פרשנות |

השטחים כבושים והכרכרה עוברת: ביקור הנסיך ויליאם הוא מתנה לנתניהו

בצד מחאות השרים על ביקורו הצפוי של ויליאם גם "בשטחים הפלסטיניים הכבושים", הביקור המלכותי יוצג על ידי נתניהו בעיקר כראיה נוספת לשדרוג יחסי ישראל עם העולם - למרות הקיפאון המדיני

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעה לנדאו
נעה לנדאו

היכונו לשבוע גדוש בביטוי "ביקור היסטורי", בדימויים מעולמות המלוכה האסקפיסטיים ובתצלומים מלבבים מאירועים מלבבים וחסרי משמעות דיפלומטית מלבד זו הסמלית שמתמצה בעיקר בנאמר בסעיף הראשון: אכן מדובר בביקור היסטורי.

במשך שנים העיב על יחסי ישראל־בריטניה סירובו של בית המלוכה לשלוח נציג מטעמו לביקור רשמי בישראל. השתתפות יורש העצר צ'ארלס, הנסיך מוויילס, בהלוויות יצחק רבין ושמעון פרס, לא נחשבה לכזה. המדיניות הוותיקה בארמון בקינגהאם, שהוכתבה על ידי שירות החוץ בממלכה, היתה עד כה להימנע מביקורים רשמיים בארץ כל עוד לא הושגה התקדמות משמעותית עם הפלסטינים. על כן, ההחלטה לשגר לכאן את דוכס קיימברידג', הנסיך ויליאם, לרגל יום העצמאות ה–70, נחשבת בבלפור כהישג משמעותי גם ביחסים המשתדרגים עם דאונינג 10 — אך בעיקר כהוכחה נוספת לתזה הבולטת של ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו בשנים האחרונות: אין ולא יהיה "צונאמי מדיני" ובידוד בגלל היעדר תהליך שלום. העולם יחבק אותנו גם אם הכיבוש והקיפאון בשיחות יימשכו לנצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ