קוד 99: מתפקדים נודדים מהמרכז לליכוד

חברי קדימה שחוזרים לליכוד וחברי התארגנויות מתונות עשויים להשפיע על רשימת הליכוד לכנסת הבאה. ועידת המפלגה תצטרך להחליט בשבוע הבא אם להסיר את המכשול שמונע מחלקם להשתתף בפריימריז

טל שניידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים37
טל שניידר

"זה כמו לשאול את מי אני יותר אוהב, את אבא או את אמא. צחי (הנגבי, שחזר לליכוד) זה חלק ממני, אבל גם קדימה ושאול (מופז) זה חלק ממני. בנינו את המפלגה, וזאת קצת בעיה בשבילי לעבור לליכוד. בשורה התחתונה אני בדילמה קשה, ובינתיים לא הלכתי לשום מקום". את הדברים האלה אמר לי אתמול לוי שטרית, מן הפוקדים הגדולים של קדימה באזור פתח תקוה.

אחת השאלות המעניינות לקראת ועידת הליכוד, שתתכנס ביום רביעי הקרוב, היא כמה מתפקדים חדשים נכנסו לליכוד מן המרכז הפוליטי. מעבר למספרם, יש גם עניין פרוצדוראלי: כמה מאותם מתפקדים יוכלו בכלל להצביע בפריימריז. מהליכוד נמסר לי שמתוך כ-120 אלף המתפקדים לליכוד, כ-7,000 הצטרפו ב-16 החודשים האחרונים. אולם על פי חוקת הליכוד, מי שהוותק שלו במפלגה נמוך מ-16 חודשים, לא זכאי להצביע בפריימריז.

המתפקדים החדשים מהמרכז מגיעים משני כיוונים: הזרם הראשון הוא של אנשי קדימה, ליכודניקים לשעבר, שחוזרים הביתה ומספרם אינו ברור; הזרם השני הוא משלוש תת-קבוצות מתונות שהתפקדו לליכוד – הליכודניקים החדשים (ליכודניקים ליברלים, 800 מתפקדים), הרשימה האזרחית (אנשי מרכז-שמאל שהתפקדו לליכוד, 1,200) ודור האמת (תומכי לגליזציה של סמים קלים, 350). ביחד 2,350 מתפקדים מתונים.

צחי הנגבי ובנימין נתניהו. אביר השיבה הביתהצילום: אמיל סלמן

האם יצליחו ביחד להשפיע על המהלך הפייגליני בליכוד, וליצור רשימה מתונה יותר? למרות שהמספרים נשמעים קטנים, הם רחוקים מלהיות חסרי משמעות. בפריימריז ישתתפו ככל הנראה כמחצית מהתפקדים – כ-60 אלף איש. כדי להשתבץ במקומות 10 עד 20, למשל, צריכים המועמדים להשיג בין 10,000 ל-20,000 קולות (הנתונים, באדיבות תנועת מתפקדים). ציפי חוטובולי, למשל, נבחרה בפעם הקודמת למקום ה-18 בתמיכת 12,615 איש. הצטרפותם של מספר משמעותי של מתפקדים מן המרכז, יסייעו על פי ההערכות לפוליטיקאים כמו השר מיקי איתן, השר משה (בוגי) יעלון וכמובן, לאביר השיבה הביתה, צחי הנגבי.

שטרית לוי: "יש לפחות 3,000 איש בקדימה, שהיו פעם חברי ליכוד ויכולים אולי לחזור לליכוד, באמצעות קוד 99 ולהצביע בתוך הפריימריז בליכוד. אבל הם לא עדר שעושה מה שאומרים לו. צריך לשכנע אותם". ומהו קוד 99? זהו הסימון בספר מתפקדי הליכוד, למי שהפסיק בעבר לשלם דמי חבר למפלגה מסיבות מגוונות, ביניהן התפקדות למפלגה אחרת. לפי חוקת הליכוד, אנשי קוד 99 השבים למפלגה יכולים להצביע מיד עם חזרתם, בלי להמתין. צחי הנגבי, למשל, הוא קוד 99. רבים מתומכיו הם כאלה.

גם יואל מוגמי הוא פוקד גדול בקדימה. בתקופת ציפי לבני הוא היה יועץ בכיר במפלגה, וכיום הוא חשוד בפרשת ואנונו ורשות המסים. "עוד לא החלטתי אם לעבור לליכוד", אמר אתמול. "אם אהוד אולמרט חוזר לקדימה אני נשאר. אבל יש אצלי לא מעט טפסי (התפקדות לליכוד), בערך 160, רובם של קוד 99, כאלה שחוזרים הביתה".

פוקד אחר שביקש לא להזדהות טען שהעביר 500 מתפקדי קדימה חזרה לליכוד. "הם שלחו פקס לקדימה שהם מבקשים לעזוב, וברגע שהוא התקבל, הם התפקדו לליכוד. כולם מהאזור המרחבי שלנו". האם יוכלו להצביע? "או שאלה חבר'ה של קוד 99, שחוזרים הביתה; ולגבי השאר, נעשו סיכומים עם גורמים בכירים בליכוד שלא מעבירים אנשים לחינם. התוצאות בפריימריז ידברו בעד עצמן. אנשים יבינו כמה באמת חזרו לליכוד".

מדובר בתומכי צחי הנגבי?
"לאו דווקא. אלה אנשים שעברו מהליכוד לקדימה בעקבות אריאל שרון, לבני ואולמרט. מהרגע שהדמויות הללו לא שם, הם לא נשארים. חלק אולי עוד ממתינים שאולמרט יציל את קדימה. ברגע שהם יבינו שזה לא קורה, יעברו סופית לליכוד".

אתה עצמך עזבת את קדימה ועברת לליכוד?
"כן. עשיתי זאת ביום שצחי הודיע. ההחלטה שלו נתנה לי את האות לעבור".

פוקד אחר טען שהוא פעיל בקבוצה שפקדה כ-300 איש שעברו מקדימה לליכוד, אבל הם לא היו חברי ליכוד בעבר. "הם שאריות של העבודה, שינוי, של כל מיני. חבר'ה יותר צעירים. גם אני עברתי. כל מי שיש לו טיפה חושים מבין שאין מה להסתכל יותר על קדימה". הוא הוסיף, כי למרות תקופת האכשרה "לפי מה שאני יודע, תהיה לנו הזכות להצביע".

ניסיונות לקבל מספרים ברורים, כמה אנשים עזבו את קדימה ועברו לליכוד – לא העלו ממצאים מדויקים. שני גורמים שונים בקדימה אמרו לי שלא מדובר בתופעה עצומת ממדים. "לכל היותר מדובר בכ-300 איש. מופרך לחשוב שלמישהו יש מאות אנשים ששמלאים אחר הוראותיו". מהליכוד נמסר ש"אנחנו לא שואלים בטפסי ההתפקדות מאיזה מפלגה הגיע המתפקד החדש. כשאנשים מתפקדים, הם מתחייבים על פי החוק, שאינם חברים במפלגה אחרת". לכן, בליכוד גם לא יודעים באופן רשמי מי מבין 7,000 המתפקדים החדשים הוא מקבוצתו של פייגלין, ומי מהמרכז.

הליכודניקים החדשים המחישו אתמול בפייסבוק את המטרה שלמענה נכנסו לליכוד. פעיליהם קיבלו סמס מח"כ דני דנון: "יואב שלום, אודה לך על תמיכה בי בפריימריז הקרובים". דנון קיבל מיד סמס עם מענה חריף: "חה"כ דנון, אקדיש מאמצים עילאיים כדי לתלוש ממך את התואר שבו אתה מחזיק – חבר כנסת. האידיאולוגיה שאותה אתה מקדם היא עיוות המהות הליברלית של הליכוד. בלעדיך נשמור על ליכוד ערכי, יואב".

הסמס ששלח דנון לליכודניקים החדשים

וכעת נותר להבין רק את שאלת המפתח – האם ועידת הליכוד תמחל לכל הקבוצות הללו על תקופת האכשרה, ותאפשר לכל מי שהצטרף לליכוד ב-16 החודשים האחרונים ואינם חלק מקוד 99 (השבים הביתה), להשפיע בפריימריז הקרובים.

משיחה שלי אתמול עם אנשים בתוך הליכוד, נמסרה לי ההערכה הבאה: "זה עניין של מספרים. אם באמת מדובר ביותר מ-3,000 איש, יש סבירות שימחלו להם על תקופת האכשרה. בנוגע לאנשי קוד 99, הסיפור הזה תפס רק בוועידה הקודמת. אנשים ממשיכים להשתמש בביטוי הזה, אבל אם ירצו לאשר לכל החוזרים הביתה להשתתף בפריימריז, הוועידה הנוכחית תצטרך לאשר זאת מחדש. זה לא אוטומטי".

את הפוסטים הקודמים של טל שניידר אפשר לקרוא גם בבלוג שלה, "הפלוג".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ