מפת הליכוד: מה שהיה הוא שיהיה

האיחוד עם ליברמן דוחק את נציגי המחוזות בליכוד למקומות לא ריאליים, ומעמיד בסימן שאלה את ייצוג הנשים. 117 איש יתמודדו בפריימריס בסוף נובמבר, אך גם חלק מהמנצחים יראו את הכנסת הבאה מבחוץ

טל שניידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל שניידר

טבלת האקסל ששלחה אלי אתמול דוברת "הליכוד", מתארת לכאורה מלחמת עולם על 25 עד 30 המקומות הריאליים ששמורים למפלגה ברשימה המאוחדת עם ישראל-ביתנו. 117 איש ואישה יתמודדו עליהם, בפריימריס שייערכו ב-25 בנובמבר. 24 מתוכם הם שרים וחברי הכנסת של הליכוד (נתניהו, משה כחלון ויוסי פלד לא מתמודדים), ואליהם נוספו גם אנשי קדימה עד לאחרונה צחי הנגבי, השר אבי דיכטר, וחברת הכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ'.

אבל הליכוד הוא אותו ליכוד, ולמרות המאבק הלוהט שממתין בחודש הקרוב על סדר הרשימה, קשה לראות דמות בולטת חדשה שתשתלב בכנסת הבאה. עם דחיקתם של נציגי המחוזות מחוץ למקומות הריאליים, רשימת המתמודדים המגוונת כמעט חסרת חשיבות. איש ליכוד בכיר שהתלבט לגבי המשך דרכו הפוליטית אמר לי אתמול: "מה יש לי לחפש במחוז תל אביב, כשבסוף אכנס למקום 51? איזה סיכוי יש לזה?" הוא החליט שחבל לו על הזמן ועל הכסף, וויתר על ההתמודדות.

זהות המתמודדים ברשימה נראית היום רלבנטית כמו שיחת סופות ומזג אוויר במדינת ישראל. בוועידת הליכוד אתמול בגני התערוכה, לראש הממשלה בנימין נתניהו היה אכפת מפעילי הליכוד כמו השלג דאשתקד. הוא נכנס לבמה, דיבר על עוצמה, משילות, המשך מנהיגותו והלך. לא התערבב בקהל, לא נגע באיש (אלא אם שמו משה כחלון), לא השתהה שם דקה אחת יותר מדי. הליכוד הוא מבחינתו מותג בדרך להמשך השלטון, ותו לא. נתניהו עוסק רק בשאלה אחת: מי תהיה המפלגה בעלת מספר המנדטים הרב ביותר, שתרכיב את הממשלה הבאה.

הח"כים המכהנים מצוינים בלוגו צבעוני, והמועמדים שאינם ח"כים - בשחור-לבן

דוגמה מובהקת לשיממון ברשימת הליכוד היא החלטתם הסופית של מזכיר הממשלה צבי האוזר ושל ראש לשכתו של שר האוצר, דוד שרן, שלא להתמודד. השניים, ללא ספק נכסים ציבוריים מבחינה ליכודניקית, החליטו שלא להגיש את מועמדותם במחוז תל אביב או ברשימה הארצית. שניהם מסיימים קדנציות ארוכות ומורכבות בתפקידים בכירים והם אהודים בציבור הרחב שמעבר למתפקדי הליכוד, אך החליטו שלא לקפוץ לקלחת הפוליטית, עכשיו כשאנשי ישראל ביתנו ימלאו את הרשימה. האוזר קוטע בכך מסורת ליכודית, שאבותיה היו דן מרידור, דני נוה וגדעון סער, שהמשיכו מתפקיד מזכיר הממשלה לתפקידי שרים. "מה יש להאוזר למהר?" אמר לי אתמול אדם המכיר את הסיפור, "הנה, אפשר להתמודד בליכוד גם בעוד עשרים שנה, תראי את זלמן שובל שחוזר לתמונה בגיל 82".

את משה כחלון, המחובק מכל עבר, אמור להחליף בתפקיד הכוכב המזרחי והכלכלי שלמה מעוז. אתמול הסתובב מעוז בוועידה כחתן ביום חופתו, מתענג על תשומת הלב ומשתדל לא לפספס אף מצלמת טלוויזיה. לצדו אפשר לציין עוד מועמד בולט נוסף: ד"ר אבי שמחון, יועצו הבכיר לשעבר של שר האוצר, שמתמודד על משבצת מישור החוף, מקום 33 ברשימה המקורית, משבצת שהיתה לא ריאלית לפני המיזוג עם ישראל ביתנו, ועכשיו תהיה עוד פחות ריאלית.

על משבצת הנשים, מקום 24 לפני המיזוג, מתמודדות ארבע: קטי שטרית, קרן ברק, ציפי גורדין ואורלי בני-דיוויס. שטרית וברק מתמודדות מנוסות, שעברו כבר מספר פריימריס בעבר ואף הצליחו, כל אחת בתורה, לזכות במקום משוריין: ברק זכתה במקום ה-24 לפני בחירות 2006, אלא שהליכוד זכה בהן ב-12 מנדטים; שטרית נבחרה ב-2009 במחוז ירושלים, מקום 31 ברשימה – הליכוד זכה ל-27 מנדטים.

פעיל ליכוד בוועידה שאישרה את האיחוד. לרוץ בשביל מקום 51צילום: מוטי מילרוד

מקומות 10 ו-20 ברשימת הליכוד המקורית אמורים היו להיות שמורים לנשים, אם אף אשה לא תיבחר גבוה מכך, בהתאמה. אך מה יהיה עתה, עם השתלבות ישראל ביתנו ברשימה? משיחה אתמול עם הנשים הבכירות במפלגה, מסתבר שאף אחת לא יודעת מה יהיה. אף אחת מהן לא קיבלה התחייבות מפורשת מראש הממשלה שמעמד הנשים ברשימה יישמר. בכנסת היוצאת, שליש מחברי הכנסת של ישראל ביתנו הן נשים. המיקום שלהן ברשימה נתון להחלטתו של היו"ר ליברמן, וכך, הנשים בליכוד-ביתנו, שוב נתונות לחסדיהם והחלטותיהם של הגברים.

בהמשך למפת המועמדים של מפלגת העבודה, אני מציגה כאן היום את מפת המועמדים בפריימריז של הליכוד. הרשימה ופרטי המיקום הגיאוגרפי נאספו על ידי בשבועות האחרונים, מתוך מידע ששלחו לי המועמדים בטופס הדיווח שהצעתי להם ב"פלוג", או מאיתור שמותיהם בפייסבוק ובאתרי אינטרנט של הליכוד. עד לרגע שבו הותקף אתר "ליכודניק" של אלי חזן ואריק זיו על ידי האקרים, נעזרתי רבות גם במידע שהם מעלים שם באדיקות רבה.

המפה של מועמדי הליכוד מפוזרת היטב בכל ישראל, אך כאמור, בשל השינויים עם הצטרפות ישראל ביתנו, קשה להאמין שבכנסת ה-19, הליכוד יכניס לכנסת מועמדים המגיעים ממגוון של מקומות ורקעים.

מהתבוננות במפה, אי אפשר שלא לשים לב לתופעה נוספת: למרות שבשנים האחרונות נרשמו בליכוד מתפקדים רבים תושבי יהודה ושומרון, בין אם תומכי משה פייגלין או מקרב קבוצות אחרות, אין מתמודדים מתנחלים רבים. אל השר יולי אדלשטיין, ח"כ זאב אלקין ופייגלין, מצטרפים רק כמה מועמדים לא מאוד מוכרים, כמו עמנואל נבון מאפרת שמתמודד על משבצת העולים. רק אחד, יהודה גליק, נרשם כמתמודד במחוז יש"ע.

חשוב להדגיש: את המידע על כתובות המגורים אספתי ממידע גלוי או מהידע שלי. במקרים מעטים, שאלתי את עוזריהם של חברי הכנסת והמתמודדים. לא מיקמתי אף חבר כנסת או מועמד בכתובת מגוריו המדויקת. הדיוק במפה הוא ברמת היישוב או השכונה (בערים גדולות), ולא יותר מכך.

את הפוסטים הקודמים של טל שניידר אפשר לקרוא גם בבלוג שלה, "הפלוג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ