לפיד: הממשלה שנקים תחזיק מעמד, נכשלתי בהגבלת מספר השרים בה

שר הביטחון גנץ התייחס בפתח ישיבות הסיעה לקצין המודיעין שמת: "אני מבין את התחושה הקשה, נפעל לשפר את זה ככל שניתן". על הממשלה החדשה אמר: "יכולתי להיות ראש ממשלה לשנתיים וחצי אם רק הייתי ממצמץ. בחרתי להקים ממשלת שינוי"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לפיד בפתח ישיבת הסיעה בכנסת, היום
לפיד בפתח ישיבת הסיעה בכנסת, היוםצילום: אוהד צויגנברג
נעה שפיגל
נעה שפיגל

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר היום (שני) בישיבת סיעה כי הממשלה שהוא מתכנן להקים יחד עם יו"ר ימינה, ח"כ נפתלי בנט, "תקום ותחזיק מעמד", משום שהיא "מבוססת על הדברים הנכונים: יחסי אמון, הגינות, רצון טוב". הוא התייחס למספר השרים הגבוה שצפויה לכלול הממשלה המסתמנת, והודה: "נכשלתי בזה. אין לי איך להגן על זה". לדבריו, "רציתי שתהיה ממשלה קטנה עם מספר שרים קטן, זה לא טוב... (אבל) זה חלק ממה שאפשר לנו להקים ממשלה".

בפתח ישיבת סיעתו התייחס היום יו"ר כחול לבן, בני גנץ, לפרשת מותו של קצין המודיעין בנסיבות שנאסרו בפרסום. "מדובר באירוע בעל משמעויות ביטחוניות ואני מעדיף שלא לפרט את הפרטים שלו בתקשורת", אמר. "אנחנו נמצא את הדרך ליישר את ההדורים. אני מבין את התחושה הקשה שיש סביב פרשיות שאין בהן מספיק בהירות, אבל אנחנו נפעל לשפר את זה ככל שניתן".

בנט, היום בכנסתצילום: אוהד צויגנברג

בישיבת סיעתו הוסיף היום גנץ כי "יכולתי להיות ראש ממשלה לשנתיים וחצי הקרובות אם רק הייתי ממצמץ בעיניים שלי. בחרתי להקים ממשלת שינוי". על ביטול מצעד הדגלים בירושלים לאחר שהמשטרה לא אישרה את מסלולו אמר, "האמירה שהמצעד יתקיים בזמן ובמקום שבהם המשטרה תוכל לאבטח אותו זו אמירה אחראית". יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי אמרה בפתח ישיבת סיעתה כי היא "מאמינה שהממשלה תושבע כבר בימים הקרובים", והוסיפה כי "המצב הזה שמסיתים ומשסים ומחרבים עומד להסתיים".

גנץ בפתח ישיבת סיעת כחול לבן, היוםצילום: אוהד צויגנברג

את דבריו בפתח ישיבת חברי סיעת יש עתיד החל לפיד בפנייה לתומכיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני יודע שהקמת ממשלת האחדות היא מבחינתכם משבר גדול, אבל אתם תגלו שהממשלה הזו לא מוקמת נגדכם. היא תעבוד בשבילכם, היא תכבד אתכם, היא גם שלכם", אמר.

מיכאלי בכנסת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

לפיד הוסיף כי "זו תהיה ממשלה שבוחרת בטוב. אנחנו לא בוחרים במיעוט אלים ששורף בתי כנסת, אלא באלה שמתייצבים מולו באומץ...אנחנו לא בוחרים ביהדות שבה רבנים קיצוניים הופכים את עצמם לחלק מהמשחק הפוליטי, מגייסים את עצמם להסתה, אנחנו בוחרים ביהדות שאומרת לנו: "ובחרת בחיים". הוא הוסיף כי אינו חושד ברב חיים דרוקמן, ממובילי קריאת הרבנים נגד ממשלת האחדות, כי התכוון לעודד אלימות, אך אמר כי "אנשים צריכים לשים לב לאווירה שבה נאמרים דברים".

לדבריו, "אם השלטון משתמש באלימות ובהסתה נגד חברי כנסת, נגד הילדים שלהם, נגד עצם קיומו של ההליך הדמוקרטי - אז צריך שינוי; אם התרבות הפוליטית שלנו מבוססת על שקרים ואיומים ועל שנאה לערבים, שנאה לשמאלנים, ושנאה לימניים שלא שונאים מספיק ערבים ושמאלנים - אז צריך שינוי והבאנו את השינוי".

אתמול התייחס נתניהו להתגברות ההסתה נגד פוליטיקאים, ובמיוחד נגד חברי הכנסת של ימינה, ואמר ש"חופש הביטוי איננו הסתה. אי אפשר להתייחס לביקורת בימין כהסתה ולביקורת בשמאל כפעולה לגיטימית של חופש ביטוי. זהו ניסיון למסגר את הימין כמשהו אלים ומסוכן לדמוקרטיה". בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת אמר נתניהו כי עיתונאים לוקחים חלק במכונת התעמולה, כלשונו, שהתגייסה לטובת השמאל, והבהיר: "אתם לא צריכים לפחד להיכנס בהם, כי זה חלק מההונאה". לדבריו, בליכוד יתנגדו להקמת "ממשלת ההונאה והכניעה המסוכנת, ואם חלילה תוקם, אנחנו נפיל אותה מהר מאוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ