פרשנות

חיכוכים ראשונים בין
 הדרג המדיני לצבא

לעובדה שהמבצע לא נתפס בינתיים כניצחון מזהיר עשויות להיות לא רק השלכות פוליטיות, אלא גם השפעה על התמודדויות ושיבוצים בצמרת צה"ל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אתמול, ביום ה-22 של המלחמה ברצועת עזה, החריף חיל האוויר את תקיפות המטרות ברצועה ופגע ביעדי חמאס גם במקומות הנמצאים בקרבה גדולה יותר לאוכלוסייה אזרחית צפופה, בין השאר, בלב העיר עזה. להכבדת התקיפות יש קשר לאבידות החריגות שספג צה"ל בלחימה שלשום: עשרה חיילים הרוגים, בשלוש תקריות נפרדות.

לצד החרפת התקיפות מהאוויר ייתכנו עוד מהלכים קרקעיים של צה"ל, אולם לפי שעה לא חל שינוי דרמטי במדיניות הפעלת הכוח הישראלית בלחימה, למרות האבידות. נדמה שהטון המאופק שנקטה ההנהגה הישראלית - ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל - במסיבת העיתונאים שלשום בערב לא היה מקרי. בצמרת סבורים שבמלחמה ישנם גם ימים כאלה, שבהן מצטברות תקלות טקטיות ואבידות בעקבותיהן וכי מדינה צריכה לדעת לספוג אותן ולדבוק באסטרטגיה הכוללת שלה, אם היא מאמינה שזו עדיין נכונה. בזהירות הנדרשת, נדמה שפניה של ישראל עדיין לסיום המבצע בתוך כמה ימים, אם חמאס לא ישוב ויפריע לה לתוכניות. בינתיים, הכוונה עדיין להשלים ככל האפשר את איתור והשמדת המנהרות ולפנות את הכוחות מהרצועה, גם לנוכח ההבנה שהדשדוש ברצועה הצרה שבה אוחז צה"ל כעת בגבול הופך מסוכן ככל שהזמן עובר. על כפות המאזניים עומדים, מצד אחד, החשש מהסתבכות נוספת ומהתגברות הביקורת הבינלאומית ומצד שני, הפחד להיתפס כמי שהפסיד במערכה ולשלם מחיר ציבורי ופוליטי יקר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ