ריבלין בהשבעת הכנסת: לשים סוף להתנגשות בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא המדינה ויו"ר הכנסת החדש-ישן, היום המליאהצילום: אמיל סלמן
עדכונים

נתניהו: אנחנו מפיקים דברים יש מאין, יש תקווה לשלום ויחסים נורמליים עם רבים משכנינו הערבים

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר השבעת הכנסת: "האביב הערבי לא הגיע לסיומו, וחוסר היציבות הוא דבר שפוקד לא רק את האזור שלנו אלא שטחים נרחבים סביבנו. עם כל הדברים הללו אנחנו מפיקים דברים יש מאין, תקוות חדשות ובריתות חדשות, ותקווה ליחסי שלום ויחסים נורמליים עם רבים משכנינו הערבים".

ראשי הסיעות הצטלמו לתמונה המסורתית, כחלון נעדר

ראשי הסיעות ללא כחלון, היום בכנסתצילום: אמיל סלמן

ראשי סיעות הכנסת הצטלמו לאחר השבעה לתמונה המסורתית עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, עם נשיאת העליון אסתר חיות ועם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. יו"ר כולנו משה כחלון נעדר מהתמונה אף שנכח בהשבעה, ומטעמו נמסר כי הוא יצא בטעות לפגישה בזמן הצילום.

בצילום השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד), בני גנץ (כחול לבן), יעקב ליצמן (יהדות התורה), אריה דרעי (ש"ס), אבי גבאי (העבודה); איימן עודה (חד"ש-תע"ל), רפי פרץ (איחוד מפלגות הימין), אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), תמר זנדברג (מרצ) ומנסור עבאס (רע"ם-בל"ד).

יולי אדלשטיין נבחר לכהונה נוספת כיו"ר הכנסת ללא מתנגדים

מליאת הכנסת אישרה את מינויו של יולי אדלשטיין כיו"ר הכנסת בפעם השלישית ברציפות, ברוב של 101 תומכים, ללא מתנגדים. ארבעת חברי מרצ נמנעו בהצבעה, ועשרת חברי הסיעות הערביות יצאו מהמליאה לפני שירת התקווה. השרים נפתלי בנט ואיילת שקד, שלא נכנסו לכנסת, לא הגיעו לישיבה אף ששמור להם מקום סביב שולחן הממשלה שטרם הוחלפה.

ריבלין: מבקש לשים סוף להתנגשות המסוכנת בין הכנסת לרשות השופטת

הנשיא ריבלין התייחס בנאומו לביקורת על מערכת המשפט: "אני מבקש ומפציר בכם לשים סוף להתנגשות המסוכנת בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת. אני מקווה ומייחל שהכנסת ה-21 תעשה את המעשה ההיסטורי ותקבע את חוק יסוד החקיקה כאחד מפרקי החוקה העתידית שלנו".

ריבלין: לא קורה כלום אם אומרים את המלה "ערבים"

הנשיא ריבלין אמר בטקס השבעת הכנסת כי אחת ממשימותיה היא "המלחמה על האנחנו": "זה הזמן להילחם על הבית המשותף שלנו שחילונים, דתיים, חרדים, יהודים וערבים יכולים למצוא בו את עצמם כשווים". לאחר המלה ערבים, הוסיף ריבלין: "כן, קוראים להם ערבים, ולא קורה כלום אם אומרים את זה".

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין בהשבעת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

ריבלין בהשבעת הכנסת: על חברי הקואליציה להשתחרר ממלאכת חיסול היריב

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בטקס השבעת הכנסת כי אחריותם של חברי הקואליציה היא "להשתחרר ממלאכת חיסול היריב, להשתחרר מתחושת הקורבנות‎. יש להפסיד בכבוד ולנצח בכבוד". לחברי האופוזיציה אמר ריבלין: "זוהי זכות לשרת את העם מהאופוזיציה‎, כפי שזו אחריות גדולה. ביקשתם מהעם את אמונו, ומשעשיתם זאת, כעת עליכם להצדיק את האמון שניתן בכם. הזכות לשרת את העם מהאופוזיציה היא הוכחת נאמנות לדמוקרטיה".

נתניהו: ייתכן שאבקש ארכה במנדט להרכבת הממשלה הבאה

נתניהו במליאת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד, בטרם השבעת הכנסת, כי ייתכן שיבקש הארכה של 14 ימים למנדט שניתן לו להרכיב את הממשלה החדשה. "אנחנו בעיצומה של מלאכת ההרכבה, זו עבודה לא פשוטה ויש לה היבטים שונים - גם בחלוקת תפקידים וגם בשליטה על תקציב המדינה ובאתגרים רבים אחרים. אני מקווה שהעבודה הזאת תסתיים לפני התאריך הסופי אבל אני בכלל לא בטוח בזה, כי בדרך כלל מתכנסים סביב הדד-ליין ולכן ייתכן שנגיע לתאריך השני". הוא הוסיף כי הוא מתכוון לשוחח באופן אישי עם כל השרים וחברי הכנסת. "אנחנו עמלים קשה על חוק הגיוס, אבל יהיו גם הרבה חקיקות והרבה עבודה בכנסת", אמר נתניהו.

גנץ: לא נאפשר לממשלה להפוך עיר מקלט לפורצי חוק

ראשי כחול לבן לפיד וגנץ, היום בישיבת הסיעה הראשונהצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר היום בישיבת הסיעה הראשונה כי יוביל את האופוזיציה, וכי סיעתו לא תאפשר לממשלה להפוך "מבצר משפטי ועיר מקלט לפורצי חוק". בחשבון הטוויטר שלו כתב גנץ: "אנו גאים שלקחנו על עצמו את המשימה הזו וגאים להובילה. כל שלטון חייב בלמים ואיזונים. כל דעה חייבת שתישמע לה דעה אחרת. אנו נהיה מבצר שלטון החוק והדמוקרטיה. אנחנו נתמוך במה שנכון ונתנגד נחרצות למה שצריך".

ליברמן: כל עוד לא הסכמנו על נושאי הליבה, לא ננהל מו"מ על תיקים

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בישיבת הסיעה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בטרם השבעת הכנסת כי הוא מקווה שהכנסת תכהן ארבע שנים, וכי ינסה למנוע פגיעה בסטטוס קוו. "אנו מקבלים את הכרעת הבוחר שנתן למחנה החרדי-חרד"לי 22 מנדטים ולנו חמישה, ברור שלא נוכל להוביל חלק מהיוזמות. אנחנו בעד מדינה יהודית ונגד מדינת הלכה. אנו דורשים פנסיית מינימום של 3,700-3,800 שקל לגמלאים ולנכים, ולאסור בדיקות DNA (ברבנות). כל עוד לא הסכמנו על נושאי ליבה, לא ננהל מו"מ על תיקים".

ריבלין יפתח את ישיבת המליאה, אדלשטיין צפוי להיבחר ליו"ר הכנסת

ריבלין ואדלשטיין בכניסה להשבעת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

חברי הכנסת ה-21 יצהירו אמונים במסגת ישיבת הפתיחה. מיד לאחר מכן תקיים המליאה הצבעה לבחירת יו"ר הכנסת ותאשר את הרכב הוועדה המסדרת, המאיישת את ועדות הכנסת עד גיבושן הסופי של הקואליציה והאופוזיציה. את הישיבה יפתח הנשיא ריבלין, שישביע את היו"ר היוצא יולי אדלשטיין ויעביר אליו את ניהולה. אדלשטיין צפוי להיבחר לתפקיד פעם נוספת. דיוני המליאה צפויים להתחדש בעוד כשבועיים, לאחר יום העצמאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ