שרת התרבות הנכנסת רגב: לא אתן לפגוע במדינה בשם הפלורליזם

לאחר שבשבוע שעבר הושבעו באיחור של שעתיים שרי הממשלה ה-34, היום הם נכנסים למשרדיהם ■ שרת המשפטים הנכנסת שקד: עלינו למצוא את הנוסחה לאיזון הראוי בין שלוש הרשויות ■ ארדן: בימים הקרובים אחליט על המשך דרכי - בכנסת או בממשלה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
יריב לוין, איילת שקד, מירי רגב וגלעד ארדן - היוםצילום: אמיל סלמן, נועם מושקוביץ, ליאור מזרחי והמשרד לביטחון פנים
כתבי "הארץ"
LIVE
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שטייניץ: יש לנו מחויבות כלכלית ומוסרית לדאוג שהגז הטבעי יגיע לצרכנים

במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים נכנס היום לתפקידו החדש יובל שטייניץ. השר יחליף בתפקיד את שר הפנים הנכנס סילבן שלום.

שטייניץ ציין בטקס כי הוא מכיר את המשרד עוד מתקופת כהונתו כשר האוצר. "אין לי ספק שצריך משרד חזק, בעל יכולת ביצוע, יכולת הזזה והטמעה, עם סמכויות ואחריות ולא רק בעל יכולות רגולטוריות", אמר שטייניץ. "אני מקווה שתקופתי במשרד תתאפיין בתגליות גז טבעי ונפט נוספות, לטובת מדינת ישראל ולטובת כלכלתה וכן בחיבור לגז טבעי והבטחה של הזרמת הגז בכל רחבי הארץ", הוא הוסיף. "יש לנו מחויבות כלכלית ומוסרית לדאוג שהגז הטבעי יגיע לצרכנים. כמי שהקים את ועדת ששנסקי, אני רוצה לראות את הכספים הגדולים מגיעים. אם הגז הטבעי לא יגיע לארץ - גם הכספים שאמורים להגיע בזכות חוק שישינסקי לא יגיעו לאוצר המדינה, לקרן ההון שהקמנו וכמובן, לטובת אזרחי המדינה", דבר שטייניץ.

השר היוצא שלום אמר למחליפו: "אל תיתן לאוצר לעצור אותך,  יש עוד 10% שניתן להוזיל במחירי המים, בנוסף ל-15% שכבר הצלחנו להוריד במאמצים גדולים". הוא הוסיף כי "לא פשוט להכניס חברות גדולות למשק הגז הטבעי בישראל, והניסיונות שעשינו עד כה לא הצליחו, אני מאמין שאם מחויבים לצרכן, אפשר לקדם את התחרות בכל התחומים שהמשרד עוסק בהם", דברי שלום.

טקס החלפת השרים במשרד האנרגיה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גמליאל: שמחה שלראשונה תכהן בישראל שרה לנושאי השוויון

השרה לשוויון מגדרי, שוויון המיעוטים וקידום הצעירים והאזרחים הוותיקים בישראל, גילה גמליאל, נכנסה היום לתפקידה. היא התייחסה לקודמה בתפקיד במשרד לענייני אזרחים ותיקים, השר אורי אורבך, . "תכלית מטרתו של המשרד הוא להוביל פרויקטים חברתיים לאזרחים הוותיקים וזאת היתה נקודת המוצא של אורי ז"ל", אמרה גמליאל. "למדתי שמי שלא נושא עיניו לאבותיו לא יוכל לשאת את עיניו לדור הבא".

עוד אמרה השרה שתהיה ממונה גם על הרשות לקידום מעמד האישה והרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי: "אני שמחה שבפעם הראשונה תכהן בישראל שרה לנושאי השוויון, כפי שקיים במדינות רבות בעולם, וזאת בכדי שנוכל לפתח את ההיבט של השוויון המגדרי והשוויון של בני המיעוטים" (יהונתן ליס).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארדן: מקווה שבג"ץ לא יתערב בתיקון החדש לחוק למניעת הסתננות

במשרד הפנים נערך בשעה זו טקס חילופי השרים. שר הפנים היוצא ארדן איחל בהצלחה לשר הנכנס, סילבן שלום, והתייחס למדיניותו ביחס למבקשי המקלט ולקידום החוק למניעת הסתננות. "כולנו יודעים מי הם אלה שסובלים מהתופעה הזאת - האזרחים החלשים בישראל", אמר ארדן. "כשאני נכנסתי, בג"ץ לצערנו שחוקקה הממשלה. אני שמח שזכינו לחוקק חוק חדש, שאני מקווה שבג"ץ הפעם לא יתערב בו וגם להתחיל מדיניות חדשה של הוצאת המסתננים למדינות שלישיות".

ארדן יצא נגד החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשרד הפנים למשרד האוצר. "אני כבר יותר משוחרר מכבלי הדיפלומטיה", אמר ארדן. "לצערי הרב ואני אומר את זה בצורה הכי ברורה - אין שום קשר למיקום של מינהל לבין כמות יחידות הדיור שיאושרו או מחירי הדיור. ההעברה של כל הנושא התכנוני עלולה לגרום לאסון תכנוני ולפגוע קשות בחיים של אזרחי המדינה. תכנון זה לא רק כסף - זה גם פארקים, חופים, איפה ימוקמו מפעלים מזהמים - האם אנחנו רוצים שאת הדברים האלה יקבע גוף אינטרסנטי שכל מה שמעניין אותו זה שיקולים כלכליים? הממשלה חייבת לשקול מחדש את העמדה שלה בנושא הזה".

ארדן ושלום במשרד הפנים, היוםצילום: אמיל סלמן

ארדן הוסיף כי "זה לא סוד שרציתי מאוד להישאר כאן במשרד הפנים והצעתי את האיחוד של המשרד עם המשרד לביטחון הפנים. חשבתי שכפי שקורה בעולם המערבי יהיה נכון שהמשטרה והרשויות המקומיות יוכפפו לאותו גורם מיניסטריאלי. עמדתי לא התקבלה. לכן בימים הקרובים אני אצטרך להחליט על המשך דרכי הציבורית. אם יש למישהו אשליות או חלומות, אני מבהיר שאני מתכוון רק לכנסת ולממשלה. גם אם היום הזה הוא מורכב עבורי, אז היכן שלא אהיה אני מבטיח להמשיך ולשרת את אזרחי ישראל".

עם כניסתו לתפקיד אמר השר שלום כי הוא מתכוון לפעול לשיפור השירות לאזרח במשרד הפנים. "תמיד אפשר לשאול למה כשאתה מגיע למשרד הפנים אתה רואה מספר 550 ותור מכאן עד אמריקה? האם בגלל כוח אדם, בירוקרטיה, חוסר תקציב?", לדבריו. הוא הוסיף כי "אחד מתפקידי המשרד להיות סמן חברתי אמיתי לציבור במדינת ישראל. זה צריך להיות כמובן בשיתוף פעולה. לא תמיד בהסכמות, אבל בהבנות". 

שלום התייחס לכך שארדן בחר שלא להיכנס לממשלה. "העובדה שאתה (ארדן) לא נמצא היום בממשלה מכבידה. בעיקר שאתה בחיים הפוליטיים. כשמישהו נמצא בחיים הפוליטיים, מבכירי התנועה, המצב הזה שהוא לא נמצא בקרב מקבלי ההחלטות הוא לא טבעי ויכול לגרום גם בעיות בהמשך... אני מקווה שזאת הפוגה לזמן קצר, אתה יכול עוד לתרום רבות למדינת ישראל. אמרתיי את דבריי גם בשיחותיי עם ראש הממשלה" (אילן ליאור).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שרת התרבות רגב: לא אתן יד לפגיעה בתדמיתה של ישראל

שרת התרבות הנכנסת מירי רגב אמרה עם כניסתה לתפקיד כי היא מכירה בצורך לעודד תרבות ויצירה בכל התחומים כדי להמשיך להעשיר ולחזק את התרבות והחברה על כל גווניה. "תמיד כיבדתי את החשיבות שבחיי היצירה והפלורליזם", הדגישה, "בשם אותו פלורליזם התרבות תגיע לכל חלקי המדינה: לירושלים, לתל אביב, לנצרת, למגדל העמק שבצפון, לירוחם ולרהט שבדרום, ליהודה, לשומרון, לנגב ולגליל. בשם אותו פלורליזם לא אתן יד לפגיעה בתדמיתה של מדינת ישראל, בחיילי צה"ל ובמסורת שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית. בשם אותו פלורליזם אתן מקום של כבוד גם ליצירה מקומית הרואה ומכבדת את המורשת היהודית".

רגב התייחסה להצעת ההחלטה הפלסטינית — פיפ"א. להערכתה, ההתאחדות תסיר השבוע את הצעת ההחלטה "המבישה" כדבריה. "כולנו חייבים להבין שיש לעשות הפרדה ברורה בין הספורט לפוליטיקה", הוסיפה, "אני מבטיחה שאאפשר ספורט הגון לכלל המגזרים כל עוד קיימת נאמנות למדינה ולחוקיה".

רגב, היום במשרד התרבותצילום: ליאור מזרחי

בטקס גינתה השרה היוצאת לבנת את מאז היוודע דבר מינויה ביום חמישי האחרון. "אלה ביטויים נתעבים, אמירות שמקומן לא יכירם בין בני תרבות כשמדובר בתרבות, בין אם מי ששמח ומי שעצוב. זה לא משנה", אמרה לבנת, "הייתי המומה לשמוע דברים שלא חלמתי שאנשים יעזו להגיד. יכול מישהו לומר 'אני שמח' או אחרת, אבל אני בזה לאנשים שכך מדברים. אלה אינם אנשי תרבות".

לבנת הזכירה את הקמת "תרבות לישראל", הארגון להפצת התרבות בפריפריה וכן את שיזמה ב-2012 כתגובה לעצומת האמנים נגד הופעה בהיכל התרבות באריאל. "אם יש משהו שממש משמח אותי זה שאחרי מגיעה שרה מהליכוד. נורא דאגתי לפרס הציונות", הדגישה לבנת, "אני בטוחה שפרס הציונות שייסדתי יישאר" (יאיר אשכנזי).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זו נאמנות וזו שכרה | יוסי ורטר

"מכל טקסי חילופי השרים שיהיו היום, אין ספק שהמסקרן ביותר ייערך באחת וחצי אחה"צ, במשרד הפנים בקרית הממשלה בירושלים. צריך לשפשף את העיניים: השר היוצא, גלעד ארדן, יעביר את התפקיד לשר הנכנס, המשנה לראש הממשלה סילבן שלום, ולמחרת יתפוס את מקומו בספסלי סיעת הליכוד כח"כ מן המניין".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שקד: עלינו למצוא את הנוסחה לאיזון הראוי בין שלוש הרשויות

עם כניסתה למשרד המשפטים אמרה שרת המשפטים החדשה, איילת שקד כי "זכות גדולה היא עבורי לעמוד בראש משרד זה". היא הוסיפה כי "הכרה בחשיבותו של עקרון הפרדת הרשויות אינה מנת חלקו של מגזר ספציפי, ואין לשייכה לצד אחד של המפה הפוליטית. ההקפדה על גבולות גזרה ברורים היא אינטרס משותף של כל אלו המאמינים בעקרון הדמוקרטיה, ללא קשר בין ימין ושמאל". 

עוד אמרה בנאומה כי "מערכת המשפט היא מיסודות הקיום שלנו כחברה דמוקרטית. אני מאמינה בה בכל לבי. לא אני אקהה את שיניה. אך בד בבד אדאג לכך כי שיניים אלה לא יכרסמו בסמכויותיה החוקיות של הרשות המחוקקת והרשות המבצעת.

איילת שקד במשרד המשפטים, היוםצילום: נועם מושקוביץ

"בתור שליחתו של הציבור אני מבקשת לחזק את מעמדם של נבחרי הציבור ברשות המחוקקת וברשות המבצעת, לפעול לחיזוק ריבונותה של כנסת ישראל ושל יכולתה של ממשלת ישראל לפעול, והכל תוך מחויבות לשמירה על תפקידה של הרשות השופטת ועל מעמדה... עלינו למצוא את הנוסחה לאיזון הראוי בין הרשויות".

שקד החליטה להשאיר בתפקידה את אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים שמינתה ציפי לבני. היא גם השאירה בצוות המקצועי שלה את היועצת המקצועית של לבני, מורן שניידר, ששימשה קודם יועצת לענייני חקיקה. שניידר תשמש יועצת מקצועית, ובתפקיד יועץ החקיקה ישמש גיל ברינגר, שכיהן עד לאחרונה כיועץ המשפטי של הבית היהודי (רויטל חובל).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השר לביטחון פנים הנכנס לוין: "פקדונות הופכים לתוכניות חסכון ארוכות טווח"

בכניסה למשרד לביטחון פנים משמר כבוד בהשתתפות משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר והרשות הארצית לכבאות והצלה קיבל היום (ראשון) את פניו של השר הנכנס יריב לוין (ליכוד). השר לוין אמר: "אני נכנס היום לתפקיד לאחר שהתבקשתי על ידי ראש הממשלה לכהן כשר התיירות, כשר המקשר בין הכנסת והממשלה, וגם כשר לביטחון פנים. מהניסיון בפוליטיקה, אני יכול לומר שפקדונות הופכים לתוכניות חסכון ארוכות טווח". 

אהרונוביץ ולוין בטקס חילופי השרים במשרד לביטחון פנים, הבוקרצילום: המשרד לביטחון הפנ

השר היוצא יצחק אהרונוביץ' אמר כי הוא "יוצא בגאווה וסיפוק רב. זהו תפקיד מורכב ורגיש. יחד עם המנכ"ל וראשי הארגונים הובלנו תהליכים מורכבים במערכת אכיפת החוק".

ח"כ גלעד ארדן, מספר 2 בליכוד, נותר מחוץ לממשלה אחרי שסירב להצעת ראש הממשלה להתמנות לתפקיד השר לבטחון הפנים ולהחזיק בתיק המודיעין. נתניהו קרא לארדן בנאומו בשבוע שעבר בכנסת "לשקול מחדש את אי הצטרפותו לממשלה" (יניב קובוביץ).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רשימת המשימות הדחופות שעומדות לפתחם של השרים החדשים | דה-מרקר

כתבי The Marker גיבשו את רשימת המשימות הדחופות עבור השרים החדשים. האם כחלון באמת יצליח להוריד את מחירי הדירות? האם בנט יפחית את הצפיפות בכיתות ובגני הילדים? והאם ליצמן יקצר לכם את התור לרופא?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר החקלאות היוצא: "החקלאות היא המעמיקה את אחיזתנו בארץ אבותינו"

שר החקלאות היוצא יאיר שמיר, בירך את השר הנכנס, אורי אריאל, ואיחל לו הצלחה בתפקידו. שמיר סיפר כי הוא בחר את משרד החקלאות מבין מספר משרדים שהוצעו לו. "בחירתי נבעה מתחושת השליחות, שאני רואה בכר העשייה הנרחב הנקרא 'משרד החקלאות ופיתוח הכפר', שבמהותו הגשמת הציונות – במעשים ולא בדיבורים, ועיקרו הוא הקשר בין העם לאדמתו. החקלאות היא המעמיקה את אחיזתנו בארץ אבותינו", דבריו של השר היוצא. 

הוא הוסיף כי "עם כניסתי למשרד החקלאות גיבשנו חזון שבמרכזו פיתוח חקלאות מתקדמת וביסוס ההתיישבות ברוח ערכי הציונות, לצד העצמת התרומה הכלכלית של החקלאות למשק הלאומי" (יהונתן ליס). 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מצעד אומללי נתניהו | רביב דרוקר

"מה אמר אקוניס לבוס הגדול, כשהאחרון סיפר לו שיהיה 'שר במשרד התקשורת' ולא 'שר התקשורת'? האם העז לצייץ? לרטון? לנסות לשכנע שוב את נתניהו בנאמנותו, כאילו 20 שנות מסירות אינן מספיקות?".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר הבינוי והשיכון היוצא אריאל לשר הנכנס גלנט: "שתזכה לבנות את ירושלים"

שר הבינוי והשיכון היוצא אורי אריאל, שמונה לשר החקלאות, אמר עם כניסתו לתפקיד של יואב גלנט: "אלו היו שנתיים עם אתגר יוצא דופן עקב המציאות של מחירי הדיור שכולם מכירים. התשובה המרכזית היא השיווקים. עשינו מה שאחרים לא האמינו שנעשה והגענו לשיא כל הזמנים של מעל 50 אלף יחידות דיור ששווקו בשנת 2014 וזה הבסיס".

אריאל קרא לגלנט להמשיך בתוכניות אלו, כמו גם להמשיך את . "יש לנו שני נושאים מרכזיים במשרד: האחד בניית יחידות דיור בארץ ישראל בהקשר של המחירים, ונזכיר היום את ירושלים שצריכה התייחסות מיוחדת. אני מאחל לך שתזכה לבנות את ירושלים. 

גלנט ביום אישורה של הממשלה בכנסת, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

"הנושא השני הוא הדיור הציבורי. עד שדואגים למעמד הביניים יש מעמד מוחלש מאוד שחובתנו כמדינה לדאוג להם. מדובר במשפחות רבות שכבר נמצאות בדיור הציבורי ועוד אלפים הממתינים. אצלך כבוד השר נמצא המפתח יחד עם החברות לעשות את השינוי והוא אפשרי. התקדמנו גם במכירת הדירות לזכאים וגם בקניה בהיקף של מיליארד שקל בשנת 2015, אבל צריך יותר ואני מאחל לך שתביא אותנו כמדינה ערכית לעזור להם להגיע לבית".

גלנט, אלוף במיל', אמר מצדו כי בכוונתו לדאוג לקורת גג למשרתים בצה"ל. "האתגרים הניצבים בפני משרד הבינוי חשובים לכל אזרח ואזרח בישראל ונפעל להתמודד עמם בהצלחה. האתגר הראשון במעלה הוא שלכל חייל וכל אדם ששירת ומשרת בסדיר, בקבע ובמילואים תהיה קורת גג משלו לחזור אליה. בכל הנושאים הללו אנחנו נצטרך לעסוק. גם לכל האחרים כמובן מגיע, אבל בראש ובראשונה מגיע שנדע לתמוך באנשים הללו שהמדינה שלחה אותם, ואני מקווה שנשכיל כולנו ביחד לעשות את זה" (יהונתן ליס ונמרוד בוסו).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ