עתירה: תוכנת הריגול הישראלית פגסוס שימשה למעקב אחר פעילי אמנסטי

ארגוני זכויות אדם עתרו לבית המשפט המחוזי בת"א בדרישה לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני של חברת הסייבר הישראלית NSO, מפתחת תוכנת הריגול, בשל ניסיונות השתלטות על מכשירים ניידים של פעילי אמנסטי וארגונים אחרים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ארגוני זכויות אדם ואישי ציבור עתרו אתמול (שני) לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני של חברת הסייבר הישראלית NSO. העותרים טוענים כי תוכנת הריגול פגסוס שהחברה מייצאת שימשה בעבר, וייתכן שמשמשת כעת, למעקב אחר פעילים בארגון זכויות האדם אמנסטי וארגונים אחרים.

על פי העתירה, ביוני 2018 נעשה ניסיון להשתלט על מכשיר טלפון נייד של אחד מאנשי אמנסטי באמצעות התוכנה פגסוס – ניסיון שלא ידוע אם התממש. על פי פרטי תחקיר שערך צוות Tech Amnesty של הארגון אשר מוצג בעתירה, הפעיל קיבל הודעה באפליקציית וואטסאפ ובה קישור בשפה הערבית, ובו בקשת סיוע בהפגנה מתוכננת מול שגרירות ערב הסעודית בוושינגטון. הצוות מצא שלחיצה על הקישור הובילה לשרת המשמש פלטפורמה מוכרת של תוכנת הריגול. הפעיל לא לחץ על הקישור, ובצוות מעריכים שניסיון הפריצה לא התממש בצורה זו – אך לא ניתן לדעת לדבריהם אם המערכת לא הותקנה במכשיר בדרך אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ