היקף היצוא הביטחוני נחשף: בישראל פועלים כ-6,800 יצואני נשק

היום יתקיים דיון בעתירה הדורשת ממשרד הביטחון לחשוף את זהותם של יצואני הנשק הישראלים. המדינה מסרבת לכך בשל טעמים ביטחוניים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

בישראל 6,784 יצואני נשק – כך עולה מתגובת המדינה לעתירה מנהלית המבקשת לחשוף את שמות האנשים והחברות הרשומים במרשם הייצוא הביטחוני ואת הרישיונות שהעניק להם משרד הביטחון.

בתגובתה לעתירה, שנמסרה ביום רביעי האחרון, טוענת המדינה כי לא ניתן לחשוף את המידע המבוקש, "וזאת מטעמים מובהקים של שמירה על ביטחון המדינה ויחסי החוץ שלה". הנימוק לכך כפי שמופיע בתגובה הוא שחשיפת הפרטים על יצואני הנשק הישראליים "עלולה, קרוב לוודאי, לשים אותם ואת עיסוקם במוקד התעניינותם של גורמים עוינים, ובכך לסכן הן את ביטחונם האישי והן את ביטחון המדינה". עם זאת, בתגובה מפורטים כמה נתונים על תעשיית הנשק הישראלית שסוחרת באמצעי לחימה. נכון לסוף שנת 2012, בישראל נמצאים 6,784 אישים שעוסקים בייצוא ביטחוני. מדובר בשמותיהם של העובדים בשיווק ובייצוא ביטחוני ב-1,006 חברות (כולל עובדים טכנולוגיים ואנשי הטמעה ואחזקה), וכן 312 עוסקים עצמאיים בתחום הייצוא הביטחוני. נכון לאותו מועד, אגף הפיקוח על הנשק העניק 19 אלף רישיונות שיווק, ועוד 8,716 רישיונות ייצוא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ