נדחתה ההצבעה על קידום בחירה ישירה לראשות הממשלה

ישיבת הוועדה המסדרת בוטלה הבוקר, לאחר שאמש הודיע היו"ר מיקי זוהר על דחיית ההצבעה למחר. רע"ם אינה תומכת בחוק, והליכוד אינו מצליח לגבש רוב לתמיכה בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיקי זוהר בוועדה המסדרת, שלשום
מיקי זוהר בוועדה המסדרת, שלשוםצילום: דני שם טוב / דוברו

ישיבת הוועדה המסדרת שתוכננה להתקיים היום (רביעי) בכנסת בוטלה. אמש דנו חברי הוועדה בשורת חוקים המצויים במחלוקת בין השמאל לימין, והבוקר היו אמורים להצביע על קידום חוק הבחירה הישירה לראשות הממשלה - הצבעה שדחה מאתמול יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד). רע"ם אינה תומכת בחוק, והליכוד אינו מצליח לגבש בשעה זו רוב לתמיכה בו.

לפי חוק צריכים לעבור 45 ימים בין הנחתה של הצעה על שולחן הכנסת להצבעה עליה במליאה, ובדיון בוועדה המסדרת ביקש זוהר פטור מחובה זו. כעת יידרשו בליכוד להמתין כדי לקבל פטור בנוהל רגיל במקום להביא את החוק להצבעה במליאה בחודש הקרוב.

בימים האחרונים קידם זוהר שורת חוקים המצויים במחלוקת בין השמאל לימין, בניסיון להביך את יו"ר ימינה נפתלי בנט, יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, המזוהים עם הצד הימני של המפה הפוליטית, ולנסות לפלג בינם לבין החלקים השמאליים יותר בקואליציית השינוי עוד לפני שקמה. בין היתר קודמו בוועדה חוק ביטול תוכנית ההתנתקות, חוק עונש מוות למחבלים, חוק איסור כניסת מסתננים, חוק ביטול ממשלת החילופים ועוד.

פסקת ההתגברות לעקיפת בג"ץ קודמה אתמול בוועדה ברוב של 17 תומכים אל מול 15 מתנגדים. ח"כים מימינה ומתקווה חדשה תמכו בהצעה. גם הצעת החוק להסדרת מאחזים קודמה בוועדה ברוב של 19 תומכים מול 13 מתנגדים. נציגי סיעות ימינה, ישראל ביתנו ותקווה חדשה תמכו בה. חוק שאוסר להסתמך על ראיות שהושגו באמצעים פליליים קודם ברוב של 20 תומכים מול 13 מתנגדים. ישראל ביתנו, תקווה חדשה וימינה תמכו בחוק, בעוד רע"ם וכחול לבן התנגדו. הוועדה קידמה גם את החוק להפרדה בין היועץ המשפטי לממשלה לתביעה הפלילית, ברוב של 18 תומכים לעומת 15 מתנגדים.

הדיון נדחה על רקע פקיעת המנדט של ראש הממשלה בנימין נתניהו להרכבת הממשלה אמש בחצות. גורמים במערכת הפוליטית העריכו כי נשיא המדינה, ראובן ריבלין, צפוי להטיל את המנדט על יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. לפי הגורמים, ריבלין יטיל את המנדט על לפיד גם אם הליכוד וגוש הימין ימליצו לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על בנט וייווצר רוב של תומכים למענו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ