נתניהו: אמרתי לבנט שאסכים שיהיה ראשון ברוטציה; בנט: אין לו ממשלה

יממה לסיום המנדט, ראש הממשלה אמר לראשונה כי יהיה מוכן להיות שני ברוטציה ולשלב את אנשי ימינה "בתפקידים חשובים" וברשימת הליכוד, במקרה של בחירות נוספות. בנט: "לא ביקשתי להיות ראש ממשלה. סמוטריץ' שרף את כל הגשרים" ■ לפיד: לא אוותר לבנט בנושא הטלת המנדט

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו ובנט בהשבעת הכנסת ה-24, בחודש שעבר, לצד יו"ר הכנסת יריב לוין וח"כ בצלאל סמוטריץ'
נתניהו ובנט בהשבעת הכנסת ה-24, בחודש שעבר, לצד יו"ר לוין וח"כ סמוטריץ'. נתניהו פנה לבנט בסרטון: "אני זזתי, עכשיו תורך"צילום: מארק ישראל סלם
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שני) כי יהיה מוכן להסכים לדרישתו של יו"ר ימינה נפתלי בנט לכהן כראש ממשלה ברוטציה למשך שנה אחת. בסרטון שהעלה לחשבון הטוויטר שלו הוסיף נתניהו כי יסכים לדרישה "כדי למנוע ממשלת שמאל". נתניהו אף קרא לבנט להתחייב שלא יתן יד להקמת ממשלה אחרת.

בישיבת סיעת "ימינה" אמר בנט כי הצעתו של נתניהו אינה מובנת וכי מפלגתו אינה המכשול להקמת ממשלה. לדבריו, לנתניהו אין קואליציה מכיוון שיו"ר "הציונות הדתית" בצלאל סמוטריץ' "שרף את כל הגשרים", וחסם את הקמתה של ממשלה ימנית.

בישיבת סיעתו היום פנה סמוטריץ' לנתניהו, בנט וליו"ר "תקווה חדשה" גדעון סער ואמר, "אתם יודעים מצוין שבימים האחרונים התקיימו דיונים בכל הדרגים, שלושתכם יודעים את מה שאני יודע שיש היתכנות להקמת ממשלת ימין, כבר היום". בחשבון הטוויטר שלו כתב סמוטריץ' לנתניהו, "הניסיונות שלך להפעיל עלי לחץ להסכים להקמת ממשלת 'ימין' שנשענת על תומכי טרור לא יצליחו — ברמיזה לרצונו של נתניהו להישען על מפלגת רע"ם, בראשות מנסור עבאס.

בפנייתו לבנט, נתניהו הוסיף כי יסכים לדרישתו של בנט לכהן בתפקיד למשך שנה אחת, "כדי למנוע ממשלת שמאל". לדבריו, חברי מפלגתו של בנט "ישולבו בממשלה ובכנסת בתפקידים חשובים", ובמקרה של הליכה לבחירות נוספות הליכוד ו"ימינה" ירוצו ברשימה משולבת, "כשכל מפלגה שומרת על זהותה וכוחה היחסי".

בפתח דבריו בישיבת הסיעה אמר בנט: "אתמול היה יום אבל לאומי לזכר קורבנות האסון במירון. יום האבל חלף, אבל התחושה הקשה, העצב והתסכול על חיים שנגדעו יהיו איתנו לעוד זמן רב". בנט הוסיף כי "מטרת העל" שלו היתה להקים ממשלה ולמנוע בחירות נוספות. לדבריו, "העדיפות הראשונה שלי היתה ונשארה ממשלת ימין, אני יודע שזה מאכזב הרבה אנשים. ולשם הקמת ממשלת ימין אנחנו מוכנים לשקול דברים שבעבר לא חשבנו שנגיע אליהם".

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער בישיבת סיעתו, היוםצילום: אוהד צויגנברג

בנט פנה אל נתניהו ואמר: "לא ביקשתי ראשות ממשלה, לא צריך לשכנע אותי, תביא ממשלה, אנחנו מוכנים לעזור". הוא הוסיף כי אין בינו לבין נתניהו מחלוקות "על תפקידים, כיבודים, רוטציות או דברים כאלה"; וכי "מהרגע הראשון במקום להתאמץ ולכוון את הלחץ על מי שלא מוכן להיכנס לממשלה, הוא הלך לברירת המחדל שלו, בואו נתקוף את ימינה. לנתניהו פשוט אין ממשלה והוא מנסה להפיל את זה על ימינה, זו האמת".

בנט אף קרא לנתניהו "להפנות את כל הסרטונים הנרגשים לסמוטריץ'", והוסיף כי "אם נתניהו לא יצליח להקים ממשלת ימין, אנחנו ננסה להקים ממשלת אחדות". לדבריו, בחירות נוספות רק יזיקו לציבור ו"מי שלא נותן יד להקמת ממשלה, הוא חסר אחריות".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר בישיבת סיעת "יש עתיד" כי לא יוותר לבנט בנושא הטלת המנדט. לדבריו, הנשיא ראובן ריבלין "לא יתן יד למשחקים שנתניהו מציע". עוד אמר לפיד, "בעוד יומיים אנחנו יכולים להשביע ממשלה חדשה. היא לא תהיה מושלמת, אבל היא תהיה ממשלה שתיקח אחריות ותעסוק בניהול המדינה".

בישיבת סיעתו היום אמר סער כי "גם תזוזה של נתניהו לשנה לתפקיד ראש הממשלה החליפי אינה מה שמצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורו. מצביעי תקווה חדשה הצביעו בעד שינוי ולכן אנו, נציגיהם בכנסת, נמשיך לפעול כמיטב יכולתנו כדי למצות את הסיכוי לשינוי למען ישראל ואזרחיה".

המנדט של נתניהו יפקע מחר

מחר בלילה צפוי לפקוע המנדט שקיבל נתניהו מריבלין, להקמת ממשלה. נתניהו ובנט נפגשו ביום חמישי, אך לא פרסמו את דבר הפגישה. הכוונה לאפשר כהונה של בנט ראשון ברוטציה נתפסה במערכת הפוליטית כניסיון למנוע ממפלגת "יש עתיד" לבלום את חוק הבחירה הישירה — במקרה שריבלין יטיל את המנדט על לפיד.

הפרסום אתמול על פגישתם של נתניהו ובנט העמיק את החשדנות בין חברי "גוש השינוי" לבין ימינה. אתמול הדפו בסביבתו של בנט שמועות על אפשרות של ממשלת רוטציה עם נתניהו, שבה יכהן ראשון. לדברי מקור בימינה, "הבעיה של נתניהו מעולם לא היתה בנט. הבהרנו במשך כל הזמן שנצטרף לממשלה בראשותו. לנתניהו פשוט אין קואליציה כרגע".

בנט בישיבת סיעת ימינה בכנסת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

בדבריו היום הוסיף נתניהו כי הוא אינו מעריך שיהיה צורך ללכת לבחירות נוספות, "ברגע שיווצר גוש מוצק של 59 ח"כים מהימין". כך, הוסיף, "נוריד מעל הפרק את האופציה המסוכנת של ממשלת שמאל, וניצור את התנאים להצטרפות של סיעות וחברי כנסת נוספים לממשלת ימין".

נתניהו אף אמר כי על אף הצהרות לוחמניות מצד ח"כים כאלה, "אני יודע שאחרי שנפתלי בנט יתייצב בימין - אחרים יעשו זאת גם כן". לדבריו, "הם יודעים שזה הדבר הנכון למדינה והם רק מחכים שבנט יעשה את הצעד הנכון. ולכן אני קורא לנפתלי בנט לחתום עוד היום על הסכם להקמת ממשלת ימין, ולהתחייב שלא יצטרף לשום ממשלה אחרת".

עוד אמר נתניהו כי "בפוסט שהוא כתב לפני עשרה ימים, בנט כתב שאפשר להקים ממשלת ימין אם אני אזוז הצידה לשנה הראשונה. אז זזתי. עכשיו תורך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ