אופוזיציה מפוזרת: בין גבעת האולפנה לרחובות תל אביב

התהפכו היוצרות: פינוי גבעת האולפנה עובר בשקט, ואילו הפגנות המחאה בתל אביב הפכו לאלימות. בפינה הימנית - מתנחלים שעובדים קשה על ייצוג בכנסת. בפינה השמאלית - מפגינים בלי גב מפלגתי. אופוזיציה חלשה ומפוזרת לא מצליחה להשיג דבר. "הפלוג", פוסט שני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשני יקומים מקבילים, התגלגלו השבוע כמעט בו זמנית שני אירועים חשובים. ביקום אחד, במדינת המאחזים, החלו תושבי גבעת האולפנה בבית אל להתפנות בשקט מופתי, ללא הפרות סדר ותוך מילוי וכיבוד הוראת בג"ץ. אמנם מאוחר, אך מוטב שכך. ביקום האחר, במדינת תל אביב, הפגנות מחאה תמימות למראה הפכו לאלימות, שוטרים איבדו פרופורציה ומפגינים חצו קו אדום.

בפרקים הקודמים של פינוי גבעת האולפנה היה ניסיון חקיקה שכשל – חוק ההסדרה, שנועד לאפשר הפקעת קרקעות פרטיות ביהודה ושומרון. כל חברי הכנסת של האיחוד הלאומי, כולם תושבי התנחלויות, הצביעו בעד החוק. יו"ר המפלגה, ח"כ יעקב כצ'לה כץ, אף לקח חלק פעיל במאבק ואיים בשביתת רעב. המתנחלים - מזוהים לחלוטין פוליטית ומיוצגים בכנסת על ידי האיחוד הלאומי וחלקים מן הליכוד - מלווים את כל הליכי החקיקה והדיונים בממשלה, מעורבים עמוקות במפלגות ובשנים האחרונות פוקדים כמה שיותר חברים חדשים לליכוד כדי להשפיע מבפנים.

מנגד, פעילי המחאה החברתית עדיין מתיימרים להציג גוף חוצה מפלגות, וכחסרי בית פוליטי, רוב הזמן הם לבד במערכה. יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', אמנם העירה שיחס המשטרה היה אלים מדי, אך ממילא רבים מפעילי המחאה לא רואים בה או במפלגת העבודה את מי שמייצגים אותם. ראש עירית תל אביב, רון חולדאי, איש מפלגת העבודה ומי שנתמך בעבר על ידי יחימוביץ', סומן כאויב המחאה ולמרות הקשרים בין יחימוביץ' לסתיו שפיר, העבודה אינה ביתם. אנשי המחאה הם אופוזיציה ללא קורת גג.

כמה חברי כנסת, בעיקר מן האופוזיציה, משתפים פעולה עם אנשי המחאה. כשנציגי המשמר החברתי ביקשו לכנס אתמול (רביעי) דיון דחוף במליאת הכנסת בנושא אלימות השוטרים, הם הצליחו לרתום לצורך כך את חברי הכנסת מן האופוזיציה דב חנין (חד"ש), דניאל בן סימון (עבודה), אילן גילאון (מרצ) וגם ח"כ אחד מן הקואליציה, נחמן שי (קדימה).

בסקר שהתפרסם השבוע ב"הארץ", התברר שמרבית הציבור הישראלי תומך בחידוש המחאה החברתית ומזדהה עם בעיות יוקר המחיה ויוקר הדיור. ובכל זאת, למרות התמיכה הציבורית, למרות שהבעיות שהם הציפו מעסיקות את המדינה כבר שנה שלמה, לתנועת המחאה, על כל גווניה, אין כתובת ואין להם אבא ואמא. אין להם אופוזיציה שלוחמת למענם.


שני האירועים, פינוי גבעת האולפנה והפגנות המחאה, ממחישים אולי יותר מכל את חולשתה של האופוזיציה בישראל. מספר קטן של חברי כנסת, 26, אמורים להיות הכתובת לכל מי שמנסה לבקר את מדיניות הממשלה. עם מי יכול הציבור האופזיציוני לדבר? עם קבוצה מפוזרת של ח"כים, חלקם אנשי התנחלויות, אחרים מיישובים ערבים והשאר ממדינת תל אביב.

בשני המקרים, בין אם מדובר בקבוצה המחוברת לקרביים הפוליטיים ובין אם אלה פעילים הטוענים שהם א-פוליטיים, האופוזיציה לא מצליחה להשיג להם דבר.

זו לא הפעם הראשונה שיש בישראל אופוזיציה כזו קטנה וחלשה, ועדיין – זהו מצב פוליטי חריג ובעייתי. הקואליציה מהווה 78% מן הכנסת ולמעט שוויץ, אין עוד אף דמוקרטיה מערבית במצב כה בלתי מאוזן. בין החלקים השונים של האופוזיציה אין כל קשר. הם מנותקים זה מזה, חובטים האחד באחר ולא מסוגלים להעביר שום מהלך.

לעומת זאת, במפת חברי הכנסת של הקואליציה אפשר לראות יצוג ניכר לכל אזור ולכל מגזר. המבצר החזק הזה שראש הממשלה בנה לעצמו, כמעט לא מטריד את עצמו בנעשה בשטח מחוץ לחומותיו.

***המפות הן ניסיון להסתכל על הפוליטיקה הישראלית בממד המרחבי. הקוראים מוזמנים לזהות תופעות מעניינות בפריסת חברי הכנסת ולשתף בטוקבקים כאן ובבלוג שלי "הפלוג", ואף לשלוח הערות ורעיונות ל-tal@eyaltal.com.

הערה: כתובות המגורים של חברי הכנסת נאספו ממידע גלוי, מהידע שלי, או מעוזריהם הפרלמנטריים. אולם למעט המעון הרשמי של ראש הממשלה, לא מיקמתי אף חבר כנסת בכתובת מגוריו המדויקת. הדיוק במפה הוא ברמת היישוב או השכונה, ולא יותר מכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ