מעקב הכסף: אריה דרעי מחמם מנועים

חוק יאיר לפיד השני הכריח את אריה דרעי לדווח למבקר המדינה על תרומות ראשונות של 50 אלף שקל. לפיד עצמו מדווח שכמעט חצי מהכסף שלו הגיע עד כה מחו"ל. מה מתכנן צחי הנגבי? ומי שיאן התרומות של הליכוד?

טל שניידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל שניידר

אריה דרעי הכריז זה מכבר על חזרה לחיים הפוליטיים, אך עדיין לא הקים מפלגה. רב המרחק בין דיבורים למעשים ודרעי, פוליטיקאי ממולח, המתין זמן רב לפני שפנה למלאכה. לפני מספר ימים, קצת אחרי פרסום דו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל, התחיל דרעי לדווח למבקר המדינה על גיוס תרומות פוליטיות. 50 אלף שקלים, מחמישה תורמים, דווחו בשלב הראשון, וזאת למרות שאין לו עדיין מפלגה.

נראה שדרעי הבין שגם לאחר פרסום הדו"ח, הצ'ילבה שלו, השר אלי ישי, אינו הולך לשום מקום. על פי הדו"ח, השר ישי נמצא תחת אחריות מיוחדת, סטטוס מטעמו של מבקר המדינה היוצא, שאין לצדו השלכות פוליטיות מיוחדות, ועל כן, לרב עובדיה יוסף אין סיבה נראית לעין להסכים לפוטש בתוך המפלגה. ישי במקומו נותר, השר אריאל אטיאס ימשיך להילחם על מעמדו, ודרעי, שבחודשים האחרונים אף עזב את ביתו ברחוב הקבלן בירושלים ועבר לשכונה אחרת, הרחק מבית הרב, ייוותר בחוץ.

אריה דרעי. הבין שאלי ישי לא הולך לשום מקוםצילום: אלון רון

"פניו לא לתוך ש"ס", אמר לי אתמול גורם מתוך ש"ס על תוכניותיו הפוליטיות של דרעי, ולא ידע להוסיף מהי מפלגתו של דרעי, ואם כזו קמה בכלל.

דרעי דיווח על איסוף התרומות למבקר המדינה לפי "חוק יאיר לפיד 2”, אותו תיקון חדש יחסית לאחד מסעיפי חוק המפלגות, המטיל חובת דיווח גם על מי שאין לו עדיין מפלגה. גם חיים רמון יצטרך להתחיל לדווח תחת אותו הסעיף, ברגע שיתחיל לאסוף תרומות למפלגתו החדשה. ואולי אף ציפי לבני, אם וכאשר תחזור לחיים הפוליטיים.

יאיר לפיד אינו מבזבז זמן. מפלגה הוא כבר הקים (אם כי באתר המבקר הוא עדיין תחת קטגוריית "אין מפלגה"). בחצי השנה שחלפה מאז הודיע שהוא מתמודד ומתכוון לגרוף לפחות 15 מנדטים, הוא התרים סכום של 325,519 שקלים מ-39 אנשים. 43 אחוזים מהסכום, כלומר 140,500 שקלים, הגיעו מתורמים זרים בניו יורק ובמיאמי – שתי נסיעותיו של לפיד לחו"ל הניבו תוצאות יפות.

לפיד חוזר ומספר, בחלק מראיונותיו, שיש לו עשרת אלפים איש הרשומים כפעילים, ותוכנית ההופעות שלו ברחבי הארץ עמוסה במפגשים ובסקרנים רבים הבאים לשמוע אותו. אולם גיוס התרומות שלו רחוק מלהיות עממי. התרומה הממוצעת שגייס היא 8,346 שקלים לאדם.

יאיר לפיד. ממוצע תרומה לא עממיצילום: הדר כהן

לשם השוואה, ממוצע התרומות שגייסה יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', בהתמודדותה על ראשות העבודה בספטמבר האחרון, עמד על 450 שקלים. גם הגיוס המועט שעשתה בחצי השנה הראשונה של 2012, מתבסס על תרומות קטנות ממספר רב של תורמים. וביתר פירוט: 8,103 שקלים, מ-45 אנשים, ממוצע של 180 שקלים לתרומה, כש-100 אחוזים מהן – מגיעות מתושבי ישראל.

ממוצע התרומות הנמוך של יחימוביץ' מוביל לשתי מסקנות: האחת, שיש לה תומכים רבים המוכנים לתרגם תמיכה פוליטית למזומנים. והשנייה, תורמיה מסכימים לעשות דבר הנחשב עדיין לחריג בפוליטיקה הישראלית - לתרום דרך האינטרנט. ודוק: סכום תרומות נמוך מגיע לרוב מהמקלדת. סכום תרומות גבוה מגיע לרוב בצ'ק.

בקדימה, מפלגה מיואשת בימים אלה, אין כמעט תנועות כספים. השר שאול מופז גייס תרומות בהתמודדות מול ציפי לבני, אך שאר הח"כים של המפלגה עוסקים בהישרדות פוליטית ומבחינת חשבון הבנק לפחות, אף אחד מהם לא נערך לפריימריז בתוך המפלגה. החריג היחיד הוא צחי הנגבי. המוציא והמביא. האיש שגישר בין ראש הממשלה למופז בברוגז האחרון בין השניים.

260,828 ש"ח אסף הנגבי בחצי השנה האחרונה (16 תורמים, כ-16,300 שקלים בממוצע, 61% מהסכום הגיע מתושבים זרים). לפי הסכומים, אפשר לחשוב שהוא רוצה לעמוד בראשה של איזו מפלגה.

משה פייגלין. 437 אלף שקל השנהצילום: אמיל סלמן

בליכוד, להבדיל, שוררת תחושה של פריימריס קרבים. אלה שמות הח”כים המגייסים במרץ רב: גדעון סער (195 אלף שקל), לימור לבנת (161 אלף), אופיר אקוניס (92 אלף), משה (בוגי) יעלון (91 אלף), גילה גמליאל (79 אלף) יולי אדלשטיין (75 אלף).

מעל לכולם נמצא אחד שכלל אינו חבר כנסת: משה פייגלין עם סך של 437,506 ש"ח, לשנת 2012 בלבד (1,715 שקלים בממוצע, כ 30% מתורמים זרים). פייגלין התמודד בסוף ינואר מול נתניהו על ראשות הליכוד, ומכאן ההסבר לחלק מן התרומות שמימנו את הקמפיין, אך מאז חלפו כבר חמישה חודשים והכסף ממשיך לזרום. בדומה ליחימוביץ', גם אצל פייגלין ניכרת תמיכה עממית מרשימה - המון תורמים, סכומים יחסית קטנים. אבל אם פייגלין כבר לא מתכוון להתמודד על ראשות הליכוד, אז מה הוא מתכנן?

פוסטים קודמים של טל שניידר אפשר לקרוא גם בבלוג שלה, "הפלוג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ