צה"ל לא חס על הבדואים ומתאמן בחצר האחורית שלהם, גם ברמדאן

חמש קהילות הרועים הבדואיות מח'רבת חומסה בצפון הבקעה מתורגלות בפינוי כפוי מהאוהלים והשדות שלהן בשל אימוני ירי של צה"ל. אבל החלטתו לקיים אימונים ממושכים דווקא בחג, לשבש את חייהן במשך כל חודש הצום ולסכן את הצאן שלהן, הפתיעה אפילו אותן

יאסר אבו אל כבאש במאהל שלו, ביום שלישי. "לכו לעאטוף", כלומר לשטח בי, אמרו לו החיילים
יאסר אבו אל כבאש במאהל שלו, ביום שלישי. "לכו לעאטוף", כלומר לשטח בי, אמרו לו החייליםצילום: מגד גוזני
עמירה הס
עמירה הס
עמירה הס
עמירה הס

מאימת השריפות, הזורעים הקדימו לקצור את החיטה, על אף שעדיין לא בשלה. לא, אין מדובר בשדות הקיבוצים שמסביב לרצועת עזה, אלא באדמות הפלסטינים בצפון בקעת הירדן. שש שריפות שלא הגיעו לראש החדשות בישראל פרצו שם מאמצע השבוע שעבר, ארבע מהן רק השבוע וכולן בעקבות אימונים צבאיים.

כשנודע שהצבא מתכוון לקיים במשך רוב ימי הרמדאן והחג אימונים באש חיה בלב שדותיהם ושטחי המרעה שלהם, הפעולה הראשונה שעשו רבים מבעלי האדמות וחוכריהן היתה לחכור קומביינים ולשלוח אותם אל מרבדי החיטה והשעורה. למודי ניסיון, הם ידעו שהאימונים האינטנסיביים, ועוד בחום הכבד, יגרמו שריפות וביקשו להציל כמה שיותר מעמלם וכספם. הם גם הניחו שלא יהיה מי שיכבה את השריפות שמרוחקות דיין מבסיסים צבאיים ומהתנחלויות אך קרובות לקהילות הרועים. באופן טבעי, כשפורצת אש, הרועים קודם כל מנסים לכבות אותה בכוחות עצמם. אבל בייחוד בימי אימונים באש חיה הפחד הוא שנפל תחמושת יתפוצץ בין ידיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ