יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת ימינה הודיעה הבוקר (שישי) כי לא תחרים את המפלגות החרדיות בממשלה הבאה. הדברים נמסרו בעקבות דיווח אמש בחדשות 13, בו נאמר כי ישראל ביתנו הציבה תנאי בפני ראשי הגוש להחלפת נתניהו שלפיו המפלגות החרדיות לא יצטרפו לממשלה שתוקם במשך שנה וחצי מהקמתה.

"בנט לא יקבל חרם על החרדים או על נציגיהם, ולא על אף קבוצה בישראל", נמסר מימינה. "כל ממשלה בה נשתתף תדאג לכלל אזרחי ישראל, ולא תסמן אף מגזר לרעה. כל מפלגה שתקבל את קווי היסוד של הממשלה תוזמן להצטרף אליה".

נציגי יהדות התורה בבית הנשיא, החודשצילום: אוהד צויגנברג

ישראל ביתנו מסרה בתגובה כי המפלגה "לא מחרימה שום מגזר, לרבות המגזר החרדי שנפל קורבן לעסקני ש"ס ויהדות התורה אשר הפכו את מסורת ישראל למוצר על המדף, העומד למכירה לכל המרבה במחיר". עוד נמסר כי במפלגה הגדירו את עמדתם בנושא דת ומדינה, "כך שבקואליציה שתקום תהיה התייחסות מפורשת לנושאים כמו גיוס בני ישיבות, ברית הזוגיות, גיור על ידי רבני ערים, וביטול המונופול על הכשרות".

בגוש השינוי מעריכים שהסיכוי שהסיעות החרדיות יצטרפו לקואליציה נמוך. ח"כ באחת המפלגות החרדיות אמר ל"הארץ" שהן עשויות להצטרף לממשלה כזאת רק לאחר הקמתה, ואחרי שזו תאשר את חוק הגיוס. בכיר בגוש אמר ל"הארץ" כי אף שהם מקווים לשכנע את סיעת דגל תורה להימנע בהצבעה ולהכשיר את הקמת הקואליציה גם בלי הישענות על הרשימות הערביות, הם מתרשמים כי ליו"ר יהדות התורה משה גפני ולסיעות החרדיות אין תעוזה או רצון לבצע את המהלך בשלב זה.

שלשום הצהיר בנט כי אם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יצליח להרכיב קואליציה, הוא יפעל להקמת ממשלת אחדות. בנט תקף את נתניהו, האשים אותו בחתירה לבחירות נוספות ואמר כי יעשה כל שביכולתו כדי למנוע זאת. נתניהו האשים בתגובה את בנט כי הוא פועל להקים ממשלת שמאל עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, וקרא לו לתמוך בהצעה לקיום בחירות ישירות. "אתה לא ניהלת איתנו משא ומתן, אתה רק דרשת רוטציה ועכשיו אתה בסך הכל מנסה למשוך זמן", פנה נתניהו לבנט. "בזמן שהמנדט אצלנו, סגרת דיל עם לפיד".

בנט נשא הצהרה לתקשורת בכנסת ובה אמר: "לצערי, נוכחתי שבעוד שאנחנו מנסים להפוך כל אבן כדי להקים ממשלה, נתניהו מתחמק ותוקף אותנו ללא הרף. הוא חושש ללחוץ על מי שטיפס על עצים גבוהים, לא מוכן להציע פשרות לסער, וחותר רק לדבר אחד - עוד בחירות, הפעם בעטיפה של בחירות ישירות. נתניהו בעצם אומר 'אם לי אין ממשלה, לאף אחד לא תהיה ממשלה'. אי אפשר להמשיך ככה. מדינת ישראל לא יכולה להיות בת ערובה של פוליטיקאים. אני חוזר ואומר - לזה אני לא אסכים".

ביום שלישי קרא נתניהו לבנט להצהיר אם הוא תומך ביוזמה לקיום בחירות ישירות לראשות הממשלה. "אם בנט רוצה ממשלת ימין, שיודיע עוד הערב שהוא תומך בבחירות ישירות", אמר. במסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה נשאל נתניהו אם הוא מוכן להישען על קולותיה של רע"ם אם הצעת החוק לקיום בחירות ישירות לא תעבור. "(יש) פתרון פשוט", השיב נתניהו, "הולכים לבחירות ישירות לראשות הממשלה. אין אפשרויות אחרות, ולא צריך גם". עוד אמר ראש הממשלה: "אני מבקש פתרון שלא מתבסס על תמיכה כזו או אחרת".

תגובות