העימות הדיגיטלי |

מה תעשו עם ההדתה והאם אנחנו בדרך לאפרטהייד? אבי גבאי ועמיר פרץ עונים לגולשי "הארץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי גבאי (מימין) ועמיר פרץ עונים לשאלות גולשי "הארץ"
עדכונים

שאלה ראשונה: הדתה וחילוניות

רועי ועומר שואלים: איך תילחמו כנגד דחיקת עולם הערכים החילוני וההדתה הגוברת במערכת החינוך? מה עמדתכם לגבי תחבורה ציבורית בשבת ונישואים אזרחיים?

תשובתו של אבי גבאי:

הדתה היא אחת התופעות החמורות בחברה הישראלית כיום. שר החינוך ומפלגתו משתמשים בכסף הציבורי ובמערכת החינוך כחלק מזרוע ההחזרה בתשובה וממוקדים בהגדלת הפערים בין מערכת החינוך הדתית לחילונית. אני מתחייב לשים לכך סוף.

אי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת היא עוול חברתי חמור. אני תומך בהפעלת תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת שתקבע על פי הרשות המקומית על פי צרכי ואופי האוכלוסייה, תוך הבטחה שזכויות העובדים ישמרו באופן מלא.

אני מאמין שחובתה של מדינה דמוקרטית מודרנית להעניק לאזרחיה את הזכות להינשא ולהתגרש בדרך בה יבחרו לעשות כן, ואפעל לאפשר זאת באופן מוחלט.

תשובתו של עמיר פרץ:

ביום שאבחר לראשות הממשלה, אביא לישיבת הממשלה הראשונה את ביטול כל החוקים האנטי-דמוקרטיים ומחיקת כל התכנים הפוליטיים שהוכנסו למערכת החינוך על מנת לשמור על החינוך הממלכתי עצמאי ונפרד מזה הממלכתי הדתי. נפתלי בנט, איילת שקד וזאב אלקין יכולים לחוקק מה שהם רוצים ולשכתב את ספרי הלימוד - את כל זה אני מתכוון לבטל בתוך 100 ימים מיום בחירתי לראשות הממשלה.

אני רוכש כבוד רב לערכי היהדות ובתנ"ך אני רואה את המסמך הסוציאליסטי החשוב ביותר, אשר שומר על כבוד האדם העובד וזכותו ליום מנוחה שוויוני. אני בעד תחבורה בין עירונית ותחבורה עירונית במתכונת מצומצמת תוך שמירה על זכויות העובדים ופגיעה קטנה ככל האפשר בפרהסיה. מאחר שמדובר בשינוי של הסטטוס-קוו, אני מתכוון לעשות שינוי הכרחי זה תוך דיאלוג הגון וכן עם מתנגדי התחבורה הציבורית בשבת. באשר לנישואין אזרחיים, אני אישית אשמח לראות את ילדיי מתחתנים כדת משה וישראל, אך איני מאמין שיש לכפות זאת על אף אחד והאלטרנטיבה של נישואין אזרחיים צריכה להיות זמינה לכולם.

שאלה שנייה: עם מי הולכים לקואליציה

איתי שואל: אם למרבה הצער תעמדו בסיטואציה בה תצטרכו לבחור בין נתניהו כראש ממשלה ומפלגת העבודה באופוזיציה, לבין יאיר לפיד בראשות הממשלה ומפלגת העבודה בקואליציה - האם תתמכו בלפיד כדי להחליף את נתניהו?

תשובתו של עמיר פרץ:

אני היחיד שניצח את נתניהו בכל מעוזי הליכוד, הביא לתבוסתו ב-2006 ואנצח אותו שוב. לא נלך עם נתניהו לשום ממשלה. לגבי אפשרויות אחרות, אני מתכוון להציע שראש המפלגה הגדולה מבין אלו שלא ימליצו על נתניהו יהיה זה שירכיב את הממשלה. כמובן שאני מתכוון לעמוד בראש הסיעה הגדולה בגוש המרכז-שמאל, להגדיל את כוחו של המחנה הציוני לשלושים מנדטים ולזכות להרכיב את הממשלה הבאה.

תשובתו של אבי גבאי:

המשימה העיקרית שלנו היא להחליף את שלטון נתניהו ולנצח בבחירות הבאות. הניצחון הזה מתחיל מחר. לשאלתך איתי, מפלגת העבודה בראשותי לא תחבור לקואליציה בראשות נתניהו. מפלגת העבודה בראשותי תחזור להיות מפלגה רלוונטית, חזקה, משפיעה ומובילה במדינת ישראל. שם מקומה. אני מאמין שמפלגת העבודה בראשותי תנצח את הבחירות הבאות ותרכיב את הקואליציה הבאה. יחד עם זאת, המטרה שלנו ברורה - להחליף את נתניהו. מפלגת העבודה לא תהיה גורם שימנע את השינוי הכל כך מתבקש הזה למדינת ישראל.

שאלה שלישית: האם תחברו למרצ ולרשימה המשותפת

חברה, אחד העם וגולשים רבים שאלו: אם תזכו בבחירות הכלליות, האם תציעו גם לרשימה המשותפת ולמרצ להצטרף לקואליציה כדי ליצור חזית שמאל דמוקרטית וגדולה?

תשובתו של אבי גבאי:

הגיע הזמן שלחברה הערבית תהיה נציגות אמיתית בשלטון; מדובר ב-20% מתושבי ישראל. יחד עם זאת, בהרכבה הנוכחי של הרשימה המשותפת יש גורמים אנטי-ציוניים כמו זועבי וזחאלקה ובהרכב כזה לא נוכל לשתף איתם פעולה. בנוגע למרצ - אני רואה בה מרכיב אידיאולוגי חשוב בקואליציה שנקים.

תשובתו של עמיר פרץ:

כאשר אנצח בבחירות, אקבל את אמון הציבור ואת המנדט מהנשיא, נפתח במו"מ קואליציוני על בסיס חידוש תהליך השלום ושינוי המדיניות הכלכלית. אני מתכוון להעמיד קווי יסוד ברורים של שלום וצדק חברתי, ומי שיקבל על עצמו את קווי היסוד של הממשלה יוזמן לשולחן המשא ומתן. אני המנהיג הראשון והיחיד שמינה שר מוסלמי בישראל ולכן ברור שאעשה הכל כדי שאזרחים בארץ יזכו לייצוג ללא הבדלי דת, גזע ומין. 

אין ספק שהאירועים שהתרחשו ברשימה המשותפת מקשים מאוד על האפשרות לצרפם לקואליציה עתידית. למעשה, הקושי גדול עד כדי כך שזה נהפך לבלתי אפשרי. אני מאחל לנו שהרשימה המשותפת תתחלק למרכיביה הקודמים כדי שיהיה ניתן לשתף פעולה עם מרכיבים מתונים בה ולא עם הרשימה הנוכחית שהשתלט עליה אופי קיצוני ולאומני.

לגבי מרצ, מדובר בשותפה טבעית של מפלגת העבודה בכל ממשלה שזכו ראשיה להרכיב ב-25 השנים האחרונות (ממשלת רבין ז"ל, ממשלת ברק).

שאלה רביעית: אפרטהייד ונסיגה חד צדדית

תמר מתל אביב שואלת: האם מדיניות הימין מובילה לאפרטהייד? האם תתמכו בנסיגה חד צדדית כדי לשמור על רוב יהודי במדינת ישראל?

תשובתו של עמיר פרץ:

מדיניות הימין בראשות נתניהו מובילה את ישראל כבר היום אל עבר מדינה דו-לאומית שמסכנת את הרוב היהודי ואת הדמוקרטיה במדינת ישראל. זו מדיניות פסולה מהבחינה הערכית וגם מהבחינה הביטחונית. בתוך שלושה חודשים מיום היבחרי, אני מתכוון לחדש את תהליך השלום על בסיס הקפאת בנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות ותכניתי המדינית על בסיס קווי 67 וחילופי שטחים. לא נמשיך ונוסיף להתנחל בשטחים, אך יחד עם זאת אל לנו לשכוח את לקחי הנסיגות החד-צדדיות מלבנון ומעזה (כמו גם ממוקדי סכסוך אחרים ברחבי העולם) ולפעול בתיאום מקסימלי עם שותפינו בצד הפלסטיני.

תשובתו של אבי גבאי:

מדיניות ממשלת נתניהו מובילה אותנו למציאות של מדינה דו-לאומית ואובדן הרוב היהודי במדינת ישראל. נתניהו נגרר אחרי גורמים קיצוניים ומשיחיים ושבוי בידיהם בשעה שהוא מוביל אותנו לאסון. מדינת ישראל חייבת לחדש את המשא ומתן המדיני ולחזק את הקשרים מול מדינות העולם הערבי המתונות. כניסה לתהליך כזה, בסיוע ארצות הברית, יכולה לחולל שינוי דרמטי במצב המדיני והבינלאומי של ישראל.

אני מאמין שניתן וצריך להתקדם במסלול המדיני כי זה מה שטוב לעתידה של ישראל. אני לא מאמין בנסיגה חד צדדית, אך מאמין שישראל חייבת לחזור וליזום ולרשותה עומדים שורה של מהלכים אותה היא יכולה לבצע בעצמה על מנת להבטיח את ביטחונה וצביונה הדמוקרטי. ישראל צריכה לחזור לעצמה, להפסיק לבנות מחוץ לגושים ולהשקיע את המשאבים על פי סדר העדיפויות הנכון.

שאלה חמישית: מה הפתרון למשבר בעזה

ליז שואלת: מה לדעתכם הפתרון למשבר החמור ברצועת עזה - הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך? שני מיליון הפלסטינים שחיים שם לא הולכים להיעלם, מה הפתרון?

תשובתו של אבי גבאי:

התוצר לנפש במדינת ישראל הוא מהגבוהים בעולם המערבי ומתקרב ל-40 אלף דולר בשנה, בעוד הפלסטינים, שמתגוררים במרחק של 15 דקות נסיעה מאתנו בלבד, מסתפקים בתוצר של כאלפיים דולר לשנה בלבד. פער עצום כזה בין מחנות פליטים לבין רמת חיים מערבית מייצר מתחים עצומים. שיפור מצבם הכלכלי של הפלסטינים לא יהפוך אותם לאוהבי ישראל אבל יוביל אותם למתינות מדינית. תשתיות אזרחיות מתקדמות, גם בעזה, הן אינטרס שלנו. יש כיום נכונות בעולם הערבי ושל חלק ממדינות המערב לבצע "תכנית מרשל" של השקעות עתק אזרחיות בשטחי הרשות הפלסטינית ולנו יש אינטרס לאפשר זאת.

תשובתו של עמיר פרץ:

באופן בלתי תלוי בנסיבות, עלינו לעשות הכל כדי למנוע את המשבר ההומניטרי בעזה. ראשית, משום שחשמל ומים הם כמו אוויר לנשימה - אין למנוע אותם מאיש. יש לספק חשמל לשני מיליון תושבי עזה ולבוא חשבון עם חמאס בלי לפגוע בצרכים הבסיסיים ביותר. גם במקרה זה הצו המוסרי משתלב עם האינטרס הביטחוני.

ברמה האסטרטגית, יש להוביל בנחישות ובגיבוי בינלאומי מדיניות של פירוז תמורת שיקום. אני מתכוון, בחסות תהליך השלום שאחדש, להניח יוזמה בינלאומית לפירוז עזה והעברת השליטה באופן הדרגתי לידי הרשות הפלסטינית תמורת שיקום הרצועה כולה. יחד עם זאת חשוב שיידעו ראשי החמאס כי מול הטרור נילחם בנחישות וללא פשרות. יידע כל ילד בעוטף עזה וערי ישראל בכלל, שמדינת ישראל וצה"ל תילחם עבורו; ויידעו כל ילד ואזרח ברצועת עזה שמדינת ישראל רואה בחמאס את האויב - ולא בתושבי עזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ