63 מסגדים נהרסו ברצועת עזה: מכה למרקם החברתי - ולחמאס

בצה"ל דיווחו על מקרים שבהם שימשו מסגדים למטרות צבאיות, אך רבים מתושבי הרצועה רואים בהפצצתם חלק ממערכה ישראלית נגד האיסלאם

אי-פי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי
גילי כהן

רק הצריח נותר על תלו אחרי תקיפה אווירית של ישראל שהפכה את מסגד אל־קסאם לתל של שברי בטון, מוטות ברזל ואבק. במשך שעות אחרי התקיפה, שאירעה לפני עלות השחר, הפכו צוותי הצלה בחורבות הבניין. בהפצצה נהרגו שלושה אנשי חמאס, ובין התושבים שהתגודדו במקום נראו אנשי ביטחון של הארגון בבגדים אזרחיים.

מסגד אל־קסאם הוא אחד מבין 63 מסגדים ברצועת עזה שנהרסו במערכה האחרונה נגד חמאס, לדברי מקורות פלסטינים רשמיים. בסך הכל ניזוקו, על פי מקורות פלסטיניים, 168 מסגדים. ישראל, המאשימה את הארגון בשימוש במסגדים לאחסון נשק ולהסוואת פתחי מנהרות, זנחה בעימות הנוכחי את מדיניותה שלא לפגוע במבני דת מחשש לתגובות קשות בעולם. במבצע "עמוד ענן" ב–2012 לא נפגע ולו מסגד אחד; במבצע "עופרת יצוקה" ב–2008–2009 הפציצה ישראל 17 מסגדים והפילה 20 צריחים, שלטענתה שימשו את חמאס למטרות צבאיות. בצבא אמרו כי "חמאס בחר במכוון במקומות הללו ובכך הפך אותם ליעדים לגיטימיים", אך רבים מתושבי עזה רואים בתקיפות המסגדים, המשמשים גם כמרכזים חברתיים ומהווים נדבך חשוב בשלטון חמאס, מערכה נגד האיסלאם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ