המתמודדים במפלגת העבודה: בעיקר מהערים הגדולות, מעט מהפריפריה

לקראת ועידת המפלגה, "הפלוג" מציג את מפת המתמודדים בפריימריס: תל אביב מובילה, אחריה ירושלים וחיפה. כמעט אין מועמדים מהדרום

טל שניידר
טל שניידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל שניידר
טל שניידר

תור ארוך של מצטרפים חדשים, אנשי תקשורת, אנשי עשייה ואנשי חינוך מובילים, הוא עניין מוכר במפלגת העבודה. ב-2006, כשח"כ עמיר פרץ נבחר זה מכבר לעמוד בראשות המפלגה לקראת הבחירות לכנסת ה-17, הוא התגנדר ברשימה לכנסת שכללה את נשיא אוניברסיטת בן-גוריון (דאז) אבישי ברוורמן, שהוכתר כשר האוצר הבא של ישראל, לא פחות. אליו הצטרפו העיתונאית (דאז) שלי יחימוביץ', השחקן (עדיין) אלון אבוטבול, "המיליונר הסוציאליסט", בעל חברת ההימורים המקוונת אבי שקד, ובכיר המשטרה בדימוס, ניצב אריה עמית. בסופו של דבר, העבודה זכתה ב-19 מנדטים. יש המתייחסים לכך כהישג, משום שהרשימה מרובת הכוכבים הצליחה לשמור על כוחה של העבודה לעומת בחירות 2003, למרות עזיבתם לקדימה של שמעון פרס, חיים רמון ודליה איציק. עם זאת, מפלגת השלטון החדשה היתה גדולה בעשרה מנדטים.

בשבועיים האחרונים מציגה גם יו"ר העבודה המכהנת, שלי יחימוביץ', פנים מוכרות בזו אחר זה. הדבר מעיד על מומנטום במפלגת העבודה, אך תרגום ההתלהבות של הפוליטיקאים בפוטנציה (או כפי שכינינו אותם כאן: "הוואנאבי'ס") למנדטים בכנסת, עדיין רחוקה מלהיות ברורה. ואם אכן ייכנסו לכנסת, תצטרך יחימוביץ' להסתדר עם שורה ארוכה של פוליטיקאים חסרי ניסיון פוליטי ופרלמנטרי, בין אם העבודה תהיה באופוזיציה או בקואליציה.

אנו מציגים כאן היום את מפת המועמדים בפריימריז של מפלגת העבודה. הרשימה ופרטי המיקום הגיאוגרפי נאספו על ידי בשבועות האחרונים, מתוך מידע ששלחו לי המועמדים בטופס הדיווח שהצעתי להם ב"פלוג", או מאיתור שמותיהם בפייסבוק ובאתרי אינטרנט של מפלגת העבודה. פניתי למפלגת העבודה בבקשה לקבל את הרשימה המלאה, אך הם עצמם עדיין עובדים על פרסומה באינטרנט. כך שייתכן שברשימת העבודה הסופית ייכללו עוד נשים וגברים שאליהם לא הגעתי או שטרם הודיעו על התמודדות.

הח"כים המכהנים מצוינים בלוגו צבעוני, והמועמדים שאינם ח"כים - בשחור-לבן

חשוב להדגיש: את המידע על כתובות המגורים אספתי ממידע גלוי או מהידע שלי. במקרים מעטים, שאלתי את עוזריהם של חברי הכנסת והמתמודדים. לא מיקמתי אף חבר כנסת או מועמד בכתובת מגוריו המדויקת. הדיוק במפה הוא ברמת היישוב או השכונה (בערים גדולות), ולא יותר מכך.

המפה של מועמדי העבודה מציגה ריכוז גדול מאוד של מועמדים בערים הגדולות: תל אביב מובילה ואחריה ירושלים וחיפה. מתל אביב רבתי יש 17 מתמודדים, וזאת בנוסף לחמישה חברי כנסת של העבודה המגיעים מן העיר ופרבריה. מירושלים רבתי מגיעים 11 מועמדים. כיום, אף אחד משמונת חברי הכנסת של העבודה אינו תושב הבירה.

איציק שמולי ושלי יחימוביץ'

מדרום הארץ כמעט ואין מועמדים. בהנחה שעמיר פרץ ידורג גבוה ברשימת העבודה לכנסת, הוא ימלא את משבצת הדרום ועם שיטת הבטחת הייצוג (להבדיל משריון מקום ספציפי ברשימה), המועמד הנוסף מהדרום, מאיר בביוף מבאר שבע, עשוי למצוא את עצמו במקום לא ריאלי. הפריסה הזאת מזכירה את את פריסת חברי הכנסת של המפלגה – וגם של שאר המפלגות – בכנסת הנוכחית, כפי שראינו במפת חברי הכנסת.

מן הקיבוצים, המעוז ההיסטורי של העבודה, מגיעים ארבעה מועמדים: זאב ("וולוולה") שור, מזכיר התנועה הקיבוצית מקיבוץ עין גב. מתמודדים נוספים הם דוד דרומלביץ' מקיבוץ רמת-רחל, יונה פריטל מקיבוץ מעלה החמישה ושימי בראון מקיבוץ שפיים. מן המושבים מתמודדים אורי שגיא מכפר ביאליק ודני עטר מגן-נר (אך לא ברור אם הם יתמודדו על משבצת המושבים או במסגרת הרשימה הכללית).

במגזר הערבי, מלבד הח"כ המכהן ראלב מג'אדלה, מציעים כרגע רק שניים את מועמדותם: נדיה חילו מיפו ופתחי אמארה מכפר כנא. מעניין לשים לב שרשימת המתמודדים כוללת עולה אחת ויחידה ממדינות ברית המועצות לשעבר: ח"כ נינו אבסדזה שעברה רק לאחרונה מקדימה. שוחחתי השבוע עם ח"כ שלמה מולה (קדימה) ושאלתי אותו אם החליט לעבור גם הוא למפלגת העבודה. מולה השיב שטרם החליט על עתידו הפוליטי והוא ממתין להודעתה של ציפי לבני בנוגע לכוונותיה הפוליטיות. כך או כך, משבצת העולים בעבודה מדוללת, ואין מועמדים בולטים מן העדה האתיופית.

ביום שלישי, בוועידת מפלגת העבודה, יאושר הליך הפריימריז. ביום רביעי תיפתח ההרשמה למועמדים למשך שבוע, שבסיומו אפשר יהיה לעדכן את המפה לעיל ולהכיר את מפת המועמדים. בהמשך השבוע אעלה את מפת המתמודדים בליכוד.

את הפוסטים הקודמים של טל שניידר אפשר לקרוא גם בבלוג שלה, "הפלוג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ