מפת הח"כים: גיאוגרפיה היא עניין של אידיאולוגיה

איזו עיר הכי מיוצגת בכנסת? ואיזו מפלגה הכי חזקה בתל אביב? מי הח"כים שמייצגים את הנגב ואת הגולן? וכמה ח"כים גרים מעבר לקו הירוק? מפת הח"כים - פוסט ראשון באתר "הארץ" של הבלוגרית הפוליטית טל שניידר

טל שניידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל שניידר

שר הביטחון אהוד ברק כבר התרגל לנהל את הנדל"ן האישי שלו מול התקשורת. כל עסקה שעשה בעשור האחרון זכתה להתעניינות ציבורית גדולה: מכירת בית הרמטכ"ל בכוכב יאיר, רכישת השטח בכפר שמריהו והקמת הווילה שם, ההתרווחות בדירה מנקרת העיניים במגדלי אקירוב, והמעבר לדירה שכורה - במגדל G היוקרתי - שם ימתין להשלמת בנייתם של מגדלי אסותא. המעקב אחרי הנכסים היוקרתיים של הפוליטיקאים הפך לתחביב לאומי, ורובם מודעים לכך.

יוקר הנדל"ן מתערב גם בפוליטיקה. דקה אחרי ששאול מופז ניצח את ציפי לבני בהתמודדות על ראשות קדימה, אמר יועץ התקשורת שלו, ליאור חורב: “מופז מתגורר בבית אחד, ולא בקומה העליונה במגדל מפואר. הוא לא מחלק את זמנו בין בתים בקיסריה ושכונות יוקרה אחרות”. בימים הספורים שמופז שימש כיו"ר האופוזיציה, העדפות הדיור שלו שירתו את המסר שהצוות שלו ניסה להעביר: בניגוד לנתניהו וברק, מופז הוא אדם פשוט, כזה שמתאים להוביל את המחאה החברתית. ואז הוא נכנס לממשלה שלהם.

מגדלי אקירוב. אהוד ברק הודה שהמגורים שם היו טעות ציבוריתצילום: מוטי מילרוד

אבל לא רק דירות ענק המרוהטות בפסנתר כנף מעניינות - גם בתים פשוטים, דירות שיכון, שכונות של פעם. המקום שבו מנהלים הח"כים את חייהם רלבנטי לכל ויכוח פוליטי - ההוויה קובעת לא מעט מהתודעה, וכמובן שגם ההיפך. לעבור לגור בשדרות בשיא ימי ירי הקסאם, כפי שעשה השר מיכאל איתן, זו אמירה פוליטית. וכמוה גם התמקמות משפחתית בשטחים. לכן אולי לא מפתיע, שמפת חברי הכנסת המוצגת כאן לראשונה - באתר "הארץ" ובבלוג שלי, "הפלוג" - מגלה שבכנסת ה-18, כמעט עשרה אחוז מחברי הכנסת גרים מעבר לקו הירוק.

אילו חבלי ארץ פחות מיוצגים בכנסת? מסתבר, שאף חבר כנסת אינו מתגורר דרומית לבאר שבע. רוברט טיבייב (קדימה) גר באופקים, טלב א-סאנע (רעם-תעל) גר בלקיה, עמיר פרץ (עבודה) בשדרות ושי חרמש (קדימה) בכפר עזה. אלה הן הנקודות הדרומיות ביותר במפה הפוליטית. עברו הקיבוצניקי של השר משה יעלון (ליכוד) בגרופית, או עברו האקדמי של ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) בבאר שבע אולי עולים בזיכרון - אך שייכים לגמרי לעבר. יעלון מתגורר כבר שנים במכבים-רעות וברוורמן עבר לתל-אביב זה מכבר.

במפלגות העורכות פריימריז (הליכוד, קדימה, העבודה) אמנם משוריין מקום ברשימה לנציגי המחוזות, אולם גם שם הנגב נשאר בחוץ. כך לדוגמא, נציג הדרום ברשימת העבודה, יוסי סולימני, נכנס למקום ה-21 הבלתי ריאלי. בליכוד, שובץ איציק דנינו במקום ה-31, וגם הוא רואה את הכנסת מרחוק.

אידאולוגיה היא עניין של גיאוגרפיה והדבר ניכר במיוחד במפלגות הקטנות: כמעט כל חברי הכנסת של יהדות התורה מתגוררים בירושלים; ארבעה מתוך 11 חברי הכנסת של ש"ס גרים ברחוב אחד בירושלים, רחוב הקבלן - בשכנות לרב עובדיה יוסף; כל ארבעת הח"כים של האיחוד הלאומי גרים בהתנחלויות. לעומת זאת, רמת הגולן שסופחה כחוק והפכה לחלק ממדינת ישראל ב-1981, לא מעמידה מאבק פוליטי: אין שום ח"כ שמגיע משם.

המפה החדשה שלי (ותודה לעמרי אריאב על העיצוב וההפקה), מציבה מול העיניים את פריסת הח"כים לפי השתייכות מפלגתית, ואני מתכננת להמשיך ולמלא אותה במידע גם בנוגע לוונאביז - האנשים שרוצים להיות ח"כים. אם הימין הפוליטי מתחזק, וכפי שאמר בעבר ראש מועצת יש"ע המתחדשת, דני דיין, 30% מקרב המתפקדים החדשים בליכוד הם אנשי יש"ע, אז תהליך השינוי הדמוגרפי בתוך הליכוד שווה מעקב. האם המתיישבים מעבר לקו הירוק יגדילו את כוחם הפוליטי? האם חוק ההסדרה, שגרם לראש הממשלה להתאמץ לא מעט עד שהצליח להפיל אותו, יצליח לעבור בכנסת הבאה?

המפה הזאת היא ניסיון ראשון בבלוג הזה להסתכל על הפוליטיקה הישראלית במימד המרחבי. הקוראים מוזמנים לזהות תופעות מעניינות בפריסת חברי הכנסת ולשתף בטוקבקים או אף לשלוח הערות ורעיונות ל-tal@eyaltal.com.

לסיום, הערה בנוגע למידע המופיע במפה. את כתובות המגורים של חברי הכנסת אספתי ממידע גלוי או מן הידע שלי. במקרים מעטים, שאלתי את עוזריהם. אולם חשוב לדעת, שלמעט מעונו הרשמי של ראש הממשלה, בכתובת הידועה לכל, סמולנסקין 9 ירושלים, לא מיקמתי אף חבר כנסת בכתובת מגוריו המדויקת, גם לא כאלה שחשפו אותה בתקשורת. הדיוק במפה הוא ברמת היישוב או השכונה (בערים גדולות), ולא יותר מכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ