות), רפי פרץ (ירושלים), אלי כהן (מודיעין), יעקב אביטן (שירותי דת), גלעד ארדן (שיתוף פעולה אזורי)

שרי גוש כחול לבן: גבי אשכנזי (שר החוץ), אבי ניסנקורן (משפטים), עמיר פרץ (כלכלה), יועז הנדל (תקשורת), איציק שמולי (עבודה ורווחה), חילי טרופר (תרבות וספורט), אורית פרקש הכהן (עניינים אסטרטגיים), פנינה תמנו שטה (עלייה וקליטה), אלון שוסטר (חקלאות), מירב כהן (שוויון חברתי), עומר ינקלביץ' (תפוצות), אסף זמיר (תיירות), יזהר שי (מדע וטכנולוגיה), מיכאל ביטון (שר במשרד הביטחון)

ח"כ זוהר (מימין) וביטן בכנסת, היוםצילום: עמוס בן גרשום / דו

מעמד השבעת הממשלה נפתח בדיון במליאת הכנסת, שבו ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ יישאו דברים ויציגו את הרכב הממשלה. לאחר מכן יוקצו תשע דקות לנאומים של חברי כל אחת מהסיעות המיוצגות בכנסת.

בתום הדיון תקיים הכנסת הצבעה על זהות יו"ר הכנסת החדש. מועמד הקואליציה לתפקיד הוא יריב לוין, וסיעות האופוזיציה מעמידות שני נציגים: קארין אלהרר מיש עתיד ואחמד טיבי מהרשימה המשותפת. ההצבעה צפויה להתקיים ב-15:00, 48 שעות לאחר התפטרויותיהם של בני גנץ מהתפקיד ושל לוין מתפקידו כשר. לאחר בחירת היו"ר, תתבקש הכנסת להביע אמון בממשלה, ואז יצהירו השרים אמונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ