בנט: התחלתי במאמץ להקים ממשלת אחדות כי נתניהו לא מקדם ממשלת ימין

יו"ר ימינה הודיע: "אני מקיים אינספור מפגשים ושיחות עם השחקנים השונים. זה תלוי בהמון פשרות וויתורים של כל השותפים". עם זאת, הוא הבהיר שהקמת ממשלת ימין היא עדיין המצב הרצוי בעיניו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנט, השבוע בכנסת
בנט, השבוע בכנסת
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ימינה נפתלי בנט כתב היום (שישי) בפוסט שפרסם בפייסבוק שפתח במאמץ להקמת ממשלת אחדות, "מרגע שהבנתי שאין בכוונת נתניהו לבחור באחת משתי החלופות להקמת ממשלת ימין". עם זאת, בנט הבהיר שמבחינתו הדלת להקמת ממשלת ימין עודנה פתוחה וכי זה המצב הרצוי בעיניו.

"אין לי כל ביטחון שנצליח להקים את ממשלת האחדות הלאומית. התנאים לא קלים", כתב בנט. "מדובר במפלגות מאוד שונות ואף הפוכות בעמדות. אני מקיים אינספור מפגשים ושיחות עם השחקנים השונים. אנחנו מזמינים פנימה כל מפלגה שתקבל את קווי היסוד של הממשלה. בהחלט גם הליכוד, סמוטריץ' והמפלגות החרדיות. זה תלוי בהמון פשרות וויתורים של כל השותפים". בנט הוסיף כי "נתניהו בוחר לגרור את מדינת ישראל לבחירות חמישיות, תוך קמפיין אגרסיבי ואישי נגדי, כאילו אני שמאלן, תאב-כוח, שונא אותו וכו'".

בהמשך הפוסט הבהיר בנט כי ממשלה כזו "לא תוכל להחיל ריבונות על חלקי ארץ ישראל, דבר שאני מאוד מאמין בו לאחר עשרות שנים בהן אף ממשלה, כולל של נתניהו, לא החילה ריבונות על סנטימטר אדמה של ישראל. אך היא גם לא תמסור שטחים". בהמשך הדברים עקץ את נתניהו: "ממשלת אחדות כזו לא תממש את כל חלומותיי, אך היא לא תהיה פחות ימנית ממשלות נתניהו עם אהוד ברק, ציפי לבני, או אבי ניסנקורן".

מהליכוד נמסר בתגובה: "ממשלה שמחרימה 52 מנדטים של הימין ובנויה מ-50 מנדטים של שמאל, שמאל קיצוני והמשותפת היא לא ממשלת אחדות, אלא ממשלת שמאל עם עלה תאנה ימני קטנטן. בנט רוצה להיות ראש ממשלה בכל מחיר, כולל המלכת ממשלת שמאל".

כפי שדווח היום ב"הארץ", בנט ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, מנהלים בימים האחרונים משא ומתן מואץ. במוקד עומדת כעת השאלה על מי מהשניים ימליצו לנשיא המפלגות בגוש מתנגדי נתניהו כשיסתיים המנדט של ראש הממשלה. בנט מבקש להשלים את המשא ומתן עד אז, לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה ולהשלים אותה כבר בתוך יום-יומיים. ואולם לפיד, העומד בראש המפלגה השנייה בגדולה בכנסת, מבקש לקבל את המנדט בעצמו, גם מחשש שנתניהו ינצל את תקופת המנדט של בנט כדי להקים ממשלת ימין.

מחלוקת נוספת בין השניים נוגעת ליחסי הכוחות בממשלה כזו, אם תקום. לפיד מעוניין שאלה ייקבעו לפי גודלן של הסיעות השותפות בקואליציה, בעוד שבנט דורש לקיים שוויון מוחלט בין הגושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ