לפיד: "לא צריך להסתתר מהמהות של חוק האזרחות, הוא נועד להבטיח רוב יהודי במדינה"

החוק צפוי לעלות מאוחר יותר היום להצבעה במליאת הכנסת. לדברי שרת הפנים שקד, "נכון לרגע הזה לחוק אין רוב, אבל אני מקווה ומאמינה שעד הלילה יהיה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר החוץ לפיד בישיבת סיעתו בכנסת, היום
שר החוץ לפיד בישיבת סיעתו בכנסת, היום. הזהיר כי ללא החוק, תהיה פגיעה בביטחון המדינהצילום: אוהד צויגנברג

שר החוץ יאיר לפיד אמר היום (שני) כי "לא צריך להסתתר מהמהות של חוק האזרחות. הוא אחד הכלים שנועדו להבטיח רוב יהודי במדינת ישראל". לפיד אמר את הדברים בישיבת סיעה לקראת ההצבעה על החוק - המונע מפלסטינים שנישאו לישראלים לחיות בישראל - שאמורה להתקיים מאוחר יותר היום במליאת הכנסת. שרת הפנים איילת שקד אמרה כי "נכון לרגע הזה לחוק אין רוב, אבל אני מקווה ומאמינה שעד הלילה יהיה לו רוב".

לפיד אמר כי "אם האופוזיציה תצביע נגד החוק, היא תוכיח שיותר חשוב לה להיות נגד הממשלה, מאשר להיות בעד המדינה". לדבריו, לחוק ישנה חשיבות ביטחונית ושב"כ "הציג נתונים שלפיהם בלי שהחוק הזה יעבור היום, תהיה פגיעה מהותית בביטחון ישראל". לפיד הוסיף כי "יש מתח מתמיד בין צורכי הביטחון של מדינת ישראל, לערכים שלה ולזכויות אזרח".

שקד ובנט, היום. לדברי ראש הממשלה: "האופוזיציה צריכה לגלות אחריות לאומית"צילום: אוהד צויגנברג

ראש הממשלה נפתלי בנט הוסיף בישיבת סיעת ימינה כי "האופוזיציה צריכה לגלות אחריות לאומית" בכל הנוגע לחוק האזרחות. "אני אומר לחבריי באופוזיציה - יש דברים שלא משחקים איתם. ביטחון המדינה הוא קו אדום, והמדינה צריכה שליטה על מי נכנס אליה ומי מתאזרח בה. הכנסת אלפי פלסטינים ופגיעה בביטחון המדינה בשביל עוד רבע נקודה פוליטית - זה פשוט לא הדבר הנכון לעשות". לדברי שקד, "עד עכשיו אף פעם לא היתה מפלגת אופוזיציה לאומית שהתנגדה לחוק. ראיתי חלק מראשי האופוזיציה פשוט משקרים".

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו אמר שהאופוזיציה מוכנה להאריך את החוק הקיים בחודשיים, אך רק בתנאי שהכנסת תעביר היום את "חוק יסוד ההגירה" בקריאה טרומית. לדבריו, הקואליציה סירבה לכך. בחלק הסגור של ישיבת סיעת הליכוד הוסיף נתניהו כי "הפלת הממשלה חשובה מהחוק הזה. וזו ההתחלה, זה קו השבר".

סמוטריץ' במליאת הכנסת, לפני שבועייםצילום: אוהד צויגנברג

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', אותת היום כי האופוזיציה לא תתמוך בחוק ואמר שהקואליציה "מבקשת מאיתנו להיות הגלגל הרזרבי (בהצבעה, מה"ט). לא ניתן לכך את ידינו". סמוטריץ' הוסיף כי גם אם החוק לא יעבור היום, המצב בפועל לא ישתנה. "הדבר היחיד שישתנה זה שמשרד הפנים והעומדת בראשו יאלצו לעבוד קשה יותר ולדון בכל בקשה באופן פרטני", אמר.

ראשי סיעות האופוזיציה סיכמו היום כי כל סיעה תקיים דיון פנימי בנושא חוק האזרחות ובהמשך היום תתקיים פגישה נוספת על מנת להחליט כיצד להצביע. בישיבת ראשי האופוזיציה הוחלט עוד על "גיוס מלא" של הח"כים ועל מדיניות של "אפס קיזוזים".

הפגנה נגד חוק האזרחות מחוץ לכנסת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

תוקפה של הוראת השעה יפוג מחר (שלישי) בחצות. מוקדם יותר היום דחתה הוועדה המסדרת את בקשת הקואליציה להעביר את הדיון בחוק האזרחות לוועדת החוץ והביטחון. כפי שהיה צפוי, הארכת תוקפה של הוראת השעה בחוק תעלה לקראת הערב להצבעה במליאת הכנסת. ניסיונה של הקואליציה להעביר את הדיון לוועדת החוץ והביטחון נועד להחליף את ההצבעה במליאה על החוק, אולם חבריה לא הצליחו לגייס את הרוב הדרוש לכך.

גם במליאת הכנסת אין לקואליציה רוב מובטח, וחבריה סבורים כי בשל התנגדותן של מרצ ורע"ם לחוק האזרחות, ללא תמיכה או הימנעות של חלקים מהאופוזיציה לא יתאפשר להאריך את תוקפו. הדיונים בין סיעות הקואליציה בנושא צפויים להימשך עד רגע ההצבעה במליאה, במאמץ להגיע לפשרה שתשכנע את חברי מרצ ורע"ם לשנות את עמדתן לגבי החוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ