פרשנות |

הצהרתו המשותפת של נתניהו עם פולין היא כתב כניעה מביש

נתניהו שיחק לידיה של ממשלת פולין על חשבון האמת ההיסטורית וסבלם של קורבנות השואה. נראה כי הקרבה בין לאומנים מאפשרת להתעלם מגילויי אנטישמיות בתמורה לידידות כלפי ישראל

מרדכי קרמניצר
מרדכי קרמניצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרדכי קרמניצר
מרדכי קרמניצר

מי שמך, ראש הממשלה, לחתום על כתב כניעה לפולנים ולטהר אותם חלקית מאחריות להשתתפות בהשמדת העם היהודי על אדמת פולין בתקופת השואה, ומפשעים מחרידים שביצעו ביהודים אחריה? בארבעה היבטים שיחק נתניהו לידיה של ממשלה פולנית לאומנית, על חשבון האמת ההיסטורית וזכרם של קרבנות השואה.

בהצהרה שהוציאו במשותף ישראל ופולין בשבוע שעבר, המשפט היחיד שנותן ביטוי לחלקם של פולנים בהשמדת היהודים בשטחה מתייחס למקרי התאכזרות של פולנים בזמן מלחמת העולם השנייה. ההצהרה מכירה במקרים אלו ומוקיע אותם. אולם, בהקשר של רצח, התאכזרות לא קיימת בכל הריגה מכוונת של אדם, אלא רק כאשר הממית גורם לקורבן סבל יוצא דופן. היו מקרים שבהם פולנים התאכזרו לקרבנותיהם היהודים, אך מה לגבי כל שאר המקרים שבהם השתתפו פולנים בהמתת יהודים בצורה שלא היתה בהכרח אכזרית? מה לגבי הפולנים שהסגירו יהודים לידי הנאצים, ש"רק" רצחו אותם? לאור הניסוח, ניתן יהיה להציע פרשנות לפיה רק מעשי הפולנים שהתאפיינו באכזריות ראויים להוקעה. זהו משגה חמור ומחפיר. אין לראש ממשלת ישראל סמכות להעניק פטור כזה מאחריות. בהתיימרו לעשות כן, ביצע חטא שמחייב תיקון, אחרת אין לו כפרה.

תגובות