ריבלין: דומה כי איבדנו את המצפן, מנו מפכ"ל והעבירו תקציב עכשיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין במליאת הכנסת, היוםצילום: יניב נדב/דוברות הכנסת
עדכונים

הממשלה שרדה ארבע הצעות אי-אמון של האופוזיציה

ממשלת האחדות שרדה הערב ארבע הצעות אי-אמון שהגישו סיעות האופוזיציה. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הבהיר מוקדם יותר שסיעתו לא תתמוך במהלך חרף מערכת היחסים העכורה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

לדברי גנץ: "אנחנו לא נצביע היום בעד אי-האמון כי זהו צעד של יחסי ציבור ולא פעולה בעלת סיכוי. אבל אובדן האמון הציבורי בהנהגת המדינה אמור לשמש תמרור אזהרה בוהק לראש הממשלה ולחברי הממשלה". בתום ההצבעה יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, תקף את גנץ על החלטתו. "אחרי כל הדיבורים כחול לבן, בני גנץ ואשכנזי מחזיקים את נתניהו ראש ממשלה. הם יכלו להוציא אותו הערב מבלפור ולא עשו זאת".

בנט: האם איבד אמון בגלל נתניהו

יו"ר ימינה נפתלי בנט אמר הערב בנאומו בכנסת כי האם איבד את האמון, ופנה לראש הממשלה בנימין נתניהו: "הסיבה לכך היא כי אתה, ראש הממשלה, לא מאמין בעם".

עוד אמר בנט כי "סגר הוא לא תמונת ניצחון, הוא תעודת כישלון. סגר הוא פעולה הכרחית כשנכשלת במתן טיפול טוב. מדינות שהתנהלו היטב כמו קפריסין, לטביה, טייוואן ואסטוניה לא הגיעו לסגר כללי נוסף". לדבריו, הסגר "הורס דור של יזמים ובעלי עסקים ומרסק את הנפש של ילדינו".

לפיד: הממשלה משתמשת בשנאה וכעס כדי להסיח את הדעת מהכישלון שלה

לפיד בנאומו במליאת הכנסת, היוםצילום: יניב נדב/דוברות הכנסת

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד אמר במליאת הכנסת כי הממשלה "משתמשת בשנאה וכעס כדי להסיח את הדעת מהכישלון שלה". לדבריו, "אם אנחנו רוצים להבריא, זה צריך להיות המושב האחרון של הממשלה הזו. הגיע הזמן לממשלה אחרת".

בפנייה לחברי הממשלה אמר: "אזרחי ישראל מסתכלים על המריבות בממשלה הזו, הם לא מבינים מה הולך. אנשים חולים, אנשים מתים, למה אתם לא מסוגלים לעבוד יחד? להעביר תקציב. כל עסק חמישי בישראל נסגר - למה אתם לא עושים משהו? איך אתם מעיזים להמשיך להיות תקועים במריבות הרעילות שלכם? איך ראש הממשלה מעז להמשיך לעסוק רק במשפט שלו?".

נתניהו: אם ניכנע לכל לחץ של כל מגזר, מהר מאוד נגיע לסגר נוסף

נתניהו בנאומו במליאת הכנסת, היוםצילום: יניב נדב/דוברות הכנסת

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במליאת הכנסת כי "אם ננהג בחופזה, אם ניכנע לכל לחץ של כל מגזר, מהר מאוד נגיע לסגר נוסף. אני קורא לכל מנהיגי הציבור משמאל ומימין – לפעול יחד בערבות הדדית. נוריד את מפלס ההתלהמות והאלימות שאינה מקובלת בשום מצב, ויחד נוריד את מפלס התחלואה והתמותה".

בנאומו ביקש נתניהו לפנות לראשי הציבור החרדי, ואמר: "עולם התורה יקר ללבי... התורה שלנו היא תורת חיים, המקדשת את החיים. אמרו לקהילות שלכם - שמרו על הכללים, שמרו על החיים".

בנאומו הודה נתניהו כי ההחלטה לפתוח את מערכת החינוך ואולמות האירועים היתה מהירה מדי. "בניגוד לגל הראשון... לצערי הפעם לא היה לנו רוב בכנסת להמשך מדיניות אחראית. אני אומר ביושר, הפופוליזם ניצח ואזרחי ישראל הפסידו. אנחנו הפקנו את הלקחים מהיציאה מהסגר הראשון, ואני מקווה שגם אחרים בבית הזה הפיקו אותם". לדבריו, "היום רוב הציבור רואה שההחלטה שהובלתי יחד עם חבריי להטיל סגר היתה נכונה. בלעדיה היינו צועדים ישר לתוך התהום".

ריבלין קרא: מנו מפכ"ל עכשיו, העבירו תקציב עכשיו

ריבלין ויו"ר הכנסת לוין, היוםצילום: יניב נדב/דוברות הכנסת

בנאומו קרא נשיא המדינה ראובן ריבלין לממשלה ולחברי הכנסת למנות מפכ"ל ולהעביר תקציב. לדבריו, "המגפה כאן איתנו כדי להישאר, ואיננו יכולים להתמודד איתה כשידינו קשורות מאחור. כבר יותר משנתיים שהמשטרה מתנהלת כאשר בראשה עומד ממלא מקום. הוא מקצועי, יסודי, ללא ספק השוטר מספר אחת. אך המשטרה מנהלת, ברגעים אלו ממש, את אחת המערכות המורכבות בתולדותיה. מנו מפכ"ל עכשיו!".

עוד הוסיף ריבלין: "כבר שנתיים, מתנהלת מדינת ישראל, ללא תקציב, מערכת החינוך אינה מצליחה לגבש כיוון ברור להתמודדות עם אתגר הלמידה מרחוק, ותלמידים רבים נותרים מאחור, הפער הדיגיטלי מתרחב, ואנו עלולים לאבד את דור העתיד. אל תתנו למערכות הרווחה לקרוס, מול נוער בסיכון חסר מסגרת, מול האלימות הברוטלית נגד נשים, מול קשישים גלמודים, מול העוני הגדל. טפלו בהם כבר היום! דאגו להם עכשיו! עסקים קורסים, שיעור האבטלה גבוה, הגרעון גדל, והמערכת הרפואית - כורעת תחת נטל התחלואה. העבירו תקציב עכשיו, ואפשרו למשק הישראלי את היציבות הבסיסית לה הוא זקוק!".

ריבלין: דומה כי איבדנו את המצפן אשר ליווה אותנו מקום המדינה

ריבלין בנאומו במליאת הכנסת, היוםצילום: יניב נדב/דוברות הכנסת

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר במליאת הכנסת: "דומה כי איבדנו את המצפן אשר ליווה אותנו מקום המדינה עד היום. מצפן העקרונות וערכי היסוד, שאנו מחויבים לקיימם".

בנאומו אמר ריבלין: "חברים, אני חש את האוויר מלא באבק שריפה, אני מרגיש את הזעם המציף את הרחובות. אולם, לא יעלה על הדעת כי ערב-ערב, מפגינים מכים מפגינים. שוטרים מכים מפגינים. מפגינים זורקים אבנים על שוטרים. השבטיות הישראלית פורצת מבין הסדקים, ואצבעות מאשימות מופנות ממגזר למגזר, משבט לשבט. חידלו! אנא, חידלו! זו לא הדרך. יש לתת מקום לכאב. אין זעקה שאינה ראויה להישמע. רק מתוך הכרה והקשבה האחד לשני, נוכל להתמודד עם המשבר הפוקד אותנו". 

גנץ: התקציב ל-2021 יעבור עד דצמבר, אני מציע לא לנסות אותנו

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ הבטיח בישיבת סיעתו כי תקציב המדינה לשנת 2021 יעבור בכנסת עד דצמבר. "זה לא עניין פוליטי, לא עניין אישי. מדובר במצב חירום לאומי שמחייב את העברת התקציב", אמר. גנץ הוסיף כי הוא "מאוד מודאג מהתפרקות המערכת המקצועית במשרד האוצר ומהניסיון לכפות אג'נדה אישית על הדרגים המקצועיים". עוד הוסיף כי "מי שינסה לגרור אותנו לתהום ימצא אותנו חוסמים אותו. כל האופציות על השולחן וכל החלופות השלטוניות ייבחנו. מציע לא לנסות אותנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ