המדינה מודה: חלקים מההתנחלות עפרה הופקעו בטעות

המדינה הצהירה בפני בג"ץ כי בעקבות השתלטותה בטעות על 45 דונם בהתנחלות בשנות ה-70, בכוונתה לתכנן תוכנית מתאר חדשה ליישוב ללא השטחים שהופקעו

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר
יותם ברגר

המדינה מודה שהפקיעה בטעות 45 דונמים של שטח פרטי בהתנחלות עפרה, ובכוונתה לתכנן תוכנית מתאר חדשה ליישוב ללא השטחים שהופקעו בשוגג. כך נודע ל"הארץ". על חלק מהשטחים שהופקעו כבר יש בתים, והפלסטינים הטוענים לבעלות על הקרקע צפויים לדרוש לפנותם.

ב–1966 הפקיעו הירדנים שטח של כמה מאות דונמים במקום שבו עומדת היום ההתנחלות עפרה. בשנות ה–70 הפקיעה ישראל את השטח מחדש, לצורך הכשרת ההתנחלות עפרה שהוקמה עליו. אבל במסמך שהגישה הפרקליטות לבג"ץ, במסגרת עתירה של פלסטינים נגד תוכנית המתאר של עפרה, מודה המדינה כי חלק מהשטח הזה הופקע בשוגג. מקור הטעות בכך שהירדנים הפקיעו חלק מהחלקות המרכיבות את השטח במלואן — בעוד אחרות פוצלו: חלקן הופקע וחלקן האחר נותר בידיים פרטיות. כשהפקיעה את השטח מחדש, לקחה ישראל את כל החלקות במלואן, ובכך השתלטה על כ–45 דונמים עודפים בטעות. "אכן קיים פער בין מספר הדונמים שביחס אליהם פורסמה הודעת ההפקעה למול מספר הדונמים שעוגן במסגרת עבודת הצוות לתיחום אדמות מדינה ביהודה ושומרון", מסרה הפרקליטות לבית המשפט. "פער זה, העומד על כ–45 דונם, נובע בעיקרו מכך שבשל שגגה בחישוב ושרטוט שטח ההפקעה הובאו בחשבון חלקות מסוימות בשלמותן על אף שהן הופקעו רק בחלקן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ