גנץ ביקש מהיועמ"ש לבחון הקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האסון במירון

גנץ ביקש ממנדלבליט חוות דעת משפטית שתאפשר את הקמת הוועדה בזמן ממשלת מעבר: "רק ועדת חקירה ממלכתית תוכל לתכלל את כלל היבטי החקירה". גוש השינוי תומך בהקמת הוועדה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ ומנדלבליט באוניברסיטת בר אילן, במארס
גנץ ומנדלבליט באוניברסיטת בר אילן, במארסצילום: מוטי מילרוד
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הביטחון בני גנץ קרא הערב (ראשון) להקים ועדת חקירה ממלכתית לבחינת האסון במירון שהוביל למותם של 45 בני אדם. גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כדי לקבל חוות דעת משפטית שתאפשר את הקמת הוועדה בזמן ממשלת מעבר. הוא ביקש שנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות תמנה שופט שיעמוד בראש הוועדה ויבטיח את עצמאות החקירה, ובכך, לדבריו, יחזק את אמון הציבור.

"רק ועדת חקירה ממלכתית תוכל לתכלל את כלל היבטי החקירה של האסון", אמר גנץ, "שכן יש לה את הסמכויות הרחבות ביותר ובידיה הכלים לגיבוש ההמלצות המתבקשות. הקמת הוועדה לא תחזיר למשפחות את יקיריהן, או תביא מזור לכאבן, אך ביכולתה למנוע אסון מעין זה בעתיד".

נתניהו, אוחנה והמפכ"ל שבתאי בזירה במירון, ביום שישיצילום: רמי שלוש

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, צפוי לקרוא גם הוא מחר להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית. בסביבתו אמרו שהוא העדיף לחכות לסופו של יום האבל לפני שיעסוק בנושא באופן פומבי. יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, תומך גם הוא בהקמתה של ועדת חקירה ממלכתית.

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, אמר היום כי "חייבת לקום ועדת חקירה ממלכתית ולו בשל דו"ח מבקר המדינה שהתריע על הסכנות בהר מירון וחייב את הממשלה לסדרת פעולות שלא בוצעו - כמו הסדרת תשתיות קבועות, הקמת חברה ייעודית מנהלת לאתר והגברת שיתוף הפעולה עם המשטרה כגורם שאחראי על הסדר והביטחון. לכך יש להוסיף את הלחצים והמעורבות העמוקה של השר לביטחון הפנים ושל שר הפנים לקיים את האירוע בכל מחיר ולאפשר הזרמה בלתי מבוקרת של מבקרים בפרק זמן נתון".

חברות הכנסת אפרת רייטן ואמילי מואטי מהעבודה הצטרפו לקריאה להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית. לדברי רייטן, "כמי שנאבקה בשם המשפחות השכולות של אסון מכינת בני ציון בנחל צפית להקמת ועדת חקירה בלתי תלויה למחדלי נסיבות האירוע, למדתי מכלי ראשון שהיעדר בדיקה מערכתית עמוקה ובלתי תלויה מוסיף חורבן וכאב לנפגעים ועלול להכשיל הפקת לקחים ומניעת אסונות דומים בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ