אבי גבאי נבחר לראשות מפלגת העבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
אינפו תוצאות פריימריז
עדכונים

יחימוביץ': הישג מדהים ומרגש, לבני: זה הזמן לגוש גדול

יו"ר המפלגה המודח יצחק הרצוג, שתמך בעמיר פרץ בסיבוב השני של הפריימריז, בירך את גבאי על ניצחונו, ואמר: "שוחחתי כעת עם גבאי והבהרתי לו כי אתייצב לצידו לסייע לו בכל דרך לחיזוקה של מפלגת העבודה והחלפת השלטון".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ', שתמכה בגבאי ולקחה חלק פעיל בקמפיין שלו, אמרה כי "בחירתו היא הישג מדהים ומרגש המעיד יותר מכל על כך שמפלגת העבודה היא מפלגה חפצת חיים, חכמה ודמוקרטית שיכולה לשמש דוגמה ומופת למערכת הפוליטית בישראל". יחימוביץ' הוסיפה: "זכינו ביו"ר מפלגה נקי כפיים, אמיץ ויוצא דופן בכישוריו, ומחר נקום לבוקר של תקווה".

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני, בירכה גם כן על בחירתו של גבאי ואמרה כי "המשימה המשותפת שלפנינו כעת היא ליצור תקווה מחודשת ואמתית להחלפת השלטון ולהציע דרך אחרת, טובה יותר לישראל ולאזרחיה". לבני אמרה כי כעת, עם תום הבחירות הפנימיות במפלגת העבודה, תידרש המחנה הציוני "להרחיב את השורות לגוש גדול" כדי להחליף את נתניהו.

אבי גבאי נבחר לראשות מפלגת העבודה

אבי גבאי ניצח את עמיר פרץ ונבחר לעמוד בראשות מפלגת העבודה. על פי תוצאות הסיבוב השני של הפריימריז, גבאי קיבל 52 אחוזי תמיכה, שהם כ-16 אלף קולות, ואילו פרץ קיבל 48 אחוזי תמיכה, שהם כ-14 אלף קולות וחצי. שיעור ההצבעה בסיבוב השני עמד על 59%.

גבאי בקלפי בדיזנגוף סנטר, היוםצילום: מוטי מילרוד

נסגרו הקלפיות: 59% מבעלי זכות ההצבעה באו להצביע

לאחר ש-59% מהמתפקדים למפלגת העבודה הצביעו היום בסיבוב השני של הפריימריז לראשות המפלגה, נסגרו בשעה 21:00 הקלפיות ברחבי הארץ. שיעור ההצבעה זהה לשיעור ההצבעה בסיבוב הראשון, ונחשב לגבוה יחסית לבחירות פנימיות קודמות במפלגה. התוצאות צפויות לקראת השעה 22:00

אפילו בקלפי בדיזינגוף סנטר חסרו הכיף והתשוקה

גבאי בדיזינגוף סנטר

בקלפי בדרום יפו נראה שכצפוי, המצביעים הערבים הולכים עם עמיר פרץ. בשולחן של פעילי פרץ ישבו שרבל חילו, חליל דיסוקי, גנדור כריסטו ומשה כהן, כשממול פעיל של גבאי בשם דני פרץ מצפון תל אביב הודה שמי שהצביעו לגבאי ביפו היו צעירים יהודים. שרבל, בן לעדה הנוצרית מרונית, תומך בפרץ, שלדבריו יכול לעשות שינוי. "אפילו שפרץ לא יודע אנגלית, הוא יודע לעשות דברים צבאיים וגם עוזר לפועלים. וגם מותר להיות איש הדרום".

בדיזינגוף סנטר ניתן היה למצוא קצת אקשן, אבל עדיין, הפריימריז האלה חסרו את התשוקה והכיף של הבחירות המוקדמות בליכוד. ובכל זאת, בקלפי ליד קולנוע לב היו כ-15 פעילים של פרץ עם חולצות אדומות עליהן הודפסו שפמים ומספר דומה של פעילי גבאי, שבחר בצבע הכחול. "האשכנזים יצביעו לו, ואז לא ילכו ליאיר לפיד", הסבירה בשקט פעילה עם חולצת גבאי את מה שמעטים מעזים לומר בקול.

בגלל הקרבה לבתי הקולנוע, הריח השולט הוא של פופקורן. גבאי אמור להגיע למקום בכל רגע, וכולם נרגשים, אפילו חלק מאנשי פרץ. "נשים לו רגל", אומר אחד מהם בצחוק. בינתיים ח"כ מרב מיכאלי (שתומכת בפרץ) והעוזרת שלה מחלקות פופקורן שהן מכנות 'פופקורן שוחד בחירות'. ואז מגיע גבאי. נשמעות הצעקות "הו הא מי זה בא? ראש הממשלה הבא" וגם מגיעות מצלמות הטלוויזיה. "כל הרעש בלי בוחרים לא יעזור", מקניט אוהד פרץ. זו הפעם הראשונה שאני פוגש את גבאי, שלובש חולצת תכלת בהירה וג'ינס. הוא מחייך, אבל מקרוב נראה שעיניו עייפות ווריד בולט במצחו. יש בו סוג של נונשלנטיות עייפה של מנכ"ל שבא להרים כוסית עם עובדים באחד מחגי תשרי.

גבאי מסתכל אלי מוזר, כי אני עם חולצה אדומה, המזוהה עם תומכי פרץ, ואולי כי הוא מכיר אותי. בסוף הוא ניגש אלי, לוחץ את ייד ואומר בהתלהבות "תודה שבאת להצביע, לא משנה למי". אני תוהה אצל המאבטח ליד הקלפי אם היו תקריות, והוא אומר שהמצביעים בעבודה רגועים מאוד: "כל שנתיים מחליפים מנהיג, אז הם רגילים ולא מתעצבנים. יודעים שהכול עובר". (רועי צ'יקי ארד)

גבאי: "יש מעורבות אינטנסיבית בבחירות שלנו מצד מפלגות אחרות"

אבי גבאי פרסם הערב סרטון בפייסבוק בו טען כי "מהבוקר אנחנו רואים מעורבות אינטנסיבית מאוד בבחירות שלנו מצד מפלגות אחרות, שרוצות לקבוע מי יעמוד בראשות העבודה". גבאי הוסיף כי "את מפלגת העבודה צריך להחזיר למצב שהיא יכולה לנצח בחירות". לדבריו, "אם מפלגת העבודה תדבר ותעשה פוליטיקה שונה, היא תביא קהלים חדשים ולא תאבד את הקיימים". 

נכון לשעה 19:15, 48% מבעלי זכות הבחירה, שהם כ-25 אלף איש, הצביעו בפריימריז

הקלפי מקיבוץ בארי עברה אחרי הצהריים לנתיבות

בקלפי שליד חדר האוכל בקיבוץ בארי לא היתה בצהריים אווירת בחירות של ממש. שני בני נוער משועממים, אחד מהם עם חולצה של עמיר פרץ, הסתובבו עם פליירים של פרץ כאילו היו ספינרים ואפילו לא הציעו את חומרי התעמולה. לגבאי לא היתה נציגות עם חומרי תעמולה או שלטים.

מהקלפי יוצא הדר גלברד, עובד בדפוס בארי שמספר שהצביע לפרץ, למרות שבבחירות הכלליות הוא מתכוון להצביע בכלל ליאיר לפיד. "פרץ הכי פחות יפריע ליאיר לפיד ואני בעד לפיד", הוא אומר. עם זאת, הוא לא פוסל שאם יווצר מומנטום סביב פרץ, יצביע בסוף לעבודה: "אני אוהב את פרץ. השני, אני לא יודע מיהו, פוליטיקאים חדשים לך תדע. אם פרץ יגבש צוות טוב, אולי אבחר בו. היום הצוות לא כל כך טוב, רבים אחד עם השני".

מבארי אני לוקח טרמפ עם לי, לב-ים ודנה, שלוש סטודנטיות מקסימות מאוניברסיטת בן גוריון שהפעילות את הקלפי בקיבוץ וכעת ממשיכות אתה לנתיבות, שם הקלפי תפעל משעות אחר הצהריים עד תשע בערב. אני נלהב לנסוע עם הקלפי, נזכר בימים הטובים של מפלגת העבודה שהארגזים עם הפתקים נעלמו בכל מיני ערי ספר. אולי אצליח לסגור קומבינה עם הבחורות ולקדם מועמד על פי טעמי. אבל אז מתברר לי שהמחשב למעשה מעביר את התוצאות למערכת המרכזית אונליין. "בנתיבות הרבה יותר סוער", הן אומרות ועוברות לשוחח על סוגי סלטים בארומה.

(רועי צ'יקי ארד)

יותר מרבע מכלל המצביעים פקדו את הקלפיות עד השעה 16:00

שיעור ההצבעה בפריימריז לראשות מפלגת העבודה עומד נכון לשעה 16:00 על 27 אחוזים, שהם כ-14.5 אלף מצביעים. 

לפי גורמים במפלגה, נכון לשעה זו אחוז ההצבעה במחוז הדרום הוא 30%, במחוז דן 28%, במחוז מרכז 26%, במחוז צפון 22%, במחוז תל אביב 26%, בנגב – 17% ובקיבוצים – 37%. אחוז ההצבעה בקרב הערבים נמוך - 11% בלבד.

אחוז הצבעה גבוה בדרום הארץ משחק לידי פרץ, ואילו גבאי נהנה מתמיכה גבוהה בקיבוצים. בחברה הערבית נוטים להצביע לפרץ, אך אחוז ההצבעה הנמוך בה עשוי לפגוע בו.  

ניתן להתעדכן כל העת בשיעור ההצבעה כאן

בקלפי של העבודה באשקלון, כולם משפחה

באשקלון הסמוכה לשדרות לא נראה שיש לאבי גבאי סיכוי. עמיר פרץ זכה לשלטים רבים ולשני שולחנות עמוסי פעילים, כולם לבושים חולצות שממתגות את השפם. מנגד, לאבי גבאי יש שלושה פעילים, חלקם ללא חולצות המועמד. השלטים שבהם הסביר הרצוג כמה חשוב לשמור על שלטונו הופקעו לטובת פרץ - צד תמונתו של המועמד המודח הודבק אל כיסאות בעוד הצד השני נושא את תמונתו של פרץ. כה קשה המצב, שאנשי גבאי מכינים קפה גם לפעילים של פרץ.

אחד הפעילים של פרץ בקלפי באשקלון, היום. אווירה מנומנמתצילום: אילן אסייג

עד שעות הצהריים האווירה דלילה באנשים בכל מקרה וכמעט אין מצביעים. כוס פלסטיק התגלגלה על הרצפה אך איש לא הרים אותה. עו"ד מיכה לנקרי, בן 64, דובר סיעת העבודה בתקופת יצחק רבין, והרוח החיה בשולחן של פרץ, מגניב לידי במהירות כרטיס ביקור. "אחרי כל ההסכמים, יש לנו 11 חברי כנסת ואת ההסתדרות. אבל אנחנו לא שאננים, זה לא נגמר עד שנגמר. האווירה טובה, אבל אנחנו לא באופוריה".

בשולחן המתחרה יושב דני מימון, בן 65, עובד עיריית אשקלון לשעבר ולא נראה מבסוט במיוחד. לפתע, מתגברת הרוח והשלט של עמיר פרץ נופל מהכיסאות. "הכול זז לטובתנו, רק דיברת", אמר מימון. 

(רועי צ'יקי ארד)

לידיעה המלאה

אחוזי הצבעה גבוהים עד כה בבחירות בעבודה: 13.3%

עד כה נרשמו אחוזי הצבעה גבוהים בבחירות למפלגת העבודה: 13.3 אחוזים. בסיבוב הראשון, נרשמו בשעות דומות 12.7 אחוזים.

במטה גבאי מקווים כי אחוז ההצבעה הגבוה ישרת אותם. עם זאת, במטה מודאגים מכך שאחוז ההצבעה הגבוה נרשם בייחוד בדרום, בעוד במרכז ניכרת נוכחות חלשה בקלפיות. אם קצב ההצבעה יימשך באופן דומה, אחוז ההצבעה הסופי יעמוד על כ-65 אחוזים.

גבאי הצביע בירושלים: "אחוזי הצבעה גבוהים יקרבו אותנו לניצחון"

גבאי ואמו בקלפי בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

המועמד אבי גבאי הצביע לפני זמן קצר בקלפי בירושלים יחד עם אמו שרה. גבאי קרא למתפקדי המפלגה לצאת להצביע והוסיף: "סיפור היום מאוד פשוט - אחוזי הצבעה גבוהים יקרבו אותנו לניצחון ולהתחלה חדשה למפלגת העבודה. אחוזי הצבעה נמוכים יובילו אותנו למה שהיה".

(חיים לוינסון)

פרץ בקלפי בשדרות: "אנחנו רוצים לעשות שלום"

עמיר פרץ בקלפי בשדרות, הבוקרצילום: אילן אסייג

חצי שעה לפני פתיחת הקלפי בשדרות, האווירה ביישובו של פרץ עוד נותרה מנומנמת. פעילים ספורים עמדו משעות הבוקר בעמדה. מולם, קמה עמדה מתחרה מטעמם של פעילי גבאי. "הכל יכול לקרות, צריך להיות זהירים. אנחנו לא נחים על זרי הדפנה", אמר יורם אליאסי, פעיל של פרץ בן 52 משדרות. "גם במבצרים הכי מובהקים של הליכוד כולם ביבי? תמיד יכולות להיות הפתעות", הוסיף.

אדווה גבאי, תושבת שדרות בת 26 ופעילה של מחנה גבאי אמרה כי "אני מאמינה שאנחנו צריכים להיות פה, להראות נוכחות". פעיל נוסף, שלומי נגב (50) ממושב תדהר, מודה כי לגרוף עבורו קולות בקרב תושבי שדרות יהיה קשה. "צריך להבין שבקלפי בשדרות באים להצביע גם מהקיבוצים שמהאזור. מתושבי שדרות יש לנו סיכוי אצל כמה בודדים, אבל מהאזור אנחנו בונים על תמיכה רחבה לגבאי".

פרץ הגיע לקלפי סביבות השעה 11 וחצי, לצד אשתו אחלמה. "היום הושלם מהלך מאוד חשוב, אנחנו נעשה מסע שינחיל את המסרים שלנו" אמר פרץ והוסיף: "אין לי כוונה לנצח את נתניהו בחקירות, אני מתכוון לנצח אותו בקלפיות. אני לא רוצה שהמשטרה תחליף אותו, אני רוצה שהעם יחליף אותו וזה מה שחשוב". לדבריו, הוא שייך "למנהיגים שלא באים לנהל את המציאות, אלא לשנות אותה. אני רוצה להנחיל חזון חדש, שילוב של צדק חברתי ושלום. אנחנו רוצים לעשות שלום".

באשר לכניסה לממשלת נתניהו אמר: "אינני מתכוון להיות שותף של נתניהו, אני בהחלט חושב שנתניהו קיבל הזדמנות בלתי רגילה, ובמשך כל השנים שהוא מכהן כראש ממשלה, פעם אחר פעם, נפלו הזדמנויות לשנות את המציאות בארץ הזאת ולהבטיח את המשך המפעל הציוני".

(אלמוג בן זכרי)

נפתחו הקלפיות להצבעה על ראשות מפלגת העבודה

עמיר פרץ ואבי גבאיצילום: מוטי מילרוד

נפתחו הקלפיות בבחירות לראשות מפלגת העבודה. על ראשות המפלגה מתמודדים אבי גבאי ועמיר פרץ, שהעפילו לסיבוב השני בפריימריז שנערכו בשבוע שעבר. ברחבי הארץ הוצבו 80 קלפיות, שייסגרו עם תום ההצבעה בשעה 21:00. זמן קצר לאחר מכן, ייערך אירוע ההכרזה על ראש המפלגה בגני התערוכה בתל אביב.

בסיבוב השני המועמדים תלויים באחוזי ההצבעה

הנתון שצפוי להכריע היום (שני) את הסיבוב השני בבחירות לראשות מפלגת העבודה הוא אחוזי ההצבעה. בסיבוב הראשון הצביעו 30 אלף בני אדם, 59% מתוך כל מתפקדי העבודה. לפי ההערכות במפלגה, גבאי צריך לשמור על אחוז ההצבעה הזה כדי לנצח. פחות מ-55 אחוזי הצבעה, ופרץ צפוי לנצח. בין לבין, הקרב יהיה צמוד מאוד.

עמיר פרץ זוכה לתמיכת הקבוצות המאורגנות במפלגת העבודה. אבל אף על פי שהקבוצות האלה תמכו בו בסיבוב הראשון, הוא הגיע ל–32% — עשרת אלפים קולות. בשל החום הכבד הצפוי היום והפיזור הרחב של הקלפיות, האירגון של פרץ הוא קריטי. 

אבי גבאי מתבסס על המצביעים החופשיים במפלגה, שאינם מאורגנים בקבוצות. לטענת גורמים במטה שלו, הוא מצפה לזכות ב–100% מהקולות שקיבל עומר בר לב, 80% מהקולות שהגיעו לאראל מרגלית ולפחות מחצית מהקולות של הרצוג. בעבודה הטלפונית שנעשתה אל מול אנשי המפלגה, סומנו 18 אלף תומכים פוטנציאליים. פרץ, כך לטענת מטה גבאי, צפוי להביא לכל היותר 15 אלף איש לקלפיות, כך שגם מטה גבאי צריך לדאוג שהתומכים שלו יגיעו.

לידיעה המלאה

למה נתניהו תומך בפרץ | יוסי ורטר

עם הפסדו של יו"ר העבודה יצחק הרצוג בסיבוב הראשון של הפריימריז במפלגתו, החל ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם תוכנית חלופית: לסייע לעמיר פרץ להיבחר. פרץ אינו מועמד לחבירה, להפך. אבל אם הוא ייבחר, סביר להניח שציפי לבני, שמתקשה לשאת אותו, תארוז את חברי מפלגת התנועה ותפרוש מסיעת המחנה הציוני.

פירוק המחנ"צ משפר את מצבו של נתניהו ומגדיל את מרחב התמרון הפוליטי שלו. כשלבני וארבעת הח"כים שלה משייטים בכנסת כסיעה נפרדת, הדבר יקל על נתניהו להציע לה הצעות. לבני כבר כיהנה כשרה בממשלתו הקודמת, בתיק המשפטים, וכאחראית על המו"מ המדיני. אם ידידה הטוב, ג'ייסון גרינבלט, שליחו המיוחד של טראמפ למזה"ת, אכן יגיע בקרוב עם חבילה מדינית, מדוע שלבני לא תחזור לממשלה, הפעם כשרת החוץ שבאופן טבעי תופקד על המו"מ, אם יפרוץ.

>>>לטור המלא של ורטר

איור: עמוס בידרמן

מחברת בזק למשרד להגנת הסביבה: מי אתה אבי גבאי

"הארץ" שוחח בשבוע שעבר עם מספר רב של אנשים שליוו את המתמודד לתפקיד יו"ר העבודה, אבי גבאי, לאורך הקריירה שלו, העסקית והפוליטית כאחד. הדברים שאמרו מדגישים פנים שונים בדמותו של אדם שלפני כשנה היה שר אלמוני יחסית בממשלה — ומעלים שורה של קונפליקטים. 

אנשים שמכירים אותו מספרים על אדם נעים הליכות, אך מנגד הוא השאיר אדמה חרוכה ב"כולנו" ונתק מתמשך עם העומד בראשה משה כחלון. אם וכאשר ילך גבאי לנשיא ויבקש להקים ממשלה כיו"ר מפלגת העבודה, לא בטוח שהוא יוכל לבנות על אותו כחלון, לשון המאזניים של המערכת הפוליטית, כשותף קואליציוני.

גם בשנותיו במגזר העסקי גילם דמות מורכבת: מצד אחד, הוא חצה את הקווים ממשרד האוצר כדי להוביל מונופול ולפטר עובדים, בזמן שהוא משלשל לכיסו עשרות מיליוני שקלים. מצד אחר, כל עמיתיו בבזק ששוחחו עם "הארץ" מתארים מנהל חריף ואהוד, שקידם את החברה וייעל אותה אך דיבר עם כולם בגובה העיניים.

>>>לכתבת הפרופיל המלאה על אבי גבאי

גבאי במסיבת עיתונאים בתל אביב, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

הבחירות לראשות העבודה: הקלפיות ייפתחו ב-11:00

פרץ ומרגלית, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

הבחירות לראשות מפלגת העבודה, בין אבי גבאי לעמיר פרץ, ייערכו היום (שני) במתכונת זהה לזו בה נערך הסיבוב הראשון ביום שלישי האחרון. בשעה 11:00 ייפתחו 80 קלפיות ברחבי הארץ, כאשר ההצבעה תסתיים ב–21:00. ההצבעה היא אלקטרונית, ותוך דקות מסגירת הקלפיות צפוי יו"ר ועדת הבחירות להודיע בגני התערוכה מי יהיה יושב הראש הבא של המפלגה השנייה בגודלה בכנסת.

בסיבוב הבחירות הראשון שנערך בשבוע שעבר פרץ זכה במירב הקולות עם 32.7% שהם 10,141 מסך הקולות. אבי גבאי הגיע למקום השני עם 27% שהם 8,395 קולות.

גבאי ויחימוביץ, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

אבי גבאי ועמיר פרץ עונים לגולשי "הארץ"

אבי גבאי ועמיר פרץ עונים על שאלות גולשי "הארץ"

היום (שני) ייצאו 50 אלף מתפקדי מפלגת העבודה להצביע בסיבוב השני של הבחירות לתפקיד היו"ר, ויכריעו מי יעמוד בראש המפלגה – עמיר פרץ או אבי גבאי. כדי להכיר טוב יותר את המועמדים, עמדותיהם והשוני ביניהם פתח אתר "הארץ" את האפשרות בפני הגולשים לשאול את פרץ וגבאי שאלות.

מתוך מאות השאלות שנשלחו בחרה מערכת החדשות של "הארץ" חמש, והן הועברו לשני המועמדים. גבאי ופרץ הונחו לענות בצורה ישירה, אישית וקצרה (עד 200 מלים לתשובה) וקיבלו שעתיים לענות. 

האם הם יתמכו בלפיד כדי להחליף את נתניהו? האם יציעו גם לרשימה המשותפת ולמרצ להצטרף לקואליציה? ומה עמדתם לגבי תחבורה ציבורית בשבת ונישואים אזרחיים?

>>>לעימות הדיגיטלי המלא בין שני המועמדים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ