המפד"ל החדשה: יותר צעירים, יותר נשים

המפקד של "הבית היהודי" הפתיע אפילו את מארגניו: 52 אלף איש התפקדו למפלגה ובולטים בהם צעירים בני פחות מ-35 (40 אחוז), ונשים (44 אחוז). פרופיל כזה עשוי לדחוף את נפתלי בנט לראשות המפלגה, אבל פופולריות לבדה - רחוקה מלהבטיח ניצחון

טל שניידר
טל שניידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל שניידר
טל שניידר

בעוד המפלגות הגדולות משרכות רגליים, ב"הבית היהודי", המפלגה הימנית הקטנטנה, ההכנות לקראת הפריימריז נמצאות בהילוך גבוה. הם אמנם מעטים, שלושה ח"כים בלבד, אך חולמים בגדול. את יום הפריימריז לראשות המפלגה קבעו שם לאחד מימי השיא של הדמוקרטיה בעולם, 6 בנובמבר, לא פחות. בעת שיותר מ-150 מיליוני אמריקאים בעלי זכות בחירה, יילכו לבחור בין ברק אובמה לבין מיט רומני, יכריעו 52 אלף מתפקדי הבית היהודי מי יעמוד בראשם: ח"כ זבולון אורלב, השר דניאל הרשקוביץ או המועמד החדש, נפתלי בנט. נראה איזו מערכת בחירות תקטוף את הכותרות. כעבור שבוע, ב-13 בנובמבר, ייערכו הבחירות לשאר הרשימה.

כפי שסיפרנו כאן, מפלגת הבית היהודי הלכה על כמה מהלכים חדשניים למפלגה המזדקנת. ראשית, היא יצאה למפקד חדש לחלוטין, גם דרך האינטרנט, כשהיא אינה מתייחסת יותר לרשימות החברים הישנות. לאחר המפקד, היא מקיימת לראשונה בתולדותיה פריימריז, שבהם יוכלו להשתתף כל המתפקדים; וכמו כן, לראשונה במפלגה דתית, שוריין מקום לאשה (המקום הרביעי). בנוסף, המקום החמישי שוריין לצעיר בן פחות מ-40.

חברי כנסת מכהנים מצוינים בלוגו צבעוני. מועמדים חדשים, מצוינים בלוגו אפור. כדי לראות את שם המועמד, הקליקו על הלוגו

המהלך נראה מוצלח ביותר: 52 אלף איש התפקדו למפלגה - מספר מרשים לכל הדעות. עם זאת, הצצה למפת המתמודדים שנרשמו עד כה, מגלה שנשים לא ממהרות לשים מבטחן בשריון - ורק שלוש מתמודדות. אולי הן חוששות שהמקום הרביעי אינו ממש ריאלי. אם מפלגת הבית היהודי תשתלב עם האיחוד הלאומי, כפי שהצדדים משתי המפלגות מבטיחים השכם וערב, הרי שאשה תמצא עצמה במקום השמיני, וכל המאמץ יהיה לשווא.

אלו שהציגו את מועמדותן עד כה, הן חברת הכנסת לשעבר, תושבת תל-אביב, גילה פינקלשטיין; איילת שקד, גם היא תושבת תל-אביב ואף חילונית; ושולי מועלם, תושבת ההתנחלות נוה דניאל. ניתן להגיש מועמדות עד ל-15 באוקטובר, ואולי עוד נשים יפתיעו. הבחירה בין פינקלשטיין או מועלם מצד אחד, לבין שקד, מצד שני תענה על ויכוח עקרוני במפלגה – האם הרשימה הדתית, מוכנה לכלול גם מועמד חילוני(ת).

זבולון אורלב. רוצה לחזור

בבית היהודי מאושרים מתוצאות המפקד. יו"ר המפקד, הרב דני טרופר, מסר לי כמה נתונים מעניינים: מספר המתפקדים עדיין אינו סופי וצפוי לעלות, כי במפלגה עוד מתמודדים עם כמות הטפסים הגדולה. יותר מ-21 אלף איש התפקדו למפלגה באמצעות האינטרנט בלבד: בלי נייר, בלי מזומן, וגם זהו חידוש בישראל (אמנם היו התפקדויות אינטרנט עד היום, אך לא בסדר גודל כזה).

והנתונים הכי מעניינים: 41 אחוז מהמתפקדים הם בני פחות מ-35. ומתחת גיל 45 (טרופר: “במפד"ל הזקנה שלנו, גיל 45 זה ממש צעירים") - מדובר כבר ב-58 אחוז. וחשוב לא פחות: 44 אחוזים מהמתפקדים הן נשים. קולן של המצביעות יהיה קריטי.

נפתלי בנט. רוצה מהפכהצילום: ניר קידר

ההנחה הרווחת היום בקרב פעילי הבית היהודי, היא שעם שיעור כה גבוה של צעירים ונשים, גם כפי שעולה ממספר האנשים שהתפקדו באינטרנט – בנט הוא הפייבוריט. אך אין עדיין סקרים התומכים בהנחה זו. והרי בכל מערכת בחירות יש מועמד שמצטיין בתקשורת, ומועמד שמצטיין בשטח ובקלפיות.

מפת המועמדים מגלה גם את החלוקה בין המועמדים שבאים מהתנחלויות מעבר לקו הירוק, לבין אלו שגרים בצד הריבוני של ישראל. בציונות הדתית ובין המתנחלים מתנהל היום דיון פוליטי פתוח, באיזו דרך פוליטית עליהם לבחור: להתפקד לליכוד ולהוות לובי גדול ומשפיע, המטה את הח"כים בליכוד ימינה; או לפנות למפלגה ימנית יותר, ולהגדיל את כוחה. ואכן, מבין המועמדים בבית היהודי, יש מתמודדים תושבי נוה דניאל, בית הדסה בחברון ודולב.

המפה מציגה את מקום מגוריהם של הח"כים המכהנים בכנסת כיום (לוגו צבעוני), ואת המועמדים המופיעים באתר המפקד של המפלגה (לוגו בשחור לבן). כמו כן, כללתי במפה מספר מועמדים שפרסמו הצהרות פומביות על כוונתם להתמודד, גם אם שמם לא מופיע (עדיין) באתר המפלגה. ייתכן שעד ל-15 באוקטובר יסירו חלק מהם את מועמדותם, ואילו אחרים המתלבטים עדיין, יצטרפו להתמודדות. .

דניאל הרשקוביץ. רוצה לשמור

לסיום, הערה בנוגע למידע המופיע במפה. את כתובות המגורים של חברי הכנסת והמועמדים אספתי ממידע גלוי או מן הידע שלי. במקרים מעטים, שאלתי את עוזריהם. אולם חשוב לדעת שלא מיקמתי אף חבר כנסת או מועמד בכתובת מגוריו המדויקת, גם לא כאלה שחשפו אותה בתקשורת. הדיוק במפה הוא ברמת היישוב או השכונה (בערים גדולות), ולא יותר מכך.

את הפוסטים הקודמים של טל שניידר אפשר לקרוא גם בבלוג שלה, "הפלוג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ