הדרת נשים

מוסד אקדמי דתי מנע מאיילת שקד להשתתף בפאנל פוליטי

שקד הוזמנה לעימות בין מתמודדים במפלגת "הבית היהודי" שנערך במכון לב, בית ספר גבוה לטכנולוגיה בירושלים. הנהלת המכון הורתה לאגודת הסטודנטים שארגנה את האירוע, שאשה לא תדבר מול הקהל. המכון בתגובה: לא היינו מעורבים בארגון האירוע

טל שניידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל שניידר

במפלגת הבית היהודי רוצים מאוד להכניס אשה לכנסת הבאה, ואפילו שריינו לאשה את המקום הרביעי ברשימה. אמנם יש להם רק שלושה מנדטים בכנסת הנוכחית, אך הסקרים שבידיהם מראים שהמקום הרביעי ריאלי והם משוכנעים שיצליחו לשלב פוליטיקאית בשורותיהם. מדברים שם על יו"ר תנועת "ישראל שלי", איילת שקד החילונית; על שולי מועלם, אלמנתו של סא"ל משה מועלם ז"ל; ועל יו"ר "אמונה", ליאורה מינקה.

אגודת הסטודנטים של מכון לב - מכון אקדמי דתי לגברים בלבד, המעניק תואר ראשון בהנדסה, טכנולוגיה וניהול – תיכננה לערוך אתמול שני עימותים בין מתמודדים בתנועה. בסופו של דבר נערך עימות אחד, בין שלושת המתמודדים על ראשות הבית היהודי: השר דניאל הרשקוביץ', ח"כ זבולון אורלב ונפתלי בנט. שלושתם הצהירו בגלוי על כוונתם לשלב נשים ברשימה, אך נשים כמעט ולא באו להאזין להם, וחמור מכך: פאנל אחר שתוכנן כלל לא התקיים, לאחר שמכון לב לא התיר לאיילת שקד לדבר בפני הסטודנטים.

שקד, המתמודדת על משבצת הצעירים ברשימה, היתה אמורה להשתתף בפאנל הצעירים. היא נחשבת למושכת קהל, וסטודנטים רבים במוסד הירושלמי רצו לשמוע אותה. לצדה אמורים היו לדבר יוני שטבון ועמיעד טאוב. כל אחד היה אמור לנאום במשך חמש דקות. האירוע כולו שודר בשידור חי באתרי ערוץ 7 ומקור ראשון, ואנשיהם ציינו אמש שאלפים נכנסו וצפו בשידור החי.

איילת שקד. בחרה להיעדר לחלוטין מהאירוע הפוליטי החשובצילום: עופר וקנין

כשנודע להנהלת המכון ששקד הוזמנה להשתתף, היא דרשה מאגודת הסטודנטים שאשה לא תדבר מול הקהל. האגודה הבינה שיהיה זה בלתי הוגן לאפשר רק לגברים לנאום – וביטלה את הפאנל. לפחות שלושה אנשים שאיתם שוחחתי אישרו שהשתתפותה של שקד בוטלה רק בשל היותה אשה. שקד נעדרה מהאירוע, ולא הגיעה לצפות בעימות היחיד שנערך בסופו של דבר.

ניסיתי לדבר היום עם שקד ולשמוע ממנה, כאשה מאשה, האם נפגעה מכך שלא נתנו לה לדבר, רק בגלל שהיא אשה (אפילו לא בגלל שהיא חילונית, דבר המהווה עבורה אתגר לא פשוט במפלגה הזו). אבל שקד, שבדרך כלל נענית ברצון לשיחות עם עיתונאים, סירבה להגיב ושלחה את הדובר שלה למסור "אין תגובה".

ממטה אורלב נמסר שלא היה לו מושג שנמנע משקד להופיע במקום. אורלב, שלפני כמה שבועות השתתף באירוע פוליטי ביחד עם נשים באור עציון, הופתע לשמוע על כך היום, והוסיף שלא יסכים להשתתף באירועים שבהן נשים מודרות.

נפתלי בנט, בעל המודעות הגבוהה ביותר לתקשורת, דווקא ידע מראש על המתרחש. למרות שהמכון ביטל את השתתפותה של שקד, שבה הוא תומך, בחר בנט להתייצב. גם הוא סירב למסור את תגובתו. על הבמה, דאג להזכיר רבות את שקד, החמיא לה נמרצות והסביר מדוע חשוב לשלב נשים וחילונים במפלגה. "תאמינו לי, אני אולי לא פמיניסט גדול", אמר אתמול בפתח דבריו, "אבל בחברה שניהלתי, חלק ניכר מן ההנהלה היו נשים. לא הבאתי אותן כי הן נשים, הן פשוט היו תותחיות ורציתי שהחברה תצליח. הבאתי את מי שתפקד הכי טוב". לו היה מסכים להגיב, הייתי שואלת אותו אם שב והזכיר את שקד בכוונה, בגלל שהשתתפותה בוטלה.

ממכון לב נמסר: "ביה"ס הגבוה לטכנולוגיה בירושלים הינו מוסד להשכלה גבוהה המאפשר חופש פעולה מלא לאגודת הסטודנטים במטרה לשמור על חופש הביטוי של התלמידים בכל נושא שהוא. האירוע המדובר הינו אירוע סטודנטיאלי שנערך ביוזמה ובאחריות מלאה של אגודת הסטודנטים בביה"ס, ללא מעורבות הנהלת המוסד". אגודת הסטודנטים של המכון, שארגנה את הכנס, לא מסרה תגובה.

* * *

אורלב ובנט נחשבים למועמדים המובילים לראשות הבית היהודי. המפקד למפלגה, שיינעל ב-9 בספטמבר, יוביל לפריימריז פתוח כמו במפלגות הגדולות. הפריימריז מעוררים עניין רב, כי זו הפעם הראשונה שהמפלגה השמרנית, המבוגרת והמנומנמת הזו הולכת בדרך הזו, שאמורה למשוך קולות צעירים וחדשים. סימני הזמן ניכרו אתמול בשאלות הקהל. "הבעיה שלך היא שאתה לא עובר מסך", אמר אחד הסטודנטים אתמול לאורלב, ואורלב השיב לו ברוח טובה, "זה לא כוכב נולד כאן, ותשאל את כל אנשי התקשורת בחדר, אני נחשב לדובר רהוט ועובר מסך היטב".

הרשקוביץ', אורלב ובנט היו אמורים להתעמת במקביל, אולם עוד לפני תחילת העימות הודיע אורלב שלא יסכים לוויכוח ישיר, מפאת החשש לעלבונות אישיים בין המועמדים ("כולם צריכים אחר כך להמשיך ולהסתדר זה עם זה", נאמר ממטהו). במקום זאת, כל אחד מן השלושה דיבר בנפרד בתורו, כמובן בלי לשכוח לשגר עקיצות ברורות לאחרים וגם לראש הממשלה.

שלושת המועמדים קראו לשילוב כוחות עם מפלגת האיחוד הלאומי (המונה כיום ארבעה מנדטים) כשביחד, כך הם סבורים, יגדילו באופן משמעותי את כוחו הפוליטי של הציבור הלאומי-דתי-ימני. "לפחות עוד שלושה מנדטים שלנו נמצאים אצל הליכוד ואצל ישראל ביתנו", אמר אתמול בנט. המספרים המאוחדים שנזרקו לחלל האולם, כשירוצו כולם יחד, מגיעים עד ל-13 מנדטים.

אגב, המילים "אחדות", "איחוד", "מאוחדים", "ביחד" (בינם לבין עצמם, בינם עם האיחוד הלאומי) חזרה אתמול אינספור פעמים, אך שלושתם הוכיחו שדיבורים לחוד ומעשים לחוד והיו רחוקים ממתן דוגמה אישית. בנט נכנס באיחור גדול למקום, כניסתו לוותה במחיאות כפיים של הסטודנטים, דבר שקטע והפריע להרשקוביץ'. הרשקוביץ' נע באי נוחות מן ההפרעה, אך לא טרח לכבד את עמיתיו ועזב כשסיים. אורלב נכנס באיחור עוד יותר גדול וכשדיבר (שלישי ואחרון), הרשקוביץ' כבר מזמן לא היה במקום ובנט המתין רק מעט ויצא עוד לפני שאורלב סיים. איפה האחדות ואיפה דרך הארץ? ממטה אורלב נמסר שסיכם את הגעתו באיחור עם המארגנים כיוון שהתחייב מראש לאירוע בישיבת הסדר באופקים. הרשקוביץ' היה מחויב אף הוא להמשיך לאירוע אחר.

למרות ביטול השתתפותה של שקד, יש לציין שאגודת הסטודנטים במקום, בניצוחו של הדובר צוריאל שרון, ניהלה את האירוע בכישרון רב, עם שאלות קשות שלא הקלו על המועמדים, שאלות רבות מן הקהל, מגולשי הפייסבוק ומן הערוצים ששידרו חי. החבר'ה הצעירים כיבדו את הפוליטיקאים, האזינו להם בצמא ונהנו מכל מילה. שרון עצמו, אגב, מזוהה בכלל במערכת הפוליטית כאיש ליכוד שבא מתוך לשכותיהם של שר החינוך גדעון סער והשר יוסי פלד.

פוסטים קודמים של טל שניידר ניתן לקרוא גם בבלוג שלה, "הפלוג"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ