קצין בכיר באוגדת עזה: אם מישהו רוצה לחצות לרצועה - הוא יצליח

בתחקיר פרשת אברה מנגיסטו נקבע כי הכוח הצבאי פעל כשורה, אך בצה"ל החליטו בכל זאת לשנות את הנהלים במקרים דומים. בכיר במערכת הביטחון: האיפול על התקרית - כדי לא להפכו לקלף מיקוח

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

קצין בכיר באוגדת עזה מגבה את פעילות צה"ל בעת חצייתו של אברה מנגיסטו לרצועת עזה, אך טוען כי "סיטואציה כזו לא אמורה לקרות". עשרה חודשים לאחר שמנגיסטו חצה את הגבול מישראל לרצועה, טוען קצין המשרת באוגדת עזה כי הכוח הצבאי שהוזעק לאזור חצייתו של הצעיר מאשקלון פעל כנדרש ממנו.

לפי התחקיר הצה"לי לתקרית, לאחר שתצפיתניות זיהו אדם מתקרב לגדר הגבול, הוקפץ לאזור כוח סיור. בתחקיר נכתב כי הכוח הגיע למקום בזמן שמנגיסטו כבר טיפס על הגדר וכי החיילים ירו באוויר לאות אזהרה. "אני חושב שהכוח עשה כל מה שהוא יכול כדי למנוע את חציית הגדר (של מנגיסטו). הכוחות עשו את מה שהם יכולים", טען הקצין הבכיר בשיחה עם "הארץ". מהתחקיר עולה כי רק לאחר שכוח הסיור הצבאי מצא בתיק שהותיר אחריו מנגיסטו ספר תנ"ך, הבינו החיילים שכנראה מדובר באזרח ישראלי. עד אז סברו בצה"ל שמדובר בפלסטיני שמנסה לחזור לרצועת עזה. מקרה זה מכונה בעגה הצבאית "תורכי פרש" - מקרה הפוך לחדירה של תושב מעזה לשטח ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ