לפיד: יש לנו 45 ממליצים, אופתע אם הנשיא לא יטיל עליי את הרכבת הממשלה

הנשיא ריבלין רמז כי יעדיף להעביר את בחירת המועמד לראשות הממשלה לכנסת אם נתניהו לא יצליח להקים ממשלה, ונראה שלפיד מנסה לאותת לו להעביר אליו את המנדט

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לפיד במסיבת עיתונאים בתל אביב, הערב
לפיד במסיבת עיתונאים בתל אביב, הערב
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, אמר היום (ראשון) בהצהרה לתקשורת כי אם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה, הוא יצפה שהנשיא ראובן ריבלין ייתן לו את המנדט: "יש לנו 45 ממליצים, זה יפתיע אותי מאוד אם הנשיא לא יטיל עליי את הממשלה הבאה". לנתניהו נותרו עוד 18 ימים לנצל את המנדט שבידו להרכיב את הממשלה.

נראה שדבריו של לפיד הם בגדר איתות של לפיד לנשיא ראובן ריבלין, שרמז כי יעדיף להעביר את בחירת המועמד לראשות הממשלה לכנסת אם נתניהו לא יצליח להרכיב קואליציה. במקרה כזה יצטרכו 61 חברי כנסת לפנות לנשיא כדי שיטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על לפיד - אך ספק אם יהיה לו רוב, שכן יו"ר ימינה נפתלי בנט טרם הבהיר את עמדתו וברשימה המשותפת מעדיפים שלא לתמוך באף מועמד. במקום זאת, לפיד היה מעוניין לקבל את המנדט לפני שיעבור לכנסת, על סמך היותו המועמד בעל המספר הגבוה ביותר של ממליצים לאחר נתניהו.

בנט בבנייני האומה בירושלים, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

לפיד הוסיף היום כי נפגש עם מנהיגי המפלגות, וציין: "כולנו מבינים שהגיע הזמן לשינוי. ממשלה יציבה שמאמינה בשיתוף פעולה היא משהו שלא ראינו הרבה זמן במדינת ישראל". הוא אמר כי "בממשלת האחדות יהיו שלוש מפלגות ימין, שתי מפלגות מרכז, שתי מפלגות שמאל".

על השאלה מי יהיו החברים בממשלתו, השיב לפיד: "אני לא באמת אתחיל לנהל משא ומתן בטלוויזיה על איך זה ייראה, אבל זה הרבה יותר גדול מאשר הדיון מי יקבל איזה קול". באשר לאפשרות להישען על רע"ם כדי להקים ממשלה, אמר: "המטרה שלנו היא לטפל בכל אזרחי ישראל, כולל הערבים. ראיתי את רשימת הנושאים שהעלו המשותפת ורע"ם - האלימות, קמיניץ - זה דברים שצריך לטפל בהם. אם נקים ממשלה כזו היא תטפל גם בבעיות של ציבורים שלא יהיו חלק ממנה".

יו"ר ימינה נפתלי בנט נפגש היום עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, והשניים דנו בדרכים האפשריות להקים ממשלת ימין. בשבוע שעבר הצהיר בנט כי "הליכוד יכול לספור את אצבעות סיעת ימינה לטובת הקמת ממשלה ימנית". לצד זאת, הבהיר בדבריו כי לא ייתן את ידו לבחירות חמישיות. בכך מכשיר בנט הלכה למעשה כניסה אפשרית לממשלת שינוי במקרה שנתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה. בנט ונתניהו נפגשו בשבוע שעבר בלשכת ראש הממשלה בירושלים, ובסיום הפגישה בין השניים סוכם בלשכת ראש הממשלה כי צוותי המשא ומתן של שני הצדדים ייפגשו בשנית.

ימינה נוטה להצביע מחר בעד הצעת גוש מתנגדי נתניהו להרכב הוועדה המסדרת, הגוף האחראי לקידום חקיקה בכנסת בתקופת הביניים עד לכינון קואליציה. אם הצעת גוש השינוי תאושר במליאה, ימינה תזכה לשני נציגים בוועדה – בניגוד להצעת הליכוד שהעניקה למפלגה נציג אחד בלבד - והיא עשויה להפוך לשון מאזניים בהחלטות שיעלו בה. אם ימינה תצביע בעד הצעת מתנגדי נתניהו, הדבר עשוי להעיד כי הם מעריכים שסיכוייו של נתניהו להרכיב קואליציה נמוכים, ולכן הם חוברים כבר כעת לגוש מתנגדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ