"הארץ"
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
LIVE
בנות משפחתו של שמעון פרס ליד קברו. ברקע, משמאל לימין: אובמה, בנימין ושרה נתניהו, ביל קלינטון, מרים נאור
בנות משפחתו של שמעון פרס ליד קברו. ברקע, משמאל לימין: אובמה, בנימין ושרה נתניהו, ביל קלינטון, מרים נאורצילום: MENAHEM KAHANA/אי־פי
עדכונים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

משפחת פרס פרסמה את מועדי ניחום האבלים

לשכתו של שמעון פרס ומשפחתו פרסמו הודעה ובה הודו לכל המשתתפים בצערם בישראל ומחוצה לה. לפי ההודעה, מעמד ניחום האבלים ייערך ב'מרכז פרס לשלום ולחדשנות' החל ממוצאי שבת ברחוב קדם 132 ביפו במועדים הבאים:

מוצאי שבת - 20:00-22:00, יום ראשון - 09:30-15:00, יום שלישי - 20:00-22:00, יום רביעי - 09:30-13:00 ו-16:00-22:00 ויום חמישי - 09:30-13:00, 16:00-22:00.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שמעון פרס נטמן בחלקת גדולי האומה בהר הרצל

הלווייתו של הנשיא התשיעי וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס תמה והוא נטמן בחלקת גדולי האומה בהר הרצל.

אלפים השתתפו בטקס ההלווייתו של פרס בעת שנישאו הספדים. מאות הורשו להשתתף בטקס הקבורה.

לקראת פיזורם של באי ההלוויה, ובהם בכירים ישראלים ומנהיגים מן העולם, נסגר כביש 1 מירושלים לתל אביב לתנועה בשני הכיוונים, וכך גם הכבישים המובילים אל היציאה מירושלים מהר הרצל. הדרכים נפתחו לתנועה כעבור כשעה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אובמה: פרס הראה לעולם שצדק ותקווה הם בלב הרעיון הציוני

נשיא ארה"ב ברק אובמה נושא את הספדו לשמעון פרס בהר הרצל. אובמה אמר כי פרס הראה ש"צדק ותקווה הם בלב הרעיון הציוני. חיים בטוחים וחיים של חופש במולדת שזכיתם לה. אלה היו חייו של שמעון פרס, זוהי מדינת ישראל. זוהי ההיסטוריה של העם היהודי במאה האחרונה".

בהמשך אמר אובמה כי "לפרס היתה יכולת לראות כי לכל האנשים מגיע כבוד ולראות את העולם לא רק כפי שהוא, אלא גם כפי שהוא צריך להיות. שמעון עיצב את ההיסטוריה של ישראל".

אובמה סופד לפרס, היום בהר הרצל
אובמה סופד לפרס, היום בהר הרצלצילום: BAZ RATNER/רויטרס

"עבור הדור הצעיר שמעון ייזכר כנראה יותר בזכות תהליך השלום שמעולם לא השיג את מטרתו. המבקרים מהשמאל טענו כי הוא לא הכיר בכשלי מדינתו והמבקרים מימין טענו כי הוא נאיבי ואינו רואה את הרוע של העולם", אמר אובמה והוסיף כי פרס לא היה נאיבי. "הוא הבין באזור למוד המלחמות הזה - כמה קשה להשיג שלום", אמר, "הוא הבין כי ביטחון אמיתי משיגים באמצעות שלום עם השכנים".

"העובדה שישראל היא יוצאת דופן אינה טמונה רק במחויבות לעם היהודי, אלא גם במחויבות לערכים המוסריים של הדת היהודית", אמר אובמה ציטט את פרס: "'העם היהודי לא נועד לשלוט על עם אחר', הוא אמר. 'מהיום הראשון אנחנו נגד אדונים ומשרתים', הוא אמר. הוא מצא מקום בלבו עבור אחרים שסובלים. הוא שנא דעות קדומות בתור אחד שמכיר את התחושה של להיות יד לדעות קדומות". אובמה הוסיף כי פרס "עמד כך על שכבני אדם עלינו לראות בפלסטינים שווים ולהעניק להם שוויון וריבונות עצמית. בשל חוש הצדק שלו, והניתוח של המצב הביטחוני של ישראל, הוא הבין שלמען הגנת ישראל לפלסטינים צריכה להיות מדינה משלהם".

"בדרכים רבות הוא הזכיר לי ענקים אחרים מהמאה העשרים שנפל בחלקי לפגוש כמו נלסון מנדלה, המלכה אליזבת. אנשים שמדברים מתוך עומק ומתוך ידע ולא בבייטים. הם אינם מתעסקים בסקרים או בטרנדים. שמעון היה אמיתי גם אם התנגדו לדעתו הנוכחית", הוסיף אובמה ואמר: "שנינו משקפים את הסיפורים של האומות שלנו. סיפורו של שמעון הוא סיפורו של עם שבמשך מאות שנים לא ויתר על החלום לשוב למולדתו ומעולם לא הפסיק להאמין בטוב, אפילו מול דלתות חדרי הגזים".

"שמעון פרס מעולם לא היה ציני", סיכם אובמה. "זו האמונה, האופטימיות הזו, האמונה שגם אם כל הראיות מראות אחרת, מחר יהיה טוב יותר. כל זה גורם לא לרק לכבד את שמעון פרס אלא גם לאהוב אותו". בסוף דבריו ציטט אובמה את דברי משה לעם ישראל. "שמעון רצה שנבחר בחיים", אמר נשיא ארה"ב וסיים בעברית: "שמעון, תודה רבה, חבר יקר".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בתו של פרס: כל שנות חייו היה איש מאוהב - במשפחתו, בעם ישראל ובמדינה

בתו של פרס, צביה ולדן, אמרה בהספדה: "אני נפרדת היום משני אנשים - מפרס שמעון, שימון או כבודו, כלומר כבוד הנשיא - וממי שאמא קראה לו בוז'יק, ואני - אבא, סבא וסבא רבא". בין השאר, נזכרה ולדן ב"גבר צעיר שהפעיל את כישוריו היצירתיים כדי להאכיל אותנו. שחתך סנדוויצ'ים למשולשים ולמעוינים. 'תטעם, זה סנדוויץ' בורמזי'. אבא שהפליא בהמצאותיו, שכל האמצעים היו כשרים בעיניו לפתוח לילד את הפה, לפתות אותו לאכול ולגדול".

לקראת סוף ההספד אמרה ולדן על אביה: "ממש בימים אלה היינו אמורים לחנוך את בית סוניה, מרכז רווחה וטיפול לילדי כפר הנוער בן שמן, הכפר שבו נפגשו והתאהבו". לדברי ולדן, "אמא האמינה שאפשר לתקן את אי הצדק שיש בעולם והיתה פנויה בכל עת להקשיב, לתמוך ולעזור. אבא העריץ את התכונה הזאת שלה. רבים וטובים היו ימי שני חייו, וכל אותן שנים, היה איש מאוהב. מאוהב במשפחתו, מאוהב בעם ישראל, מאוהב במדינת ישראל, אוהב ימים לראות טוב ומאוהב בעתיד לבוא".

צביה ולדן בהר הרצל, הבוקר
צביה ולדן בהר הרצל, הבוקרצילום: גיל יוחנן

בנו של פרס, יוני, אמר: "אבא הגדיר את עצמו כביישן, למרות שהיה תמיד תחת אור הזרקורים. כנראה ירשתי ממנו תכונה זו. היה בינינו קשר עמוק ומיוחד". הוא הוסיף כי פרס תמיד הקפיד לדרוש בשלום משפחתו. "הוא עזר לי בשעות הקשות שהיו לי וגם אני הייתי לצדו בשעותיו הקשות", אמר יוני ותיאר את אביו: "נטול אגו, מביט לכולם בגובה העיניים, תמיד קשוב, מתעניין ותומך".

"כשנשאל אבא, מה היה רוצה שיכתבו על מצבתו, הוא ענה ללא היסוס: 'מת בטרם עת'", סיכם יוני פרס את דבריו.

לקריאת המאמר המלא

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הסופר עמוס עוז: השלום הכרחי, אך היכן ממשיכיו של שמעון פרס?

הסופר עמוס עוז, ידידו של שמעון פרס, ספד לו ואמר, בין היתר כי "השלום לא רק אפשרי, הוא הכרחי, כי אין לנו לאן ללכת מכאן, וגם לפלסטינים אין לאן ללכת לכאן. אין מנוס מלחלק את הבית הזה לשתי דירות ולהפוך אותו לבית דו-משפחתי".

בהמשך הספדו תהה עוז: "היכן הם המנהיגים אמיצי הלב שיקומו ויגשימו את הדברים הללו? היכן ממשיכיו של שמעון פרס?".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נשיא ארה"ב לשעבר קלינטון: מתנגדיו של פרס טעו בטענה שהוא נאיבי

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, שספד לשמעון פרס בהר הרצל, אמר בנאומו: "היינו יותר מחברים. שמעון היה מישהו להקשיב לו, ללמוד ממנו ולצחוק איתו. תמיד הייתי נדהם מהיכולת האינסופית שלו לחיות". קלינטון הוסיף כי פרס "רצה טוב לכל הילדים - גם לילדים הישראלים, גם לשכנים וכן לילדי העולם כולו".

קלינטון הוסיף כי "המתנגדים שלו טעו בטענה שהוא נאיבי. הוא ידע בדיוק מה הוא עושה עם האופטימיות המרובה שלו. הוא ידע בדיוק מה הוא עושה עם חלומותיו".

"שמעון יכול היה לדמיין את כל האנשים שחיים כיום בעולם. הוא דמיין את מה שכולנו יכולים לעשות. הוא התחייל את חייו כתלמיד והפך למורה וחולם הגדול ביותר. הוא חי 93 שנים במצב של תדהמה מתמשכת מהפוטנציאל הבלתי נדלה של כולנו. להתעלות מהכעסים, הפחדים והשנאות שלנו, להפיק את המירב מהיום ולרתום את ההבטחה של מחר".

יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין אמר בהספדו: "זכית להיות אחד מגדולי מעצבי פניה, דמותה וחוסנה של ישראל, אך עוד לפני היותך מדינאי ומנהיג - היית פשוט בנאדם, מענטש, איש חם ולבבי".

"עוד ב-1986, בהיותי אסיר ציון במחנה הכפייה הסובייטי, במהלך ביקור נדיר של משפחתי, אמרה לי אמי במילות קוד עד כמה אתה דואג לשלומי ופועל לשחרורי", נזכר אדלשטיין.

נשיא ארה"ב לשעבר קלינטון, היום בהר הרצל
נשיא ארה"ב לשעבר קלינטון, היום בהר הרצלצילום: Ariel Schalit/אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתניהו ספד לפרס: היה איש ענק לישראל ולעולם, אנו מוצאים תקווה במורשת שלו

ראש הממשלה בנימין נתניהו סופד בשעה זו לנשיא התשיעי וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס בטקס ההלוויה בהר הרצל.

"מכובדי מכל העולם ומישראל", פתח נתניהו את נאומו, "באתם לחלוק כבוד אחרון לשמעון פרס, אחד המנהיגים הדגולים שקמו לעמנו, מנהיג בעל שיעור קומה בעולמנו, שמעון פרס המופלא". נתניהו הוסיף: "שמעון חי חיים מלאי יעוד. הוא התעלה לגבהים, היה איש ענק לישראל ולעולם. ישראל מתאבלת עליו והעולם כולו מתאבל. אנו מוצאים תקווה במורשת שלו, כפי שמוצא העולם".

"פרס זכה לא רק לתוחלת חיים, אלא גם לתכלית חיים", המשיך נתניהו. "הוא פעל גדולות ונצורות להבטיח את כוח המגן שלנו לדורות ועל כך נתונה לו תודת הדורות, ובמקביל עשה כל מה שביכולתו בכל רגע מחייו הבוגרים להשיג שלום עם שכננו".

נתניהו סופד לפרס בטקס ההלוויה בהר הרצל, היום
נתניהו סופד לפרס בטקס ההלוויה בהר הרצל, היוםצילום: Ariel Schalit/אי־פי

"אין זה סוד ששמעון ואני היינו יריבים פוליטיים, אבל במהלך השנים נעשינו ידידים, אפילו ידידים קרובים", אמר נתניהו. "באחד ממפגשינו הרבים בבית הנשיא שאלתי אותו: את מי הערצת ממנהיגי ישראל? ולפני שהוא הספיק לענות, אמרתי לו: הראשון ברור לי, בן גוריון".

"באותה שיחה הוא דיבר גם על רבין, על בגין, על אחרים, בהערכה אמיתית", המשיך נתניהו. "הוא הפתיע אותי מעט כשציין אדם נוסף - את משה דיין. הוא דיבר על אומץ לבו בקרב, על המקוריות שלו. למשה, הוא אמר, כלל לא היה אכפת לו מה יחשבו עליו. הוא התעלם לגמרי משיקולים של פוליטיקה. הוא היה מה שהוא רצה להיות. שמעון העריך את התכונות הללו, אבל הוא גם ידע שאם רוצים להגשים דברים שמאמינים בהם, במדיניות, בכלכלה בחברה, אי אפשר באמת להתנתק מהפוליטיקה".

"פרס ידע שמסלול ההמראה עובר בשדה החתחתים של הפוליטיקה. מה שאפשר לו לעשות את זה – לספוג בליסטראות ולקום בכל פעם מחדש, הוא להט העשייה והחזון", הוסיף נתניהו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ריבלין ספד לפרס: מבקש ממך סליחה, היו שנים שבהן נחצו קווים אדומים

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד לפרס בטקס ההלוויה הממלכתי המתקיים בהר הרצל. "אני מדבר אליך היום בפעם האחרונה שמעון, 'כנשיא אל נשיא', כפי שנהגת לומר בכל פעם שהתקשרת לחזק ולתת עצה טובה", אמר ריבלין. "אני מדבר ועיני מחפשות אותך, אחינו האהוב, אחינו הבכור, ואתה אינך. אתה נאסף אל אבותיך היום באדמה שאהבת כל כך, אך לא נאספים חלומותיך, לא נטמנת אמונתך. היית איש אחד שנשא אומה שלמה על כנפי הדמיון, על כנפי החזון".

בהמשך הוסיף ריבלין: "כמוך, גם אני נולדתי לתנועה הציונית באותן שנים מכריעות שבין החזון להגשמה. זכיתי לצפות בך בהשתאות, כשותף לבנייתה של מדינת ישראל, מהמסד עד לטפחות. עבור שנינו מדינת ישראל לעולם לא תהיה מובנת מאליה. אבל הרבה בזכותך שמעון, עבור בנינו ובנותינו, עבור ידידינו, וכן גם עבור יריבנו, מדינת ישראל היא עובדה שאין עליה עוררין".  

"האהבה חוצת המחנות לה זכית בערוב ימיך מממשיכי דרכך וגם ממתנגדיך, היא ביטוי לכמיהה של כולנו להידבק באופטימיות חסרת התקנה שלך", אמר ריבלין בהמשך הנאום. "גם כשלא הסכמנו איתך, רצינו להאמין שאולי אתה הוא זה שצודק. זה היה עונש קשה לסרב לאופטימיות שלך, ולעיתים גם לתמימות שלך. מי כמוך ידע כמה כבד הוא מחיר התמימות, ואולם, מי כמוך האמין שכבד ממנו מחיר הבינוניות וקטנות האמונה. שמעון, אודה ולא אבוש, ערב ראש השנה על מפתן קברך בחלקת גדולי האומה, גם סליחה צריך לבקש ממך. גם סליחה נבקש ממך. מותר היה לחלוק עליך, למתנגדים היתה החובה להביע דעתם, אבל היו שנים, בהן נחצו קווים אדומים בין יריבות אידאולוגית לאמירות ומעשים שמקומם לא יכירם".

לקראת סוף ההספד אמר ריבלין: "הפרידה שלנו ממך, היא גם פרידה שלנו מעצמנו. כשאנו רואים את מנהיגי העולם, ידידינו מקרוב ומרחוק, אשר הגיעו לכאן לחלוק לך כבוד אחרון, אנו מבינים שלא רק כאן אלא בעולם כולו יתגעגעו אליך. ואנחנו, כולנו, כבר מתגעגעים".

"כי עוד נפשי דרור שואפת, לא מכרתיה לעגל פז, כי עוד אאמין גם באדם, גם ברוחו, רוח עז", סיים הנשיא ריבלין את דבריו.

ריבלין סופד לפרס בהר הרצל, הבוקר
ריבלין סופד לפרס בהר הרצל, הבוקרצילום: BAZ RATNER/רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ארונו של שמעון פרס הגיע להר הרצל, טקס ההלוויה מתחיל

ארונו של שמעון פרס הגיע להר הרצל וטקס ההלוויה החל. כחמשת אלפים בני אדם נמצאים בטקס ההלוויה, בהם כמאה מנהיגים מרחבי העולם - נשיא ארה"ב ברק אובמה, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, ועוד, וכן מנהיגים ובכירים ישראלים - נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שרים וחברי הכנסת.

הנשיא ריבלין, נשיא ארה"ב אובמה, רה"מ נתניהו ורעייתו שרה בהלווייתו של פרס, היום בהר הרצל
הנשיא ריבלין, נשיא ארה"ב אובמה, רה"מ נתניהו ורעייתו שרה בהלווייתו של פרס, היום בהר הרצלצילום: MENAHEM KAHANA/אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתניהו ועבאס לחצו ידיים ושוחחו כמה דקות בטקס ההלוויה של פרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) לחצו ידיים ושוחחו כמה דקות ברחבת טקס ההלוויה של שמעון פרס. בעת פגישתם החטופה אמר עבאס לנתניהו: "הרבה זמן לא נפגשנו". נתניהו השיב לו: "אני מעריך מאוד את זה שבאת להלוויה".

כחמשת אלפים בני אדם נמצאים בטקס ההלוויה. עבאס תפס את מקומו בשורה הראשונה. תחילה התלבטו מארגני הטקס אם המנהיג הפלסטיני יישב בשורה הראשונה ויקבל למעשה הכרה כמנהיג מדינה. אך הוחלט שלא לערוך תקרית דיפלומטית ולהושיב את עבאס בשורת המכובדים ביותר.

עבאס הוזמן להשתתף בהלווייתו של פרס על ידי בני המשפחה אתמול. (ברק רביד ויהונתן ליס)

עבאס
נתניהו ועבאס לוחצים ידיים במהלך טקס הלוויה, הבוקרצילום: HO/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ארונו של שמעון פרס מובל ממשכן הכנסת להר הרצל

החל משא הלוויה של הנשיא התשיעי וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס. בשעה זו מובל ארונו של פרס מרחבת הכנסת אל הר הרצל.

בני משפחתו של שמעון פרס, ילדיו ונכדיו, הגיעו לכנסת בשעה שמונה הבוקר והתקבלו בלשכת יושב ראש הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין. בני המשפחה עלו לחדר שבו הוצב ארונו של שמעום פרס, התייחדו ואמרו תפילה.

לאחר מכן יצא הארון – נישא על כתפי חיילי משמר הכנסת – מרחבת הכנסת בדרכו להר הרצל, כשמאחוריו צועדים כל בני המשפחה, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ורעייתו, מנכ"ל הכנסת, מזכירת הכנסת, קציו הכנסת ואישים נוספים. מרחבת הכנסת ממשיך כעת מסע ההלוויה בדרכו להר הרצל. (יהונתן ליס)

ארונו של שמעון פרס מובל ממשכן הכנסת להר הרצל, הבוקר
ארונו של שמעון פרס מובל ממשכן הכנסת להר הרצל, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נשיא ארה"ב ברק אובמה נחת בישראל

מטוסו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, "אייר פורס 1", נחת בנמל התעופה בן גוריון לקראת השתתפות אובמה בהלווייתו של הנשיא התשיעי וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס. יחד עם אובמה, הגיע לישראל גם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי.

לצד השניים, ישתתפו בהלוויה יותר ממאה נשיאים, ראשי ממשלה, שרי חוץ ונציגים בכירים נוספים מכמה עשרות מדינות, בהם נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, יורש העצר הבריטי הנסיך צ'ארלס ונשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון.

בשעה האחרונה נחסמו לתנועה הדרכים שמובילות מגינות סחרוב שבכניסה לירושלים לכיוון הר הרצל והכבישים הסמוכים: איש שלום, פרבשטיין, שדרות הרצל מצומת המיתרים עד כיכר הולנד, שמואל בייט לכיוון הר הרצל, שדרות הרצל, בית וגן ודרך הזיכרון.

כמו כן נחסמו לתנועה הצירים המובילים מבתי המלונות במרכז ירושלים לכיוון הר הרצל: אגרון, רמב"ן עד צומת בתי המלון, הכט, ז'בוטינסקי, הנשיא, הארי,עזה, הרצוג, בזק, בייט, הרצל. הכבישים ייפתחו לתנועה מלאה בסיום הלוויה ופיזור המשתתפים.

אזרחים מוזמנים לפנות למוקד המידע הארצי של משטרת ישראל, בשאלות בנוגע להסדרי התנועה. (ברק רביד ויניב קובוביץ)

נשיא ארה"ב ברק אובמה ושר החוץ קרי נוחתים בנמל התעופה בן גוריון, הבוקר
נשיא ארה"ב ברק אובמה ושר החוץ קרי נוחתים בנמל התעופה בן גוריון, הבוקרצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מנהיגים מכל העולם יבואו להלוויית פרס; גם עבאס ישתתף

יותר ממאה נשיאים, ראשי ממשלה, שרי חוץ ונציגים בכירים נוספים מכמה עשרות מדינות אישרו את השתתפותם הלווייתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס שתיערך היום בהר הרצל. לאחר ההלוויה ועד כניסת השבת צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לקיים סדרת פגישות מדיניות עם כמה מהם.

נציגים בכירים בעולם הערבי, ובראשם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, צפויים גם הם להשתתף היום בהלווייתו של פרס. ממשרד החוץ נמסר כי למעט עבאס יגיעו להלוויה שר החוץ של מצרים סאמח שוכרי וסגן ראש ממשלת ירדן ג'וואד אל־ענאני. טורקיה תשלח להלוויה את תת־שר החוץ פרידון סינירלולו — מי שהיה ארכיטקט הסכם הפיוס עם ישראל מהצד הטורקי.

מנהיגים שישתתפו בהלוויית פרס
ברק אובמה
נשיא ארה"ב
ג'ון קרי
שר החוץ של ארה"ב
בי ל קלינטון
נשיא ארה"ב לשעבר
פרנסואה הולנד
נשיא צרפת
הנסיך צ'ארלס
יורש העצר הבריטי
טוני בלייר
ראש ממשלת בריטניה לשעבר
פדריקה מוגריני
שרת החוץ של האיחוד האירופי
ג'סטין טרודו
ראש ממשלת קנדה
פרידון סינירלולו
תת־שר החוץ הטורקי

נציגי העולם הערבי
מחמוד עבאס
הנשיא הפלסטיני
סאמח שוכרי
שר החוץ המצרי
ג'וואד אל־ענאני
סגן ראש ממשלת ירדן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כ-50 אלף אנשים חלפו על פני ארונו של שמעון פרס; רחבת הכנסת נסגרה למבקרים

כ-50 אלף אנשים חלפו היום (חמישי) על פני ארונו של שמעון פרס במתחם הכנסת. ב-23:00 נסגר המתחם למבקרים. מחר בשעה 9:00 בבוקר תחל הלווייתו של הנשיא לשעבר בהר הרצל. (יהונתן ליס)

רבבות צעירים ומבוגרים חלפו על פני ארונו של פרס; "אדם אמיץ עם חזון"

אזרחים מדליקים נרות ברחבת הכנסת הערב
אזרחים מדליקים נרות ברחבת הכנסת הערבצילום: אמיל סלמן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ערב הלוויית פרס: בנימין נתניהו נפגש עם ביל קלינטון

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב עם נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, אשר הגיע לישראל כדי להשתתף בהלווייתו של שמעון פרס. קלינטון צפוי לנאום מחר בטקס בהר הרצל. גם נשיא ארה"ב הנוכחי, ברק אובמה, הנמצא בדרכו לישראל, יספוד לראש הממשלה והנשיא התשיעי. 

ראש הממשלה ורעייתו שרה עם נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון
ראש הממשלה ורעייתו שרה עם נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטוןצילום: חיים צח / לע"מ
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סדר הנאומים וההספדים בהלוויית שמעון פרס מחר

להלן לוח הזמנים של טקס האשכבה והלווייה של הנשיא התשיעי שמעון פרס:

09:00: כניסת ראשי המדינות, המשלחות מחו"ל, נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת ונשיאת בית המשפט העליון.

09:30: הספדי נשיא המדינה ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, יו"ר הכנסת אדלשיין, נשיא ארה"ב לשעבר קלינטון, הסופר עמוס עוז, הבת צביה ולדן, הבנים יוני וחמי פרס, ונשיא ארה"ב ברק אובמה.

11:45: מסע הלוויה בהשתתפות המשפחה והמנהיגים אחרי הארון, תפילות, קבורה והנחת זרים.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה עולה על מטוסו בדרך להלוויה
נשיא ארצות הברית ברק אובמה עולה על מטוסו בדרך להלוויהצילום: NICHOLAS KAMM/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשטרה ביצעה מעצרי מנע של חשודים שעשויים היו לפגוע בהלוויה מחר

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אמר הערב (חמישי) כי נעצרו כמה אנשים שעשויים היו לפגוע במסע ההלוויה של הנשיא לשעבר שמעון פרס שתתקיים מחר. המשטרה ביצעה את מעצרי המנע על פי דרישת שב"כ ובשל מידע מודיעיני של המשטרה, שממנו עלו שמות של מספר דמויות בולטות שעלולות לפגוע בהלוויה או לגרום לפרובוקציות. לפי המשטרה, מדובר גם ביהודים וגם בערבים ששמותיהם מוכרים היטב לכוחות הביטחון. בתדרוך עיתונאים לקראת ההלוויה אמר אלשיך כי אין התרעה נקודתית לאירוע.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר היום כי "טקס הלוויה הוא אירוע לאומי בעל חשיבות עליונה, ואחד המבצעים המורכבים שנעשו אי פעם על ידי המשטרה וכוחות הביטחון". לדבריו, 8,000 שוטרים מיחידות רבות יאבטחו את האירוע, ויסתייעו בכוחות צה"ל. "ביקשתי מהמשטרה לשים דגש על ניטור הרשתות החברתיות כדי לסכל מראש כל ניסיון להפר את הסדר", הוסיף ארדן. (יניב קובוביץ וניר חסון) 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כ-35 אלף איש חלפו על פני ארונו של פרס

כ-35 אלף איש חלפו עד לשעות הערב על פני ארונו של הנשיא לשעבר שמעון פרס, שהוצב הבוקר ברחבת הכנסת בירושלים. הערב הוחלט לאפשר מעבר קהל על פני הארון עד לשעה 23:00 לאור הגעתם של אנשים רבים לרחבה, גם בשעות אלו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הלוויית הנשיא לשעבר פרס: אלו הכבישים שייחסמו לתנועה

בשל הלוויתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס מחר (שישי), ייחסם כביש 1 לשני הכיוונים בין השעות 7:30 ועד 9:00, וכן בין השעות 12:30 ועד 14:00. לפי הודעת המשטרה, בשל החסימה צפויים עומסי תנועה כבדים בכבישים 6, 431, 38 ו-443. בנוסף, במהלך שעות הלילה מבוצעות חסימות לסירוגין של כביש 1 בשל ליווי אח"מים שמבצעת המשטרה.

מחר יבוצעו חסימות גם בתוך העיר ירושלים. הצירים המובילים להר הרצל ייחסמו לתנועת כלי רכב החל מהשעה 6:30 בבוקר, והם: איש שלום, פרבשטין, שדרות הרצל מצומת המיתרים עד כיכר הולנד, שמואל בייט לכיון הר הרצל, שדרות הרצל, בית וגן ודרך הזיכרון. לפי משטרת ישראל, כלי רכב שיחנו לאורך הצירים הללו יגררו.

בנוסף, ייחסמו לתנועה הצירים מבתי המלון לכיוון הר הרצל, והם אגרון, רמב"ן עד צומת בתי המלון, הכט, הרצל, ז'בוטינסקי, הנשיא, הארי,עזה, הרצוג, בזק, בייט והרצל. הצירים ייפתחו בסיום ההלוויה ופיזור המשתתפים.

התחבורה הציבורית בעיר תפעל באופן חלקי. הרכבת הקלה תפעל רק מהתחנה המרכזית ועד לתחנה הסופית בפסגת זאב. כל התחנות שבן הר הרצל לתחנה המרכזית תשבתנה.

בנוסף, אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים נמצאים באזור על מנת לאבטח, לשמור על הסדר הציבורי ולהכווין את התנועה בעיר.

בנוסף לחסימות הצירים, צפויים מחר בירושלים שיבושים בלימודים. הלימודים, באופן עקרוני, יתקיימו כסדרם ברוב מוסדות החנוך בעיר. עם זאת במספר מוסדות חינוך מיוחד לא יתקימו לימודים בשל הקושי בהפעלת מערך ההסעות. כמו כן בוטלו הלימודים בבית הספר התיכון זיו, שנמצא בסמוך למסלול הלוויה בשדרות הרצל. פורום החינוך השכונתי בשכונת בית הכרם הודיע גם הוא על ביטול הלימודים בבתי הספר וגני הילדים בשכונה בשל הקושי בהגעת המורים והתלמידים. (יניב קובוביץ וניר חסון)

הסדרי התנועה בירושלים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתניהו ייפגש הערב עם ביל קלינטון; יותר מ-100 מנהיגים ובכירים ישתתפו בהלוויית פרס

יותר מ-100 נשיאים, ראשי ממשלה, שרי חוץ ונציגים בכירים נוספים מכמה עשרות מדינות אישרו את השתתפותם בהלווייתו של שמעון פרס מחר בהר הרצל. לאחר ההלוויה ועד כניסת השבת צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לקיים סדרת פגישות מדיניות עם כמה מהם.

נתניהו לא ייפגש עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שיטוס חזרה לארצו מיד אחרי ההלוויה, אך ייפגש כבר הערב עם הנשיא לשעבר ביל קלינטון. בנוסף, ייפגש נתניהו הערב גם עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני. לאחר ההלוויה ייפגש נתניהו עם שר החוץ של בריטניה, ראש ממשלת קנדה, נשיאת הבית העליון של הפרלמנט הרוסי, נשיא צרפת, נשיא אוקראינה ושר החוץ של ברזיל.

עד כה אישרו את הגעתם להלוויה: נשיא ארה"ב אובמה ושר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. הנשיא לשעבר ביל קלינטון וכ-50 חברי קונגרס. מאוסטריה יגיעו הנשיאה בפועל דוריס בורס, הנשיא לשעבר היינץ פישר ושר החוץ סבסטיאן קורץ. מאוסטרליה יגיע המושל הכללי פיטר קוסגרוב, מאוקראינה יגיע הנשיא פטרו פורושנקו ומאירלנד יגיע שר החוץ צ'ארלס פלנגן.

בראש המשלחת הבריטית יעמוד יורש העצר הנסיך צ'ארלס ולצדו יגיעו שר החוץ בוריס ג'ונסון וראשי הממשלה לשעבר טוני בלייר, דיוויד קמרון וגורדון בראון. עוד יגיעו להלוויה ראש ממשלת שבדיה, שממשלתו הכירה בפלסטין כמדינה דבר שגרם להידרדרות ביחסים עם ישראל; ראש ממשלת איטליה מתיאו רנצי, ראש ממשלת הולנד מארק רוטה, נשיא גרמניה יואכים גאוק ושר החוץ פרנק וולטר שטיינמאייר.  

כמו כן יגיעו להלוויה: מלך ספרד; נשיאת הבית העליון של הפרלמנט הרוסי ולנטינה מטביינקו; מזכ"ל נאט"ו יאנס סטולנברג; נשיא האיחוד האירופי דונלד טוסק ושרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני; נשיאי מקסיקו, בולגריה, סרביה, פולין, סלובניה, קפריסין, קרואטיה, רומניה, שוויץ, מלטה, ליטא ולטביה; ראשי הממשלה של קנדה, הונגריה, בלגיה, סלובקיה, מונאקו ומקדוניה; שרי החוץ של ברזיל, ספרד, פורטוגל, צ'כיה, נורבגיה, גיאורגיה, צרפת, דנמרק; וכן שליחו של נשיא סין.

להלוויה יגיעו גם נציגי מספר מדינות אפריקאיות. בין השאר יגיעו נשיא טוגו ונשיא חוף השנהב, ראש ממשלה אתיופיה, שרי החוץ של קונגו, רואנדה וקניה ושרי ההגנה של דרום סודאן, זמביה ובוצואנה. (ברק רביד)

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פוטין טלפן לנתניהו והביע את תנחומיו על מותו של שמעון פרס

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התקשר לפני זמן קצר לראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי להביע את תנחומיו על מותו של שמעון פרס. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי פוטין הביע את הערכתו הרבה לנשיא התשיעי וכי הוא רואה בו מנהיג חשוב של ישראל. עוד ציין פוטין כי הוא רואה חשיבות רבה בהמשך הידידות בין רוסיה לישראל.

בהודעה שפרסם אתמול פוטין, עם היוודע דבר מותו של פרס, הוא כתב: "ברצוני לשבח את התרומה האישית של פרס להשגת שלום במזרח התיכון. תרומה זו זכתה להערכה מצד הקהילה הבינלאומית ולראיה פרס נובל לשלום שאותו קיבל. הייתי בר מזל לפגוש את האדם יוצא הדופן הזה פעמים רבות. בכל פגישה התמלאתי הערצה לגבי אומץ לבו, הפטריוטיזם שלו, חוכמתו, חזונו ויכולתו לרדת לעומקם של הנושאים המורכבים ביותר. הוא ייזכר ברוסיה כמי שדחף לקידום היחסים בין ישראל לרוסיה". (ברק רביד)

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס צפוי להגיע להלווייתו של פרס

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הודיע היום (חמישי) כי הוא מעוניין לבוא להלווייתו של הנשיא התשיעי שמעון פרס. לשכתו של עבאס פנתה למתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, והעבירה בקשה להשתתפות בהלוויה יחד עם משלחת של בכירים נוספים. מתאם הפעולות בשטחים העביר את בקשתו של עבאס ללשכת ראש הממשלה, ופקיד ישראלי בכיר מסר כי ראש הממשלה נתניהו אישר אותה.

יחד עם עבאס יגיעו להלוויה ראש המודיעין הפלסטיני מג'אד פראג', מזכיר הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת, והשר לעניינים אזרחיים חוסיין אלשייח'. 

ממשלת ירדן תשלח להלווייתו של פרס את סגן ראש הממשלה, ג'וואד אל-ענאני. מלך ירדן, עבדאללה השני, שיגר איגרת תנחומים לנשיא ראובן ריבלין לרגל מותו של הנשיא לשעבר שמעון פרס. המלך הדגיש באיגרת את מאמציו של פרס להשגת שלום בין ישראל לפלסטינים ולמען השגת פתרון שתי המדינות. במקביל הודיע משרד החוץ כי שר החוץ המצרי, סמאח שוכרי, יגיע להלווייתו של הנשיא לשעבר. (ברק רביד)

לידיעה המלאה

פרס ועבאס בירדן, ב-2015
פרס ועבאס בירדן, ב-2015צילום: Nasser Nasser/אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יו"ר הרשימה המשותפת לא יגיע להלוויית פרס: יש בחברה הערבית התנגדות ל"ביטחוניסט של הכיבוש"

על אף הודעתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס כי הוא מעוניין להגיע להלווייתו של הנשיא התשיעי שמעון פרס, הודיע היום (חמישי) יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, כי אין בכוונתו להשתתף באירוע. לדברי עודה, "הזיכרון של פרס בציבור הערבי הוא שונה מהנרטיב שדובר בו בימים האחרונים, ואני מבין שמסרים מורכבים כאלה קשים לשמיעה רגע לאחר פטירתו של אדם". עודה הוסיף כי "לזכותו של פרס עומדת ההליכה לשלום תוך בניית שותפות עם נציגי הציבור הערבי, ולראייה 90% מהציבור הערבי הצביע עבורו בבחירות 1996". עם זאת, אמר עודה, "יש בחברה הערבית התנגדות חריפה לביטחוניסט של הכיבוש שהביא את הגרעין למזרח התיכון, ולצערי גם כנשיא בחר לתמוך בנתניהו ובמדיניותו".

הודעתו של עודה זכתה לגינויים במערכת הפוליטית. ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) אמר כי "החלטת הסיעות הערביות לא לכבד את רגעי הפרידה משמעון פרס, ממנהיגי מחנה השלום ומחלוצי ההסדר המדיני, מעלה תהייה את מי הם בדיוק מייצגים, כי זה בטח לא משקף את תחושת הכבוד וההערכה בקרב חלקים גדולים באוכלוסייה הערבית בישראל כלפי פרס ופועלו". לדבריו, "בודדים האישים שהקדישו עצמם, פוליטית וציבורית, כמו פרס למען תהליך השלום והקמת מדינה פלסטינית. ההחלטה של הסיעות הערביות כמוה כאצבע מתריסה בעיני הציבור בישראל בכלל ומחנה השלום בפרט".

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, אמרה כי "לאיימן עודה קל יותר להוכיח שהוא מנהיג ערבי דגול כאשר הוא רומס את מדינת ישראל, סמליה ומנהיגיה. הרבה יותר פשוט לרקוד על גופתו של פרס ולקבל כותרת בעיתונות הערבית, מאשר לעבוד קשה בכנסת כדי לשפר את חייהם של ערביי ישראל שבחרו בו. לאיימן עודה וחברי סיעתו אין את התבונה והכישורים לעשות רבע ממה שפרס עשה למען הערבים. בעוד שהיהודים במדינה איבדו מנהיג דגול ושנוי במחלוקת, לערביי ישראל אין את מי לאבד" (ג'קי חורי ויהונתן ליס).

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ביל קלינטון הגיע לכנסת וחלק כבוד אחרון לשמעון פרס

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון הגיע למשכן הכנסת ועמד מול ארונו של שמעון פרס לדקת דומייה. קלינטון הגיע למקום כשהוא מלווה בנשיא המדינה ראובן ריבלין ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. לאחר מכן עצר לשיחה עם אנשי מרכז פרס לשלום ועם שרת התרבות מירי רגב (יהונתן ליס).

קלינטון לצד הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין, היום
קלינטון לצד הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
קלינטון מול ארונו של פרס, היום
קלינטון מול ארונו של פרס, היוםצילום: AMIR COHEN/רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרצוג בישיבה מיוחדת לזכרו של פרס: "כל דבר שצמח בישראל - שמעון קשור בו"

סיעת המחנה הציוני קיימה הבוקר (חמישי) ישיבת אבל לזכרו של הנשיא התשיעי וראש הממשלה לשעבר, שמעון פרס, בנוכחות חברות וחברי כנסת בהווה ובעבר.

יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, אמר: ״באנו היום להיפרד מידידנו שמעון פרס. חיי שזורים בשמעון פרס משחר ילדותי. הוא ידע תמיד להיות שם כשהיה צריך אותו, לעוץ עצה, להבריק עם רעיון חדש ומרתק, לתת מחזונו השופע ומניסיונו העתיר". לדבריו, "הוא היה גדול מהחיים. הוא היה ראש ממשלה גדול, שר ביטחון גדול, שר חוץ גדול ונשיא גדול. גדול מאד. תרומתו למערכת הביטחון הישראלית היתה עצומה. תרומותיו למעמדה של ישראל בעולם ולחתירה לשלום לא יסולאו בפז, תרומותיו לכלכלה, לרווחה, למדע, לתרבות, לחינוך, לחקלאות ייזכרו כאן לעוד שנים ארוכות".

הרצוג הוסיף כי "כל דבר שצמח בישראל בדור האחרון – שמעון קשור בו באופן עמוק. בכל פינה בישראל, בכל עיר, מושב, קיבוץ וכפר ישנם אזכורים למעשי ידיו. הוא ראה בישראל בית שיש להקדיש לו את כל חייו ומרצו. הוא היה שייך לציבור ולמדינה. כמעט לא היו לו חיים פרטיים, ידע כל מי שהכירו מקרוב".

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני, אמרה כי "פרס הוא המדינאי שהאמין שצריך גם אטום וגם שלום, ושהאחד מאפשר את השני. הוא הוכיח שהביטחון עובר במדינאות נכונה. השילוב הזה הוא הדלק ההכרחי ליצירת תקווה - ושמעון פרס היה יותר מכל איש של תקווה עבור כל עם ישראל. שנינו עזבנו בית פוליטי בשביל להקים את קדימה, כדי לקדם את מה שהאמנו בו עם אריק שרון - ביטחון ושלום - והוכחנו שאפשר לדבר שלום ולעשות צעדים מדיניים דרמטיים בלי לגמגם" (יהונתן ליס).

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון נחת בנתב"ג ויגיע בקרוב לרחבת הכנסת

נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, נחת לפני זמן קצר בנמל התעופה בן גוריון. לבקשתו, קלינטון יגיע ישירות לרחבת הכנסת כדי לחלוק כבוד אחרון ולחלוף על פני ארונו של פרס, מי שהיה חברו הקרוב במשך עשרות שנים. המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, הילרי קלינטון, לא תגיע להלוויה.

בהלווייתו של פרס בהר הרצל, שתיערך מחר, צפויים להשתתף גם נשיא ארה"ב ברק אובמה, יורש העצר הבריטי הנסיך צ'ארלס וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, לו זה יהיה ביקור ראשון בישראל, נשיא גרמניה יואכים גאוק, נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו, המושל הכללי של אוסטרליה פיטר קוסגרוב, המלכה האם של הולנד ביאטריקס וראש ממשלת הולנד מארק רוטה, נשיא שווייץ, שר החוץ של אוסטריה, שר החוץ של פורטוגל, נשיא טוגו ונשיא רומניה. (יהונתן ליס)

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מאות אזרחים הגיעו עד כה לכנסת לחלוק כבוד אחרון לפרס

נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הניחו הבוקר (חמישי) זרים על ארונו של הנשיא התשיעי שמעון פרס, שהוצב בחזית רחבת הכנסת. עם תום הטקס החלו להגיע לרחבה מאות אזרחים על מנת לחלוף על פני הארון ולחלוק לפרס כבוד אחרון.

הקהל הרחב יוכל להגיע לכנסת עד השעה 21:00, ובעלי הרכבים יוכלו להחנות ללא תשלום את הרכב באחד החניונים הבאים: חניון גבעת התחמושת, מתחם הרכבת, טדי, גן החיות, לטרון וחניון חנע וסע במודיעין, משם יצאו הסעות בחינם אל הכנסת ובחזרה. (יהונתן ליס)

נתניהו לצד ארונו של פרס, הבוקר
נתניהו לצד ארונו של פרס, הבוקרצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס
אזרחים מגיעים להיפרד מהנשיא התשיעי, הבוקר
אזרחים מגיעים להיפרד מהנשיא התשיעי, הבוקרצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מאמר המערכת || יש הרבה סמליות בעיתוי שבו פרס הלך לעולמו

בתקופה שבה ישראל צועדת אחורה, מפנה עורף לפשרה עם הפלסטינים, ומנהיגיה מעדיפים ספרי קודש ובדיות היסטוריות על פני חשיבה חופשית, עצוב להיפרד מהנציג האחרון של דור המייסדים, שפעל כל חייו בלא ליאות כדי להציב את ישראל במקום של כבוד בין המדינות המפותחות במערב.

למאמר המערכת המלא

שמעון פרס לצד דוד בן גוריון, ב-1963
שמעון פרס לצד דוד בן גוריון, ב-1963צילום: מיקי אסטל / באדיב
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ארי שביט || פרידה מאחרון הענקים שבנו במו ידיהם את הבית השלישי

בסוף, בסוף, זה דימונה. נכון: הוא הקים את התעשייה האווירית (1953) וקיבל את ההחלטה על מבצע אנטבה (1976) והציל את ישראל מהאינפלציה (1985) והוציא את צה"ל מלבנון (1985). הוא ניסה את הסכם לונדון (1987) והוביל את תהליך אוסלו (1993) והצליח להיהפך מפוליטיקאי שנוי במחלוקת לנשיא אהוב (2007). אבל התרומה האמיתית של שמעון פרס למדינת היהודים היא העבודה המופלאה שעשה בפריז באמצע שנות ה–50, שהובילה להקמת כור גרעיני בנגב. כנגד כוחות אדירים הצליח שוליית הקוסם של דוד בן גוריון לפרוס מתחת לישראל את רשת הביטחון האסטרטגית המבטיחה את קיומה. כנגד כל הסיכויים, הקיבוצניק בן ה–34 הניח מעלינו את פעמון הזכוכית הבלתי נראה, המאפשר לנו לחיות חיים כמעטי שפויים במקום המטורף הזה.

לטור המלא של ארי שביט

פרס לצד חיילי תותחנים במהלך מבצע ענבי זעם, ב-1996
פרס לצד חיילי תותחנים במהלך מבצע ענבי זעם, ב-1996צילום: ארד שלמה / באדיבו
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שר החוץ של בחריין ספד לפרס: "איש של מלחמה ואיש של השלום החמקמק"

שר החוץ של בחריין ספד הבוקר (חמישי) לנשיא התשיעי שמעון פרס. "נוח על משכבך בשלום הנשיא שמעון פרס. איש של מלחמה ואיש של השלום החמקמק עדיין במזרח התיכון", כתב חאליד אל-חליפה בחשבון הטוויטר שלו. מדובר בתגובה ראשונה של בכיר בעולם הערבי למותו של פרס.

עדיין לא ברור אם נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי, עבדאללה מלך ירדן והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) יגיעו להשתתף בטקס. גורם פלסטיני בכיר המקורב לעבאס אמר אתמול ל"הארץ" כי הפלסטינים מתכוונים לשלוח נציג מטעמם להלוויה, אך עדיין לא הוחלט באיזה דרג. לפי הערכות בלשכת אבו מאזן, ההחלטה תתקבל על סמך החלטות שיתקבלו בארמון הנשיאות בקהיר ובארמון המלוכה בעמאן, והשתתפותם של א־סיסי ועבדאללה בהלוויה תבטיח גם את השתתפות עבאס.

גורמים ירדנים מסרו אתמול ל"הארץ" שטרם הוחלט מי ייצג את הממלכה בהלוויה וכי ההחלטה בעניין תתקבל היום. גם מקהיר נמסר כי רק היום תתקבל ההחלטה לגבי הנציג שיישלח להלוויה בירושלים.

הידיעה על מותו של פרס פורסמה אתמול בהרחבה בכלי תקשורת מרכזיים בעולם הערבי. רוב אמצעי התקשורת בחרו לדווח באופן לקוני על מותו של פרס בן ה–93, אולם הנושא זכה לחשיפה גדולה גם ברשתות החברתיות. גם בקרב החברה הערבית בישראל מותו של הנשיא לשעבר קיבל הדים רבים והנושא היה לשיחת היום ברשתות החברתיות. ברשימה המשותפת נמנעו אתמול מלמסור הודעה רשמית על מותו של פרס ולא ברור אם הרשימה תשלח נציגות מטעמה ללוויה או שתהיה זו החלטה שיקבלו הסיעות בנפרד. (ברק רביד וג'קי חורי)

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יוסי ורטר || הניצחון האחרון של פרס על יריבו המיתולוגי

הרכבת האווירית העושה דרכה לנתב"ג מיישבת גם את המריבה האחרונה הזו, החד־צדדית, בין שני הפוליטיקאים שיריבותם וטינתם ההדדית במשך כשלושה עשורים היתה עוצמתית לא פחות משיתוף הפעולה ביניהם בתחילת שנות התשעים, עד לרצח. פרס נותן פייט יפה לרבין. הלווייתו תהיה מרשימה ועתירת מנהיגי עולם, לא פחות משל יריבו המיתולוגי, שעד ליום הרצח ממש עוד התרוצץ ביניהם מתווך בניסיון לכבות שריפות ולהשקיט כעסים.

לטור המלא של יוסי ורטר

פרס ורבין, ב-1976
פרס ורבין, ב-1976צילום: יעקב סער / לע"מ
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבוקר: כל הצירים המובילים לכנסת ייחסמו; ארונו של פרס הוצב ברחבת הכנסת

ארונו של שמעון פרס הונח הבוקר ברחבת הכנסת בירושלים, לקראת הזמנת הציבור לחלוף על פניו החל מהשעה 9:00. במסגרת ההכנות לאירוע צירים רבים בירושלים נחסמים הבוקר. כביש 1 ייחסם לסירוגין ביומיים הקרובים בשל הגעתם של מנהיגים מרחבי העולם.

הבוקר יצא ארונו של פרס מבסיס צריפין, מלווה בכוחות משטרה, והגיע אל רחבת הכנסת בירושלים. המשטרה יצרה חסימה זמנית שנועדה לאפשר לשיירה להיות מופרדת משאר הנוסעים בכביש. במקביל, בשעות אלה נחסמים כל הצירים המובילים לרחבת הכנסת (רחובות קפלן וזוסמן), ו-7,000 שוטרים מתפרסים בצירים המרכזיים על מנת להסדיר את התנועה ולשמור על הסדר.

בשעה 8:45 יתקיים ברחבת הכנסת טקס הנחת זרים במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה ויו"ר הכנסת. החל מהשעה 9:00 ועד השעה 21:00 יוכל הציבור הרחב לבוא לרחבת הכנסת בכדי לעבור על פני ארונו של פרס. הקהל שירצה להגיע לכנסת יוכל להחנות ללא תשלום את הרכב באחד החניונים הבאים: חניון גבעת התחמושת, מתחם הרכבת, טדי, גן החיות, לטרון וחניון חנע וסע במודיעין, משם יצאו הסעות בחינם אל הכנסת ובחזרה.

ארונו של פרס מובא לרחבת הכנסת, הבוקר
רחבת הכנסת, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי
הסדרי התנועה בירושלים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חמי שלו || שמעון פרס, מעיין בלתי נדלה של סתירות פנימיות

פרס היה אוהב ישראל ובן הארץ בכל רמ״ח אבריו, אך מעולם לא נחשב לישראלי למהדרין. בחייו נתפס כזר ובמותו הוא מתואר עתה כבן אלים שירד אלינו מן השמיים. פרס חי בארץ 82 מתוך 93 שנותיו, אך הוא מעולם לא נראה כישראלי אותנטי, לא נשמע כישראלי אותנטי, לא התנהג כישראלי אותנטי ולא חשב כישראלי אותנטי. הוא היה איש העולם הגדול במדינה שרואה בעיקר את עצמה, איש העתיד בארץ הנשלטת על ידי עברה, אמן העידון והניואנס שנאלץ לשחק בפני טריבונות של שחץ ורהב, איש המחשבה הקרה על בימה שבה הפחדים והרגשות נותנים את הטון.

לטור המלא של חמי שלו

פרס סועד בחברת בדואים בכסייפה, ב-1985
פרס סועד בחברת בדואים בכסייפה, ב-1985צילום: Max Nash/אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אובמה הורה להוריד לחצי התורן את דגלי ארה"ב ביום הלווייתו של פרס

בצעד יוצא דופן, שיגר לפנות בוקר (חמישי) נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הודעה בה קרא להורדת דגלי ארצות הברית לחצי התורן ביום הלווייתו של ראש הממשלה לשעבר והנשיא התשיעי, שמעון פרס. הנשיא הורה על הורדת הדגל בגופים רשמיים של המדינה הנמצאים ברחבי העולם: בכל שגרירויות ארה"ב, בנציגויות ובמשרדים רשמיים נוספים, ובכללם בסיסים צבאיים וציים ימיים.

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבית הלבן מאשר: אובמה ישתתף בהלוויית פרס

הבית הלבן אישר הערב סופית (רביעי) כי נשיא ארה"ב ברק אובמה ישתתף בהלווייתו של שמעון פרס. אובמה יעזוב את וושינגטון ב-29 בספטמבר וימריא חזרה לארה"ב ב-30 לספטמבר מיד אחרי טקס הלוויה‎.

בהלוויה צפויים להשתתף נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, שינחת כבר מחר בבוקר, וכן יורש העצר הבריטי הנסיך צ'ארלס וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, לו זה יהיה ביקור ראשון בישראל, נשיא גרמניה יואכים גאוק, נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו, המושל הכללי של אוסטרליה פיטר קוסגרוב, המלכה האם של הולנד ביאטריס וראש ממשלת הולנד מארק רוטה, נשיא שווייץ, שר החוץ של אוסטריה, שר החוץ של פורטוגל, נשיא טוגו ונשיא רומניה.

קודם לכן הודיעה מנהלת מערך התקשורת של הילרי קלינטון, ג'ניפר פלמיירי, כי הדיווחים על הגעתה של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב להלוויה ביום שישי אינם נכונים. במשרד החוץ, שדיווח הבוקר על הגעת בני הזוג קלינטון, טוענים שהיה בידם אישור ודאי לבואה. במקביל דווח הבוקר גם על הגעתם של האפיפיור פרנסיסקוס וראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול, אך אלה מסרו זמן קצר לאחר מכן כי לא יגיעו לישראל. (ברק רביד)

אובמה ופרס, ב-2013
אובמה ופרס, ב-2013צילום: עמוס בן גרשום / לע"
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אלפי שוטרים וצירים חסומים: הושלמה ההיערכות לקראת מסע הלוויה של פרס

משטרת ישראל השלימה את היערכותה לקראת מסע הלווייתו של הנשיא התשיעי שמעון פרס. צירים רבים בירושלים ייחסמו מחר, עם הצבת ארונו של פרס ברחבת הכנסת, וביום שישי, אז יתקיים מסע הלוויה לעבר הר הרצל. במקביל, כביש 1 ייחסם לסירוגין ביומיים הקרובים, בשל הגעתם של מנהיגים מרחבי העולם.

לידיעה המלאה על הסדרי התנועה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טראמפ ספד לפרס: "התגלמות המדינאי ופטריוט דגול"

המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, הביע הערב (רביעי) את תנחומיו בעקבות מותו של הנשיא התשיעי שמעון פרס.

"מלניה ואני מביעים את תנחומינו העמוקים למשפחתו של פרס, על לכתו של אב וסב אהוב", כתב טראמפ בעמוד הפייסבוק שלו, "על הבמה העולמית, פרס היה ראש למשפחה גדולה בהרבה – עם ישראל, שאותו הוא הוביל בהצלחה רבה כראש ממשלה ונשיא. חייו של שמעון פרס הוקדשו תמיד לשלום, ולאחר שהיה עד למלחמות ולמחיר האנושי שגבו, פרס הקדיש את יכולות המנהיגות שלו לקידום השלום בין ישראל לשכנותיה הערביות".

טראמפ הוסיף כי פרס היה "התגלמות המדינאי, פטריוט דגול וחברם של שוחרי השלום בכל העולם שידו הושטה תמיד בשלום ובידידות", וכי הוא "גילם את האצילות והנועם באזור שבו הם חסרים תמיד".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גדעון לוי || פרס רצה שלום ופעל למענו - אבל עצר בחצי הדרך

המדינה היתה פרס, פרס היה המדינה, לפחות במידת מה. הוא היה תבנית נופה במשך כל השנים והתפקידים. הסתכלו עליו, ותראו אותנו. כל כך רוצים שלום וכל כך מעט עושים להשגתו. הוא היה הפנים היפות של המדינה — מה יפות? יפהפיות — אבל גם מוליכות שולל. הישראלים אוהבים עכשיו להתרפק עליו, כמה נעים שהיה לנו איש כזה. גם ראשי תבל שיגיעו ביום שישי ללוויה יפליגו בשבח תרומתו לשלום.

איזה שלום? האיש שהביא את דימונה ואת מבצע קדש, את נצרת עילית ואת עפרה, את תע"ש ואת התעשייה האווירית — כמה שלום (וצדק) הוא באמת הביא? וכמה כיבוש והתנחלויות? אין ספק שרצה בשלום ופעל למענו. אבל הוא עצר בחצי הדרך — ההתעלמות מההתנחלויות באוסלו — ואין חצאי דרך לשלום. לא רק הימין אשם בכישלון.

לטור המלא של גדעון לוי

ראש האופוזיציה פרס בלשכתו, ב-1981
ראש האופוזיציה פרס בלשכתו, ב-1981צילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הדגלים בכנסת הורדו לחצי התורן; אדלשטיין: "אנחנו נפרדים מראש המשפחה"

הורדת הדגלים לחצי התורן, היום ברחבת הכנסת
הורדת הדגלים לחצי התורן, היום ברחבת הכנסתצילום: יצחק הררי / דוברות

הדגלים ברחבת הכנסת הורדו היום (רביעי) לחצי התורן, לקראת הצבת ארונו של הנשיא התשיעי שמעון פרס מחר בכנסת.

"באתי לבקר את שמעון פרס בבית החולים בשבוע שעבר והייתי אופטימי. איך עוד אפשר להרגיש לצדו של שמעון פרס, 'האופטימי הנצחי'", אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לאחר טקס הורדת הדגלים, "הייתי משוכנע שגם הפעם, בפתיחת מושב החורף הקרוב, יישב שמעון פרס כמו תמיד במליאת הכנסת".

אדלשטיין הוסיף כי "שמעון פרס היה חבר כנסת שכיהן בכנסת מספר בלתי נתפס של שנים. ארבעים ושמונה שנים. אני בספק אם יש מישהו שאי פעם יתקרב אפילו לשיא הזה. אנחנו נפרדים היום לא רק ממישהו שהיה כמו בן משפחה, אנחנו נפרדים מראש המשפחה. אדם שכל חייו חיפש רק לתרום, וככה נזכור אותו לעד". קודם לכן, קרא יושב ראש הכנסת פרק תהילים והדליק נר זיכרון שהוצב בכנסת לצד תמונתו של פרס (יהונתן ליס).

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גידי וייץ || מאור שהטיל צללים: יש להסתכל על פרס במבט מפוכח

ביום שבו הספדים ובהם דברי שבח על פרס נשמעים מכל הכיוונים, צריך לזכור לא רק את הכור הגרעיני ואת אוסלו, את הדברת האינפלציה ואת הננו-טכנולוגיה, את אהבת העולם אליו, את קידומם של אנשים מוכשרים, את הריסון והאיפוק הנדירים, כושר העבודה המופלא, הרלוונטיות, הרעננות המחשבתית והדמיון המפותח. כיוון שמדובר באדם ששירת עשרות שנים בשמנו ובשירותנו, המבט עליו חייב להיות מורכב ומפוכח ללא גרם של סכריניות וקיטש. לא צריך לנקר בגופה כעיט, אך גם לא להצטרף לפולחן. ולכן ביום הזה צריך להזכיר גם את קו 300 ואת המעורבות במלחמת סיני, את ניסיון ההדחה האכזרי של אשכול מראשות הממשלה ערב מלחמת ששת הימים, את המסוק של שר הביטחון שדאה מעל סבסטיה לקול צהלת המתנחלים, את התככים הנבזיים נגד רבין, את ההתנגדות להפצצת הכור העיראקי, איראנגייט, פולארד, מבצע ענבי זעם, את התבוסות, ההיאחזות בשלטון בכל תנאי, מופעי החנופה הגרנדיוזיים שארגן לעצמו, את מכתבי ההמלצה לפושעי צווארון לבן והקשרים עם אילי הון מפוקפקים ועסקנים ירודים. את ההתמקדות הקיצונית בעצמו וההבטחות הרבות שהופרו.

לטור המלא של גידי וייץ

פרס וערפאת, בינואר 1995
פרס וערפאת, בינואר 1995צילום: אלכס ליבק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בניגוד להודעת משרד החוץ: הילרי קלינטון לא תגיע להלוויתו של שמעון פרס

ג'ניפר פלמיירי, מנהלת מערך התקשורת של הילרי קלינטון, הודיעה כי הדיווחים על הגעתה של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב להלווייתו של שמעון פרס ביום שישי - אינם נכונים.

במשרד החוץ, שדיווח הבוקר על הגעת בני הזוג קלינטון, טוענים שהיה בידם אישור ודאי לבואה. למעט קלינטון, דווח הבוקר גם על הגעתם של האפיפיור פרנסיסקוס וראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול, אך אלה מסרו זמן קצר לאחר מכן כי לא יגיעו לישראל.

בכיר פלסטיני אמר ל"הארץ" כי קיימת סבירות גבוהה שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ישתתף בהלווייתו של פרס, וכי הדבר תלוי במידה רבה בהשתתפות נשיא מצרים ומלך ירדן. לדבריו, החלטה סופית תתקבל בשעות הקרובות.

סגן נשיא ארה״ב, ג׳ו ביידן, התייחס בצהריים למותו של פרס, וכתב: "כשהוא דיבר כולם הקשיבו. הוא היה הנשמה של ישראל. אחרי לכתו העולם יהיה מעט חשוך יותר".

מלכת בריטניה, אליזבת השנייה, מסרה גם היא את תנחומיה בעקבות מותו של פרס. בהודעה שהתפרסמה מטעמה נכתב כי "המלכה חשה עצב עמוק בעקבות מותו של שמעון פרס. הוד מעלתה זוכרת בחום את פגישתה עם מר פרס ב-2008, והיא שולחת את תנחומיה למשפחתו ולעם ישראל בזמן עצוב זה". בהודעה נמסר כי המלכה תיוצג בהלוויה הממלכתית בירושלים על ידי הנסיך צ'ארלס. (ברק רביד וג'קי חורי)

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ארונו של פרס יוצב ברחבת הכנסת מחר החל מ-9:00; מסכי ענק יועמדו בהר הרצל בשישי

לקראת הצבת ארונו של שמעון פרס מחר בכנסת יורדו היום בשעה 16:00 הדגלים במשכן לחצי התורן. מחר בשעה 8:45 בבוקר יתקיים ברחבה טקס הנחת זרים במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה ויו"ר הכנסת. החל מהשעה 9:00 ועד השעה 21:00 יוכל הציבור הרחב לבוא  לרחבת הכנסת בכדי לעבור על פני ארונו של שמעון פרס – כך הוחלט היום בישיבת ועדת השרים לסמלים ולטקסים.

מחרתיים, בשעה 8:30, יצא הארון מהכנסת להר הרצל. ב-9:30 יתקיים בהר הרצל טקס פרידה והספדים. בשעה 11:00 יעבור מסע ההלוויה לחלקת גדולי האומה ובשעה 12:00 יתקיים טקס קבורה ממלכתי. לבקשת מרכז פרס לשלום, נוכחות הקהל בטקס תהיה מצומצמת, אך מסכי ענק שיוצבו במקום יאפשרו לכל מי שיגיע להר הרצל לצפות בו.  

עוד נמסר מוועדת הסמלים והטקסים, כי נציגי מדינות העולם יוכלו להגיע במסוקים הישר לסביבת הר הרצל, שם יהיו כמה מנחתים בכדי למנוע חסימת כבישים. (יהונתן ליס)

יום חמישי: טקס בכנסת
08:45 ארונו של פרס יוצב בכנסת, וזרים יונחו על ידי הנשיא, רה"מ ויו"ר הכנסת
09:00 - 21:00 הציבור הרחב יוכל להגיע לכנסת ולחלוף על פני ארונו של פרס

יום שישי: הלוויה ממלכתית בהר הרצל
08:30 יציאת הארון מהכנסת לעבר הר הרצל
09:30 טקס פרידה והספדים
11:00 הליכה לעבר חלקת גדולי האומה
12:00 טקס קבורה ממלכתי בהשתתפות מנהיגים מרחבי העולם
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עבאס שיגר מברק למשפחת פרס: הוא היה שותף לשלום האמיצים בין רבין לערפאת

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) שיגר מברק תנחומים למשפחתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס ובו הביע צער וכאב על מותו. עבאס כתב למשפחה כי פרס "היה שותף לשלום האמיצים עם הנשיא לשעבר יאסר ערפאת וראש הממשלה רבין ועשה מאמצים גדולים למען השגת שלום מאז הסכמי אוסלו ועד לרגעים האחרונים בחייו. הדברים פורסמו בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית.

חמאס הביע היום שמחה נוכח מותו של פרס. דובר ארגון הטרור, סמי אבו זוהרי, אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי "העם הפלסטיני שמח מאוד במות הפושע שגרם לשפיכות דמים". לדברי זוהרי, "פרס היה הבכיר הישראלי האחרון שייסד את הכיבוש ומותו הוא שלב בהיסטוריה של הכיבוש ותחילתה של תקופה חדשה של חולשה". (ג'קי חורי)

אבו מאזן בחגיגות עשור לשלטונו
אבו מאזן בחגיגות עשור לשלטונוצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נשיא רוסיה פוטין: הערצתי את אומץ לבו של פרס ואת הפטריוטיזם שלו

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין פרסם בצהריים הודעת תנחומים לרגל מותו של פרס. "ברצוני לשבח את התרומה האישית של פרס להשגת שלום במזרח התיכון", ציין פוטין בהודעה.

"תרומה זו זכתה להערכה מצד הקהילה הבינלאומית ולראיה פרס נובל לשלום שאותו קיבל", הוסיף נשיא רוסיה. "הייתי בר מזל לפגוש את האדם יוצא הדופן הזה פעמים רבות. בכל פגישה התמלאתי הערצה לגבי אומץ לבו, הפטריוטיזם שלו, חוכמתו, חזונו ויכולתו לרדת לעומקם של הנושאים המורכבים ביותר. הוא ייזכר ברוסיה כמי שדחף לקידום היחסים בין ישראל לרוסיה".

לידיעה המלאה: מנהיגי העולם מספידים את שמעון פרס

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ועדת הכנסת לסמלים וטקסים דנה בסדרי הלוויה של שמעון פרס

ועדת הכנסת לסמלים וטקסים התכנסה כדי לדון בסדרי הלווייה של הנשיא וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס. יו"ר הוועדה, שרת התרבות מירי רגב, אמרה בישיבת האבל של הממשלה כי הדבר יעשה בתיאום עם משפחת פרס וכי שוחחה בעניין עם חמי פרס.

בתום הישיבה תפורסם הודעה לציבור על סדרי הלוויה. מדובר בלוויה מורכבת מאוד שמחייבת תיאום בין גורמים רבים. (יהונתן ליס)

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתניהו: היום הוא יומה הראשון של מדינת ישראל בלי שמעון פרס

ישיבת האבל של הממשלה הבוקר נפתחה בדקת דומייה לזכרו של ראש הממשלה ונשיא המדינה לשעבר שמעון פרס. "זה יומה הראשון של מדינת ישראל בלי שמעון פרס ז"ל. שמעון פרס היה מגדולי מנהיגינו שמאחוריו שובל ארוך של הישגים ייחודיים", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו ושלח את תנחומיו למשפחתו של פרס "בשם האומה, בשם עם ישראל ובשם ממשלת ישראל".

"פרס חי חיי מעש. כשהגיע כנער צעיר לבית הספר החקלאי בבן שמן, הוא אמר – מטרת חיי לשרת את עמי. הוא הגשים מטרה זו. הוא עמד ליד עריסתה של המדינה ודאג שתעמוד על רגליים איתנות", ציין נתניהו, "הוא ניצב לצד דוד בן גוריון בזמן הכרעות גדולות. תרם רבות לביצור כוחנו. היתה לו תרומה סגולית להתעצמותנו הביטחונית במישור הגלוי ובתחומים שהשתיקה יפה להם. כשר הביטחון בממשלתו של רבין הוא מילא תפקיד מרכזי בהחלטה לשגר את לוחמנו ללבה של אפריקה".

בהמשך אמר נתניהו כי פרס לא פסק לחתור לשלום ולהאמין בשלום. "ידו תמיד היתה מושתת לפיוס היסטורי עם שכננו. גם עם פיוס זה התמהמה, הוא לימד אותנו לא להיכנע לייאוש, אלא לדבוק בתקווה ולהמשיך בעשייה", הוסיף, "החיים הפוליטיים לא תמיד פינקו אותו. הוא ידע רגעים קשים, אבל בכוח הרצון העז שלו הוא המשיך לחתור קדימה, חדור בשאיפה לקדם את התפתחות המדינה שאהב ולהביא שלום. היו דברים שהסכמנו עליהם ומספרם גדל עם השנים, אבל היו גם חילוקי דעות שהם חלק מהדמוקרטיה. ככל שחלף הזמן, יחסינו התהדקו. הערכתי אותו, אהבתי אותו". (ברק רביד)

נתניהו בעת דקת הדומייה בישיבת האבל המיוחדת לזכר שמעון פרס, היום
נתניהו בעת דקת הדומייה בישיבת האבל המיוחדת לזכר שמעון פרס, היוםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אובמה, ביל קלינטון, הנסיך צ'ארלס עוד ומנהיגים רבים יבואו להלווייתו של שמעון פרס

הבוקר התקיימה במשרד החוץ ישיבת היערכות ראשונה ובה נמסר על עשרות מנהיגים מהעולם שצפויים להגיע להלווייתו של ראש הממשלה והנשיא לשעבר שמעון פרס. נשיא ארה"ב ברק אובמה והנשיא לשעבר ביל קלינטון כבר הודיעו כי יבואו לאירוע.

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון ציין כי בנוסף אליהם צפויים להגיע לאירוע גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ושר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. ההערכה במשרד החוץ היא שלהלוויה יגיעו גם בכירים ממצרים ומירדן וייתכן כי ממדינות ערביות נוספות. הרשות הפלסטינית טרם פרסמה הודעה על מות פרס, אך  ל"הארץ" נודע כי ביומיים האחרונים התקיימה שיחת טלפון בין הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן) לבתו של פרס, צביה ולדן, ובה ביקש לחזק את ידי המשפחה.

עוד יגיעו להלוויית פרס: יורש העצר הבריטי הנסיך צ'ארלס וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, לו זה יהיה ביקור ראשון בישראל, ושר החוץ של קנדה, נשיא גרמניה יואכים גאוק, נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו, המושל הכללי של אוסטרליה פיטר קוסגרוב, המלכה האם של הולנד ביאטריס וראש ממשלת הולנד מארק רוטה, נשיא שווייץ, שר החוץ של אוסטריה, שר החוץ של פורטוגל, נשיא טוגו ונשיא רומניה.

פרס ואובמה בבית הנשיא בירושלים ב-2013, לאחר שפרס העניק לאובמה את אות עיטור הנשיא
פרס ואובמה בבית הנשיא בירושלים ב-2013, לאחר שפרס העניק לאובמה את אות עיטור הנשיאצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שמעון פרס: צעיר בין מבוגרים ומבוגר בין צעירים

איש בלי גיל היה פרס. צעיר בין מבוגרים, ילד שקפץ כיתות, ומבוגר בין צעירים. כשפגש בבית הלבן את ג'ון קנדי, היה ברק אובמה בן שנה וחצי. "מרכז שמעון פרס" הוא שם הולם מאין כמותו - שמעון פרס במרכז. לפני חודש וחצי, בפגישה אחרונה, עוד סקר וחקר את הפוליטיקה הישראלית, לאישיה ולמפלגותיה, מי בפנים ומי על המפתן, בקי ברכילות ומוכן לשמוע עוד. במיוחד התאווה להתעדכן במצב הבדיקות והחקירות נגד משפחת נתניהו. חבל שלא זכה לבשורות ולנחמות.

פרס, החולק מעתה את יום מותו של גמאל עבד-אל נאצר, לא יצא מעולם לגמלאות. כשמת פתאום יגאל אלון, יריבו בהתמודדות על מנהיגות מפלגת העבודה לקראת בחירות 1981, אמר עליו יצחק רבין שאלון "מת במגפיו", כמו גנרל קאסטר בקרב האחרון שלו באינדיאנים. פרס נעל את מגפיו יותר שנים, הרבה יותר, מכל דמות ציבורית בתולדות ישראל, יותר מגולדה מאיר, יותר מדוד בן גוריון, יותר מכולם; והוא מת במגפיו, עובד ובועט.

הוא לא היה אדיש. זה היה יתרונו החיצוני בחיפוש אינסופי של נתיבים חדשים, וזה היה חסרונו הפנימי - כי החשיב מאוד, יותר מדי, מה שנאמר עליו. רצה להיות מוערך, כמובן, אך במיוחד שאף להיות מקובל, יותר מכך - נאהב.

למאמר המלא של אמיר אורן: הדבר היחיד ששמעון פרס ביקש לעצמו לא היה בהישג ידו

שמעון פרס כנשיא המדינה, בכנס באיטליה ב-2008
שמעון פרס כנשיא המדינה, בכנס באיטליה ב-2008צילום: LUCA BRUNO/אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ראש הממשלה והנשיא לשעבר שמעון פרס מת הלילה; הלוייתו תתקיים ביום שישי

ראש הממשלה לשעבר והנשיא התשיעי, שמעון פרס, מת לפנות בוקר בבית החולים שיבא בתל השומר. הלווייתו צפויה להתקיים ביום שישי. נשיא ארה"ב ברק אובמה, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, נשיא צרפת פרנסואה הולנד והאפיפיור פרנסיסקוס כבר הודיעו על כוונתם להגיע להלווייה.

"אנו נפרדים היום בצער עמוק מאבינו, ראש ממשלת ישראל, שמעון פרס", אמר הבוקר בנו של פרס, חמי פרס, בהודעה שמסר בבית החולים שיבא. "אבא שירת את המדינה עד יומו האחרון. לאורך שבעים שנות שליחותו הציבורית פעל למען המדינה במסירות ובשליחות. אבא נהג לומר: גדולתו של אדם כגודל העניין אותו הוא משרת. לא היה לו עניין אחר חוץ מלשרת את עם ישראל, עד נשמת אפו האחרונה".

בשעה 10:00 התכנסה הממשלה לישיבת אבל מיוחדת. מחר יוצב ארונו של פרס ברחבת הכנסת ואזרחים יוכלו לעבור על פניו. פרטים מלאים על סדרי מעבר הציבור על פני הארון יפורסמו בהמשך אך כל הסיורים שתוכננו למחר במשכן - בוטלו.

לידיעה המלאה

תגובות