ביטול הפריימריז בקדימה: "שליש מהמצביעים בהם - ערבים"

סיעת קדימה החליטה לבטל את הפריימריז בגלל חוסר היגיון כלכלי ופוליטי, אבל מסתבר שגם זהות המתפקדים שיחקה תפקיד. פעיל מרכזי המקורב למופז: "זה ספר המתפקדים, ולא רוצים שזה מה שיקבע את הרשימה לכנסת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל שניידר

"מתוך כמעט 40 אלף איש שהצביעו בבחירות לראשות קדימה בחודש מארס, היו יותר מ-13.5 אלף ערבים ודרוזים", כך אמר לי היום רן פיינגולד, פעיל מרכזי ומקורב ליו”ר קדימה, שאול מופז. "אם יבואו כמה אלפים להצביע בפריימריז על הרשימה, שליש מהם לפחות ערבים ודרוזים. זה ספר המתפקדים של קדימה ולא רוצים שזה מה שיקבע את הרשימה לכנסת”.

השבוע, החליטה סיעת קדימה לבטל את הפריימריז לרשימה, ובמקום זאת למנות ועדה מסדרת. ההחלטה עוד דורשת את אישור מועצת קדימה, שתתכנס ביום חמישי. מי יאייש את הוועדה? הדברים עוד לא סגורים, ועכשיו מתנהל מו"מ בעניין בין חברי הסיעה. אחד הוויכוחים הוא האם יהיו בוועדה חברי כנסת ומתמודדים, או שהיא תורכב מדמויות שאין להן יומרות פוליטיות אישיות. לפלוג נודע, שיו"ר המפלגה, שאול מופז, יישב ככל הנראה בוועדה, או שייוצג על ידי ח"כ יובל צלנר, שאמור גם הוא להציג את מועמדותו לרשימה. גם שמו של יו”ר מועצת קדימה, שרגא ברוש, צוין כמי שיישב בוועדה.

השיעור הגבוה של ערבים בין המתפקדים אינו הסיבה היחידה לביטול הפריימריז, מוסיף פיינגולד בשיחת הטלפון הבוקר, בעודו מתרוצץ בכנסת לקראת ההצבעה על פיזור הכנסת. "סיבה נוספת היא החשש ממאבקי פריימריז בין בכירי המפלגה, הזמן הקצר והעלות היקרה של פריימריז במפלגה, אחרי שציפי לבני הותירה אותה עם גירעון גדול".

בבחירות לראשות המפלגה, היה פיינגולד הממונה במטה של מופז על המגזר הערבי, והיום הוא אומר בגלוי את מה שרבים בקדימה לוחשים מזה שבועות ארוכים: ספר הבוחרים של קדימה לא מתאים להם. למונח "קבלני קולות" נוסף מונח חדש: "מתפקדים ערבים". קדימה אינה רוצה להפקיד בידיהם את ההחלטה על זהות הרשימה לכנסת.

ח"כ יובל צלנר. יהיה בוועדה המסדרת?צילום: אוליבייה פיטוסי

אך לא רק הם התפקדו. בשנתיים האחרונות התפקדו למפלגה כ-20 אלף איש (על פי נתונים שפרסמתי בעבר בפלוג). לבכירי קדימה, שהתכוננו למאבק על ראשות המפלגה, לא היתה בעיה לפקוד אותם. אבל היום, כשלא נוח ולא מתאים, בין אם בשל זהות המתפקדים ואם בשל מצבה של המפלגה בסקרים, קדימה בוחרת בתהליך מהיר להתעלם מהם.

משמעות דבריך היא שאינכם רוצים שערבים ודרוזים יקבעו את הרשימה.
פיינגולד: "נכון. הערבים הם קבוצת לחץ, כמו כל קבוצת לחץ שהתפקדה באופן הכי לגיטימי, והם הכניסו משפחות שלמות כי רצו להשפיע על הפוליטיקה. אבל זה לא הגיוני שבטייבה יש 631 מתפקדים, אבל רק 41 מהם הצביעו לכנסת. הזנחת גוף המתפקדים של קדימה התחילה עוד בימי לבני".

אבל למרות שמדובר בהחלטה רק לכנסת ה-19, אתם מעבירים מסר של זלזול בכל המתפקדים שלכם.
"קדימה נמצאת במשבר ועושים כאן מה שעושים בשביל להציל את המפלגה באותו הרגע. פריימריז היום יהפכו לזירת התגוששות בבוץ. צריך איחוד שורות והוועדה מסדרת תקבע זאת יותר טוב".

* * *

בעמוד הראשי של אתר האינטרנט של קדימה, עדיין מזמינים את הציבור להתפקד למפלגה: "מצטרפים עכשיו לקדימה ומשפיעים על עתיד המדינה והתנועה". אך המפלגה שספר בוחריה כולל יותר ממאה אלף מתפקדים, ושהוציאה לקלפיות כ-40 אלף איש רק לפני חצי שנה, העבירה אתמול מסר בוטה לציבור פעיליה: אין לכם יותר מה לחפש במפלגה. חוץ מלומר להם מפורשות "אינכם רצויים", קדימה עשתה הכל.

ההחלטה של קדימה מתבססת על השעייתו הזמנית של סעיף 163 לתקנון המפלגה – סעיף דמוקרטי במיוחד – הקובע ש"שינוי בתקנון הנוגע לשיטת הבחירה של יו"ר התנועה וכן של שיטת הבחירה של רשימת קדימה, טעון גם אישור של משאל כלל חברי התנועה ברוב המשתתפים בהצבעה".

חברי הכנסת של קדימה התכנסו אתמול אחר הצהריים בבית המפלגה בפתח תקוה, ולמעט ח"כ מגלי והבה, כל הנוכחים תמכו בהצעה. גם חברי הכנסת אחמד דבאח ואכרם חסון הצביעו בעד. כמה ח"כים, בהם יואל חסון ורוברט טיבייב, נעדרו. ההחלטה של הסיעה טעונה עדיין אישור של מועצת קדימה, ויש האומרים שבקדימה יושבים על הגדר וממתינים, בין השאר, להחלטתו של אהוד אולמרט, אם יתמודד.

כמה גורמים בקדימה אמנם אמרו לי שהרעיון של ביטול הפריימריז הגיע מן השטח, אך בכל זאת מדובר בפגיעה במטרה המרכזית שלשמה אנשים מתפקדים למפלגה: הזכות להשפיע על זהות המפלגה בכנסת, להכיר את הח"כים, ולהיות אכפתיים בנוגע לפעילותם בארבע השנים שהם מבלים בזכותם בכנסת.

אופיר יחזקאלי, בעברו הלא רחוק פעיל מרכזי בקדימה וכיום אחד מראשי ארגון "מתפקדים" המעודד אזרחים להתפקד למפלגות, אמר לי אתמול שבכוונתו להגיש עתירה נגד ההחלטה. יחזקאלי ימתין לאישור הסופי על ידי המועצה, ולאחר מכן יעתור לבית הדין של התנועה. אם העתירה תידחה, יפנה לבג"ץ עם ארגון "מתפקדים".

רוחמה אברהם. רצתה פריימריז, וויתרהצילום: טס שפלן

"חבל מאוד שכך המפלגה מתייחסת לעשרות אלפי אנשים שהתפקדו אליה לאורך שנים כדי להשפיע ולהיות פעילים. המתפקדים שילמו כסף למען הפעילות והרצון להיות מעורבים, וכעת מונעים זאת מהם", הוא אומר. "מפלגה לא יכולה להיות יותר טובה ממי שהתפקד אליה. המשמעות של ביטול הפריימריז הוא אמירה למתפקדים שהם לא טובים עבורנו, ובתנועת 'מתפקדים' אנחנו לא מוכנים לקבל את זה".

פעילים בכירים אחרים הסבירו את ביטול הפריימריז בכך שראשי המפלגה פשוט חוששים מרשימה שתישלט על ידי אנשים עם אחיזה טובה בשטח, כמו חברי הכנסת אבי דואן או רוחמה אברהם (שהתנגדה מאוד לביטול הפריימריז, אך בסופו של דבר ויתרה והצביעה בעד הוועדה המסדרת). פעיל מרכזי אמר לי ש"ראשי המפלגה חוששים שיצביעו רק כל מיני קבלני קולות שנשארו שם שמחוברים לאחמד דבאח ואבי דואן, ואז הרשימה לא תהיה לשביעות רצונם. הם רוצים ועדה מסדרת שתביא כוכבים".

"בקדימה וגם במפלגות אחרות אין שום תרבות פוליטית של מעורבות המתפקדים", הוסיף הפעיל. "הכל זה 'שמור לי ושמור לך' (בין הפוליטיקאים). זה מה שהיה בקדימה ועכשיו זה מתפוצץ להם בפנים. וזו לא בעיה של מופז לבד, גם לבני לא עשתה דבר כדי לתקן את התקנון ולתת ביטוי למתפקדים".

מקדימה נמסר בתגובה: "ההחלטה על ביטול הפריימריז וקביעת הרשימה לכנסת על ידי ועדה מסדרת התקבלה פה אחד בסיעה וטעונה את אישור המועצה. לקדימה יש אחריות להציג רשימה חזקה כאלטרנטיבה לממשלת פייגלין, דנון ונתניהו. בקדימה יש ויהיה ייצוג לכל המגזרים בחברה הישראלית כי קדימה מייצגת את המרכז הישראלי השפוי, העובד, משלם המסים והמשרת."

את הפוסטים הקודמים של טל שניידר ניתן לקרוא גם בבלוג שלה, "הפלוג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ