למה בוחשת שרה נתניהו בבחירות הפנימיות בבית היהודי

אשת רה"מ פנתה לח"כ אורי אורבך בבקשה לא לתמוך "בגורמים העוינים לליכוד". אורבך: "זה לא חדש שנתניהו מתערב במפלגה שלנו"

טל שניידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל שניידר

"אל תתמוך בגורמים העוינים לליכוד", כך אמרה שרה נתניהו, לח"כ אורי אורבך (הבית היהודי), באירוע גיבוש הקואליציה שנערך אחרי ראש השנה בבית ראש הממשלה. באירוע, שהיה מאוד חגיגי ונעים (כך לדברי משתתפים), נכחו חברי הכנסת מסיעות הקואליציה, ובני/ות זוגם/ן, ובין השאר גם ח"כ אורבך מן הבית היהודי.

ה"גורמים העוינים" של נתניהו הם נפתלי בנט ואיילת שקד, המתמודדים על יו"ר מפלגת הבית היהודי ועל המשבצת השמורה לנשים, בהתאמה. בנט שימש ראש לשכתו של נתניהו בין השנים 2008-2006 כשנתניהו היה יו"ר האופוזיציה. שקד עבדה בצוות תחתיו. שניהם לא מוכנים לפרט כיום (לפחות לא באוזני) את הסיבות המפורשות לעזיבתם את לשכת נתניהו, אך ראש הממשלה, כך נאמר לי על ידי פוליטיקאים מן הליכוד, מקווה שבנט לא ייבחר לראשות הבית היהודי.

אולם מדוע מוטרדים ראש הממשלה ורעייתו מפוליטיקאי מתחיל המנסה לכבוש מפלגה קטנה יחסית? שאלה טובה. אחת הסברות ששמעתי היא חששו של נתניהו שהבית היהודי בראשות בנט יהווה מקור משיכה לקולות מצביעים רבים מן הליכוד. ראוי לציין שעל פי הסקרים האחרונים, כשבראשות המפלגה עומד שר המדע דניאל הרשקוביץ, ואפילו אחרי המפקד הגדול שביצעה המפלגה, הבית היהודי אינה משיגה יותר משלושה עד חמישה מנדטים, במקרה הטוב.

מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי מתכננות להתמזג לקראת הבחירות ולהשיג ביחד 12 מנדטים, כך אמר בנט לאחרונה באירועי בחירות. אך הסקרים לעיל (בסקר הארץ נבדקו המפלגות יחדיו, בעוד בסקר גלובס נבדקו המפלגות בנפרד) מצביעים על מגמה אחרת: אם יתמזגו, יתכן ודווקא יתכנסו יחדיו לפחות משישה-שבעה מנדטים.

ובכל זאת, קשריו הברורים והקרובים של אורבך עם בנט מטרידים את מנוחתה של אשת ראש הממשלה. ואמירתה, שנקלטה באוזנם של יותר מקומץ אנשים, תמוהה. הרי אורבך הצהיר מזמן על תמיכה מלאה בבנט, בשקד ובמהלכים אותם מוביל בנט בתוך הבית היהודי. מדוע שראש הממשלה ואשתו יעירו לח"כ שבחר זה מכבר את דרכו? מדוע הזוג נתניהו רואה לנכון להתערב בנעשה במפלגות אחרות?

ח"כ אורבך עצמו היה נבוך מאוד מפנייתי לתגובה בנושא הזה. “לא נעים לי. אני הייתי מוזמן כאורח לאירוע יפה ואני לא חושב שהאמירה הזו, שאת מצטטת, משנה משהו, כי זה לא חדש בכלל שראש הממשלה מתערב במפלגה שלנו. יש לו אינטרסים שבנט לא ינצח”.

מה קרה בינו לבין בנט?

אורבך: “אני לא חשוף ליחסים האישיים בין משפחת נתניהו לבנט"

מה ענית לאשת ראש הממשלה?

“אני בכלל לא קלטתי את הדברים האלה שהיא אמרה. לאחר מכן מישהו הפנה את תשומת לבי למה שנאמר. וגם אז, לא נאמר לי שהיא קראה לי עוין אלא ש'לא אתמוך בפולשים', או משהו כזה. אני גם לא השבתי לה בכלל, כי באמת לא שמתי לב שהיא אמרה את הדברים הללו בזמן אמת".

אורבך, איש של מילים ועיתונאי מוביל בעברו, היה זה שהוביל את המהלך של פתיחת הבית היהודי, ולחץ מבפנים במשך תקופה ארוכה לקיים מפקד פתוח. דווקא הוא מכולם עשוי לצאת נפסד מן הפריימריז הפתוחים, אם יידחק למקום בלתי ריאלי, אחרי בנט, זבולון אורלב, ניסן סמוליאנסקי ושקד.

בחודש אוגוסט העיר בעצמו בעמוד הפייסבוק שלו על התערבות ראש הממשלה בנעשה במפלגתה: “נתניהו מודאג שהמפד"ל בראשות בנט תתחזק ותגנוב לו מנדטים. הוא צודק. אנחנו נילחם על כל קול. לכן הוא מנסה לבחוש אצלנו, עם קצת עזרה מבפנים. אבל אנחנו לא מהליכוד, אלא מהמפד"ל-הבית היהודי וביחד עם עמיתנו מהאיחוד הלאומי נחזיר את הציונות הדתית להיות כח מרכזי במפה הפוליטית" הוא כתב. 

פניתי אתמול לקבלת תגובה ממשרד ראש הממשלה, אך זו טרם התקבלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ