המועצה לזכויות אדם צפויה לגנות את ישראל על "צוק איתן" - אך לא להחליט על סנקציות נגדה

הצעת ההחלטה הפלסטינית לא תכלול דרישה למהלך מעשי נגד ישראל, אך היא גם לא כוללת כל התייחסות לחלק העוסק בחשדות לפשעים שבוצעו בידי החמאס. פקיד בכיר בירושלים: הטיוטה הנוכחית היא נוסח מרוכך

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ההצעה הפלסטינית שתובא להצבעה מחר (חמישי) במועצה לזכויות אדם בנוגע לדו"ח ועדת החקירה הבינלאומית בנושא מבצע "צוק איתן" צפויה לגנות בחריפות את ישראל, אולם לא תכלול דרישה לנקיטת סנקציות או מהלך מעשי כלשהו נגדה, כך עולה מטיוטת ההצעה שהגיעה לידי "הארץ".  

פקיד בכיר בירושלים ציין כי הטיוטה הנוכחית היא נוסח מרוכך לעומת הצעת ההחלטה המקורית שהגישו הפלסטינים. לדבריו, נציגי ארה"ב במועצה לזכויות אדם וכן נציגי כמה ממדינות אירופה ובראשן גרמניה פעלו ועדיין פועלים לריכוך ההחלטה. כך למשל, בעקבות הלחץ האמריקאי והאירופי הוסר מהטיוטה המקורית סעיף שקבע כי יוקמו מנגנונים חדשים של המועצה לזכויות אדם שהיו אחראים על ביצוע מעקב ויישום להמלצות דו"ח ועדת החקירה.

בישראל חששו שהצעת ההחלטה תכלול גם המלצות לפעולה של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג או קביעה כי הטיפול בהמלצות דו"ח ועדת החקירה הבינלאומית יעבור מהמועצה לזכויות אדם של האו"ם ז'נבה למועצת הביטחון של האו"ם בניו-יורק, שחשיבותה וסמכויותיה רחבות בהרבה. עם זאת, האמריקאים והאירופים הבהירו הן בפומבי והם בשיחות דיפלומטיות שקטות כי יתנגדו לכל סעיף כזה.

למרות הנוסח המרוכך יחסית של ההחלטה, בישראל נערכים לאפשרות שביממה הקרובה יוחרף מחדש נוסח ההחלטה. לפיכך מתכוונת ישראל להמשיך ולפעול עד רגע ההצבעה מחר אחרי הצהריים כדי להמשיך ולרכך את הטקסט וכן לגייס מדינות, בעיקר באירופה, כדי להצביע נגד הצעת ההחלטה או להימנע. ראש הממשלה בנימין נתניהו יתדרך היום (רביעי) אחר הצהריים את כל השגרירים הזרים בישראל ויבהיר להם את עמדת ישראל בנושא.

למרות היעדרם של צעדים מעשיים משמעותיים, הצעת ההחלטה כוללת גינויים חריפים ביותר לישראל. הצעת ההחלטה היא חד-צדדית, לא מזכירה כלל את הביקורת שמתחה ועדת החקירה של האו"ם על חמאס ועל שאר ארגוני הטרור בעזה. הטיוטה כלל לא מזכירה את ירי הרקטות מעזה או את הפגיעה באזרחים ישראלים, למרות להתייחסות רחבה יחסית לנושא בדו"ח ועדת החקירה הבינלאומית.

לפי הטיוטה, ישראל היא האשמה גם בכך שהפלסטינים לא מבצעים חקירות על פשעי מלחמה לכאורה שהם מבצעים. "אנו מדגישים כי חיזוק מנגנוני החקירה הפלסטינים הפנימיים דורש את הפסקת המדיניות הישראלית של בידול בין רצועת עזה והגדה המערבית", נכתב בטיוטה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ